Ogłaszamy nabór wniosków do programu Granty Interwencyjne NAWA w ramach drugiej rundy w roku 2021. Najlepsze projekty stanowiące odpowiedź na szybko zmieniający się świat, mogą otrzymać finansowanie w wysokości do 300 tys. zł.
Program Granty Interwencyjne NAWA wspiera współpracę międzynarodową zespołów badawczych lub mobilność międzynarodową naukowców, które są podejmowane w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.
To program uzupełniający ofertę grantów dla naukowców. Wnioski składane w programie muszą obejmować działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze ubiegania się o inne istniejące mechanizmy finansowania, a ubieganie się o standardowe źródła finansowania mogłoby doprowadzić do utracenia unikalnej szansy na rozwiązanie ważnego problemu. Ponadto kluczowym elementem projektu jest współpraca międzynarodowa grupy projektowej lub międzynarodowa mobilność naukowców skoncentrowana na realizacji celów naukowych projektu. Projekty w ramach programu mogą być realizowane przez okres od 3 do 12 miesięcy.
W 2021 r. nabór został podzielony na dwie rundy. Nabór w ramach pierwszej z nich prowadzony był w okresie 13 kwietnia – 30 czerwca, a do systemu teleinformatycznego NAWA spłynęło 61 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 17 projektów interwencyjnych.
Nabór wniosków w ramach drugiej rundy prowadzony jest od 1 września do 30 listopada 2021 r. Z dostępnej na ten rok alokacji pozostało 1 275 282,51 zł.
Przypominamy, że wnioski oceniane są na bieżąco w terminie nawet do 31 dni od wpływu poprawnie złożonego wniosku, spełniającego kryteria formalne. Oznacza to, że pula środków przeznaczona na drugą rundę aplikacyjną w 2021 r. może zostać wyczerpana przed 30 listopada 2021 r.
Wnioski o grant przyjmowane są w systemie elektronicznym NAWA.
Ogłoszenie naboru wniosków w drugiej rundzie
Poznaj projekty, które otrzymały finansowanie w ramach pierwszej rundy naboru wniosków 2021
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Kultura organizacyjna i klimat organizacyjny dla efektywnej pracy zdalnej: wpływ czynników organizacyjnych na retencję, dzielenie się wiedzą oraz dobrostan pracowników zdalnych w świetle pandemicznych i postpandemicznych wyzwań zarządczych.
Uniwersytet Warszawski
Efektywność ratunkowej nauki zdalnej w szkołach średnich w okresie pandemii Covid-19
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ludność cywilna wobec wojny w Górskim Karabachu. Antropologia straty i cierpienia
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
Efektywna komunikacja medyczna – zasady skutecznego informowania o ryzyku związanym z chorobami zakaźnymi (na podstawie doświadczeń COVID-19) - badanie pilotażowe
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wpływ pandemii COVID - 19 na wymiar sprawiedliwości. Studium przypadku i sugerowane rozwiązania
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Zdrowy styl życia czy prozdrowotna obsesja w czasie pandemii – badanie międzykulturowe
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Identyfikacja barier utrudniających powrót do szkół uczniów w Polsce i na Ukrainie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Wpływ epidemii COVID-19 na przygotowania paraolimpijczyków do zawodów rangi krajowej i międzynarodowej
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ocena ryzyka wystąpienia katastrofy osuwiskowej – Prowincja Syczuan, Chiny
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Zrozumieć mgłę mózgową – badania zespołu przewlekłego zmęczenia po przebyciu COVID-19
Warszawski Uniwersytet Medyczny
SZCZEPIENIE BEZ WAHANIA! Opracowanie opartych na wykorzystaniu mediów społecznościowych wskazówek do kampanii zachęcania studentów studiów na kierunku Pielęgniarstwo do otrzymania szczepionki przeciwko COVID-19 jako jedna z kluczowych metod powstrzymania pandemii.
Uniwersytet Warszawski
Kobiety na uniwersytetach i pandemia Covid-19. Badania porównawcze dotyczące pracy kobiet
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Opracowanie międzynarodowego algorytmu postępowania w wieloukładowym zespole zapalnym związanym z zakażeniem koronoawirusem (PIMS/MIS-C) w oparciu o zrozumienie mechanizmów immunologicznych
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Opracowanie narzędzia do oceny bezpieczeństwa farmakoterapii w okresie karmienia piersią oraz analiza wpływu działań niepożądanych na laktację u kobiet po szczepieniu przeciw COVID-19 w okresie okołoporodowym
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle
Badanie ewaluacyjne programu szczepień przeciwko COVID-19. Perspektywa oceny technologii
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Rekonstrukcja czy katastrofa? Transformacja społeczno-przyrodniczego dziedzictwa rzek Sztoła, Baba i Biała w obliczu nagłej zmiany środowiskowej
Uniwersytet Łódzki
Dynamika relacji młodzieńczych w obliczu ograniczeń społecznych spowodowanych pandemią COVID-19
Pierwsza edycja programu została ogłoszona jesienią 2020 roku. W jej ramach wyłoniono do finansowania 10 projektów spośród 84 złożonych wniosków. Dziewięć projektów dotyczyło badań związanych z pandemią COVID-19, a jeden projekt poświęcony był ochronie światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Tarnowskich Gór.