Hajfa bliżej Polski - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Otwarcie Interdyscyplinarnego Ośrodka Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie stało się faktem. To pierwsza placówka tego typu na terenie Izraela.

Dla Polski Uniwersytet w Hajfie z kampusem na górze Karmel to uczelnia, która ma szczególne znaczenie m.in. dlatego, że do grona wykładowców zaliczał się tu Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Warszawie. Do tej pory na fakultecie humanistycznym na Uniwersytecie w Hajfie działał zespół, który dzięki współpracy z Instytutem Polskim i wsparciu Wydziału Historii Żydów, prowadził zajęcia z języka polskiego i kursy z historii Polski oraz rozwijał współpracę naukową z instytucjami polskimi. Teraz - dzięki powołaniu Interdyscyplinarnego Ośrodka Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie - uczelnia staje się jednostką realizującą programy badawcze obejmujące język, historię czy kulturę polską. Studenci i naukowcy z Izraela będą mieli możliwość uzyskania finansowania na prowadzenie badań nie tylko nad przeszłością, ale także teraźniejszością kraju nad Wisłą, obejmujących zagadnienia związane ze współczesną polską kulturą i językiem. Dodatkowo, IOSP organizował będzie wydarzenia dla szerokiej publiczności promujące historię, dziedzictwo i współczesną naukę polską.

- Cieszę się, że dzięki współpracy MSZ, MEiN i NAWA i przy wielkiej determinacji i zaangażowaniu kadry akademickiej University of Haifa mógł powstać Interdyscyplinarny Ośrodek Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie. Jest to pierwsza tak szeroko zakrojona inicjatywa związana ze studiami polskimi współfinansowana ze środków NAWA. Warto podkreślić, iż w projekt ten są włączeni nie tylko badacze związani z tematyką polską, inicjatywa ta zyskała również duże wsparcie Dziekana Wydziału Humanistycznego UoH, prof. Efraima Leva, i rektora uczelni, prof. Gura Alroey’a  – mówi Zofia Sawicka, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Prof. Gur Alroey w swoim wystąpieniu podkreślił, że cieszy się, że to właśnie za jego kadencji powstaje HIUPS (Interdisciplinary Unit for Polish Studies at University of Haifa). Jego obecność na ceremonii otwarcia i wzruszające przemówienie powitalne dają nadzieję, że współpraca między UoH a NAWA będzie długofalowa i pozwoli oddziaływać szerzej niż kontekst współpracy dwóch wspomnianych instytucji.

- Z punktu widzenia promocji studiów polskich bardzo cieszy nas szerokie spektrum badań i projektów realizowanych przez kadrę i studentów skupionych wokół lidera nowopowstałego Ośrodka, prof. Marcosa Silbera. On sam zajmuje się polsko-żydowską historią XIX i XX wieku, badając tworzenie się myśli narodowej w obu społecznościach. Pani dr Burda-Fischer analizuje dorobek Stanisława Vincenza i angażuje się w prace nad kształceniem nowego pokolenia polsko-hebrajskich tłumaczy literatury. Zainteresowania doktorantów i postdoków związanych z Ośrodkiem obejmują tematykę nowoczesnego muzealnictwa, życia codziennego Żydów w przedwojennej Polsce czy urbanistyki osiedli żydowskich w Łodzi. Tak szeroki zakres tematyki badawczej stanowi o prawdziwej interdyscyplinarności IOSP, dzięki czemu realizowane projekty będą mogły być rozpowszechniane w wielu środowiskach naukowych – tłumaczy Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA.

Interdyscyplinarny Ośrodek Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie utworzono dzięki umowie podpisanej przez Uniwersytet w Hajfie i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.

Udostępnij