Spotkanie zagranicznych badaczy - stypendystów programu Polonista NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zainteresowanie filologią polską, kulturą i historią połączyło naukowców z Ukrainy, Włoch, Białorusi, Turcji i USA. 

- Cieszymy się, że osoby, które interesują się językiem polskim i badają go zostały stypendystami programu Polonista NAWA. Są Państwo pierwszymi stypendystami-naukowcami tego programu. Jestem pewna, że po jego zakończeniu będą Państwo z jeszcze większym entuzjazmem mówić i pisać o języku polskim. Mam też nadzieję, że pozostaną Państwo przyjaciółmi Polski – tak dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, powitała stypendystów programu Polonista NAWA na pierwszym spotkaniu dla zagranicznych naukowców, wyróżnionych stypendiami NAWA.

Spotkanie zorganizowała NAWA i odbyło się ono w trybie online. Wzięli w nim udział stypendyści programu Polonista NAWA, którzy już rozpoczęli realizację swoich projektów. W 2020 roku po raz pierwszy w programie przyznano stypendia nie tylko studentom, którzy chcą kształcić się na studiach polonistycznych w Polsce, ale także badaczom języka, polskiego, literatury, polskiej kultury, historii i sztuki. Stypendia NAWA otrzymało ośmiu naukowców z Ukrainy (3 osoby), Włoch (2), Białorusi (1), Turcji (1) i USA (1).

Obecnie pięć osób realizuje swoje projekty badawcze w Polsce:

  • Dr hab. Alessandro Ajres z Universita’ Degli Studio Di Torino (Włochy) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - projekt „Hip-hop music and urban art. Silesia as a center of new cultural and communication patterns”;
  • Dr hab. Viktoriia Durkalevych z Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki (Ukraina) na Uniwersytecie Mikołaj Kopernika w Toruniu – projekt „Semiotyka miasta. Komparatystyka tożsamości literackich Torunia i Drohobycza”;
  • Dr Olena Humeniuk z Borys Grinchenko Kyiv University (Ukraina) na Uniwersytecie Mikołaj Kopernika w Toruniu – projekt „Polska – ośrodek ukraińskich studenckich korporacji w latach 1920–1939”;
  • Dr Oksana Hysa z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka (Ukraina) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – projekt „Lwowska i Poznańska szkoła muzykologiczna: historia, typologia, tendencje rozwoju”;
  • Dr Jacopo Saturno z Universita  degli Studi di Bergamo (Włochy) na Politechnice Śląskiej - projekt „Interkomprehensywne nauczanie języka polskiego jako obcego Słowian Wschodnich w lingwistycznej perspektywie porównawczej”.

Dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK, jeden z ekspertów oceniających wnioski w programie Polonista NAWA, podkreślił, że zakres zainteresowań naukowców, którzy zdobyli stypendium w programie Polonista NAWA, jest bardzo szeroki: – To nie są tylko poloniści, to są osoby, które zajmują się kulturą, historią i to jeszcze w różny sposób. Wszystkie te osoby proponują nieoczywiste tematy i nieoczywiste perspektywy podejścia do nich.

Dodatkowo stypendyści NAWA prowadzą różne inne aktywności związane z promocją języka polskiego oraz kultury polskiej, np. prowadzą zajęcia ze studentami, czy też promują na swoich rodzimych uczelniach ofertę NAWA dla obcokrajowców zainteresowanych nauką języka polskiego czy studiami w Polsce.

Prof. Pniewski zauważył także, że obserwuje się rosnące zainteresowanie językiem polskim za granicą. Zainteresowanie to nie wynika jedynie z powodów praktycznych, takich jak np. konieczność nauczenia się języka polskiego, żeby podjąć pracę w Polsce, ale przesuwa się w kierunku zainteresowania badaniem języka polskiego.

- Glottodydaktyka polonistyczna z perspektywy jej funkcjonowania za granicą staje się coraz bardziej naukowa. W ośrodkach za granicą pojawiają się osoby, które swoje zainteresowania skupiają na uczeniu się i na nauczaniu naszego języka, często w otoczeniu innych języków lub nauczania w ogóle języków obcych w tym języka polskiego – potwierdził dr hab. Przemysław Gębal, prof. UW i PŚ, opiekun naukowy stypendysty NAWA dr. Jacopo Saturno. - A to jest ten pierwszy krok, żeby pokazać, że glottodydaktyka polonistyczna to nie jest tylko pomysł lokalny, którym próbujemy zaczarować świat, tylko ludzie po prostu w niego w wierzą i nasz język i jego nauczanie staje się dokładnie takim samym, jak nauczanie innych języków.

Prof. Gębal dodał, że projekty stypendystów NAWA, takie jak projekt dr. Saturno, mogą przyczynić się do profesjonalnego nauczania polszczyzny i profesjonalnego kształcenia nauczycieli języka polskiego jako języka obcego.

PolonistaNAWA spotkanie stypendystow

Spotkanie naukowców, stypendystów programu Polonista NAWA, odbyło się online 15 marca 2021 r.

 

Zagraniczni naukowcy, którzy badają język polski, mają szansę dołączyć do grona stypendystów programu Polonista NAWA! Obecnie trwa nabór do trzeciej edycji programu. Wnioski można składać do 30 kwietnia 2021 roku.

Więcej o programie Polonista NAWA

Udostępnij