Z dr. hab. TOMASZEM TRZCIŃSKIM z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem projektu "ML2Mind: from machine learning to mind understanding", o uczestnictwie w programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia
Dlaczego Państwa uczelnia aplikowała w programie?
Uniwersytet Jagielloński realizuje liczne projekty badawcze zajmujących się tematyką uczenia maszynowego w kontekście neuronauk. Głównymi problemami, z którymi mierzymy się w ramach prowadzonych badań jest dostęp do najwybitniejszych talentów na światowym poziomie, umożliwiający rekrutację do projektów oraz na studia i doktoraty, oraz promocja organizowanych wydarzeń i uzyskiwanych rezultatów.
W związku z tym z dużą radością przyjęliśmy uruchomienie programu SPINAKER, który idealnie wpisuje się w nasze działania mające na celu rozwiązanie tych problemów.
Z perspektywy Państwa uczelni proszę powiedzieć jaka jest największa wartość tego programu?
Największą wartością programu SPINAKER jest dla nas możliwość umiędzynarodowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w obszarze prowadzonych zajęć w tematyce uczenia maszynowego oraz neurobiologii.
W związku z tym spodziewamy się wielu korzyści płynących z realizacji projektu, m.in. znaczącego zwiększenia możliwości rekrutacji międzynarodowych specjalistów z zakresu neuronauk, kognitywistyki oraz informatyki do projektów badawczych realizowanych na UJ; zwiększenia zainteresowania ofertą dydaktyczną związaną z tematyką informatyki (w tym uczenia maszynowego) oraz neurobiologii obliczeniowej wśród zagranicznych studentów oraz nabycia umiejętności organizacji i prowadzenia intensywnych międzynarodowych kursów i szkół letnich, które pozwoli na organizację kolejnych edycji szkół letnich oraz stworzenie nowych
Jaki projekt realizują Państwo w programie SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia?
W ramach uzyskanego finansowania organizujemy cykl intensywnych warsztatów w ramach szkół letnich, zorientowanych na tematykę badawczą dotyczącą informatyki i neurobiologii, dla studentów i doktorantów z zagranicy. Planujemy dwa wydarzenia poświęcone tematyce uczenia maszynowego w kontekście neuronauk i biologii obliczeniowej, głównie dla osób spoza Polski. Liczymy na to, że wydarzenia te, ze względu na rangę i jakość promocji, będą się również odbywały cyklicznie, po zakończeniu projektu.
Przypominamy, że termin naboru wniosków do programu SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia upływa 30 listopada 2021 roku.
Więcej o programie: SPINAKER – Intensywne międzynarodowe programy kształcenia - NAWA