To już ostatnia szansa na złożenie wniosku do programu Ulam NAWA. Naukowcy zainteresowani pobytem naukowym w Polsce ze stypendium NAWA mogą składać swoje aplikacja w systemie teleinformatycznym Agencji do 15 czerwca 2021 r. do godz. 15:00.
W ramach Programu możliwe są przyjazdy, których celem jest:
- prowadzenie badań naukowych;
- odbycie stażu podoktorskiego;
- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej;
Jako uzupełnienie powyższych aktywności, przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych w Ośrodku goszczącym.
Wniosek w programie może również złożyć naukowiec, posiadający co najmniej stopień doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą, który wraz z instytucją polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki uzyskał certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships edycja 2020. NAWA uznaje certyfikat MSCA Seal of Excellence jako wiążącą weryfikację jakości wniosku.
Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent w ramach Programu otrzyma na czas pobytu comiesięczne stypendium w wysokości 10000 PLN oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.
Co o programie mówią stypendyści dotychczasowych edycji?
"Program Ulam NAWA dał mi możliwość dołączenia do projektu z własnym planem badawczym. To dla mnie bardzo luksusowa sytuacja. Nie zawsze mamy możliwość dołączyć do większego projektu i zaproponować w jego ramach własną ścieżkę badań" – mówi dr Renate Rutiku, badaczka wizytująca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Dr Matthew Frank Stevens odbywający stypendium na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, podkreśla: „Program Ulam NAWA był dla mnie dobrym rozwiązaniem z wielu powodów. Powód główny jest taki, że mogę prowadzić badania w miejscu, gdzie mam dostęp do wspaniałej biblioteki, jednak przede wszystkim mam kontakt z innymi badaczami. Tu, w Toruniu, pracują jedni z najlepszych w Europie ekspertów i zgromadzone są największe zasoby wiedzy na temat niemieckiego osadnictwa w tej części świata”.
Zachęcamy do lektury rozmów ze stypendystami programu Ulam NAWA:
https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/ulama-nawa-szansa-na-rozwoj-kariery-naukowej
https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/program-ulam-nawa-pomaga-osiagac-naukowe-cele
https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/program-ulam-nawa-mozliwosc-wspolpracy-z-ekspertami