NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

NSF Impress U Flyer Banner WithLogos

Przypominamy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi nabór wniosków na projekty typu International Supplements w ramach programu wsparcia dla ukraińskich naukowców IMPRESS-U .

International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine - IMPRESS-U to wspólna inicjatywa Polski, USA, Litwy, Łotwy i Estonii. Jej celem jest wspieranie wybitnych inicjatyw badawczych oraz promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z międzynarodowym środowiskiem naukowym.

 

Kopia Projekt bez tytulu 20

Każdy projekt składany w ramach inicjatywy IMPRESS-U musi mieć co najmniej trzech partnerów: z USA – koordynującego prace, z Ukrainy i z Polski lub jednego z krajów bałtyckich. Szczególnie poszukiwane będą projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.

–  Amerykanom zależy oczywiście na dobrym kontakcie z naukowcami z Ukrainy, a my mamy największą diasporę ukraińską, w tym także społeczność naukową. Z badań wynika, że 27 proc. wszystkich naukowców, którzy wyjechali z walczącego kraju, przebywa w Polsce. To 1000–1500 osób – nauczycieli akademickich i naukowców. Siłą rzeczy obecne kontakty naukowe Polski i Ukrainy są bardzo szerokie i bliskie – mówi dr Zofia Sawicka, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w rozmowie z dziennikiem Rzeczpospolita

Dyrektor Zofia Sawicka zwraca uwagę na to, że potencjał współpracy USA z Ukrainą jest obiecujący przez to, że wzmacniany przykładami udanej kooperacji naukowej Polski z ośrodkami amerykańskimi oraz licznymi badaniami, które Polska i Ukraina prowadzą wspólnie:

 Bardzo wiele wspólnych badań prowadzimy razem z naukowcami z Ukrainy. W ostatnich latach, po inwazji Rosji na terytorium Ukrainy w 2014 roku, bardzo wzrosła liczba wspólnych publikacji, bo tamtejsi naukowcy już niechętnie pracowali z tradycyjnymi do tej pory partnerami z Rosji. Potencjał wspólnych działań z USA i Ukrainą już jest ogromny, a dzięki programowi jeszcze wzrośnie. Trzeba się więc odnaleźć i skorzystać z szansy, jaką jest współpraca z NSF.

Zastępca dyrektora NAWA podkreśla ważną rolę polskich badaczy w projekcie IMPRESS-U:

– Nie chcemy być tylko pośrednikiem. Jesteśmy równorzędnymi partnerami w programie i dlatego ważne jest dla nas, by nie ograniczać się do bycia symbolicznym „pomostem”, tylko wnosić poważny wkład naukowy.

Naukowcy z Ukrainy, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju i w Polsce znaleźli schronienie, mogą być włączani do polskich grup badawczych oraz być finansowani przez NAWA lub Narodowe Centrum Nauki jako członkowie krajowych zespołów.

Amerykańska agencja finansuje badania we wszystkich obszarach nauk, z wyjątkiem badań humanistycznych oraz medycznych.

–  Na pierwszym miejscu są informatyka, fizyka i astronomia oraz nauki techniczne – podkreśla dr Zofia Sawicka.

NAWA zapewni wsparcie polskim badaczom, którzy dołączą do już istniejących konsorcjów naukowych, aktualnie realizujących projekt finansowany przez U.S.NSF. Na poszerzenie istniejących projektów o współpracę międzynarodową w ramach części International Supplements przeznaczonych zostanie 7 mln złotych, na które Agencja otrzymała dodatkowe finansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania przeznaczona na realizację jednego projektu ze strony Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej może wynieść maksymalnie 1 000 000 zł. Jednak dr Zofia Sawicka dodaje, że „specyfika podejścia do tworzenia funduszy na konkretne programy w NSF jest taka, że jeśli będzie dużo dobrych wniosków, to finansowanie może być rozszerzane”.

Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Projekt może trwać maksymalnie 24 miesiące. Ramy czasowe realizacji Projektu są tożsame z okresem realizacji projektu w ramach Inicjatywy, zgodnie z wnioskiem złożonym do NSF. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest wydłużenie realizacji Projektu po uprzednim uzyskaniu zgody NAWA, bez dodatkowego finansowania, pod warunkiem, że takie wydłużenie zostało zaakceptowane przez NSF.  

Nabór wniosków jest prowadzony w sposób ciągły, do wyczerpania środków. Wniosek powinien zostać złożony do NAWA w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku do NSF, ale nie później niż do 30 czerwca 2024 r.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie NAWA.

Program IMPRESS-U to efekt międzynarodowego porozumienia organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Polski (NAWA i NCN), Ukrainy (NRFU), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). 

Udostępnij