Ogłoszenie o naborze wniosków o udział w Programie nr 24/2022 z dnia 10 maja 2022 roku zmieniające Ogłoszenie o naborze wniosków o udział w Programie nr 6 z dnia 23 lutego 2022 roku

 

Ogłoszenie o naborze wniosków o udział w Programie nr 24/2022 z dnia 10 maja 2022 roku

zmieniające Ogłoszenie o naborze wniosków o udział w Programie nr 6 z dnia 23 lutego 2022 roku

 

Narodowa Agencji Wymiany Akademickiej informuje o wydłużeniu naboru wniosków o udział w programie Profesura NAWA.

W Ogłoszeniu o naborze wniosków o udział w Programie nr 6 z dnia 23 lutego 2022 roku – wprowadza się następujące zmiany:

1) pkt 2.2. „Termin i inne warunki dotyczące złożenia wniosku”, w kolumnie drugiej, w wierszu pierwszym „Termin złożenia wniosku”, otrzymuje następujące brzmienie:

„Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie do 31 maja 2022 r. do godziny 1500 (czasu lokalnego dla Warszawy).”.

2) pkt 2.11. „Planowany termin ogłoszenia wyników naboru” otrzymuje następujące brzmienie:

„Ogłoszenie wyników naboru nastąpi do 29 listopada 2022 r.”.

Pozostałe zapisy ogłoszenia nie ulegają zmianie.

Ogłoszenie nr 14/2022 z dnia 16 marca 2022 r. o wprowadzeniu zmian do ogłoszeń o naborach

Ogłoszenie nr 6 z dnia 23 lutego 2022 r. o naborze wniosków o udział w programie

 

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ W PROGRAMIE

nr 6 z dnia 23 lutego 2022 roku

(dalej: „Ogłoszenie”)

 

I. ZAKRES NABORU

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 7 lipca 2017 r. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków o udział w Programie Profesura NAWA 2022 (dalej „Program”).

II. OPIS PROGRAMU

2.1. Cel Programu

Celem Programu jest wspieranie najwyższej jakości działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej, prowadzonej przez polskie jednostki akademickie i naukowe, poprzez włączenie w te działania zagranicznych naukowców światowej klasy z nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz rolniczych. Program skierowany jest do wybranych instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki m. in. polskich uczelni, instytutów naukowych i instytutów badawczych. Będą one mogły otrzymać dofinansowanie na realizację Projektu odpowiadającego na wyzwania cywilizacyjne, o dużym znaczeniu w skali globalnej. Wizytujący Naukowcy powinni w znaczący sposób rozwinąć badania naukowe o przełomowym charakterze oraz aktywnie aplikować o prestiżowe granty badawcze. W ramach Programu możliwe będzie zatrudnienie na okres 36-48 miesięcy naukowców o wybitnym dorobku międzynarodowym, pochodzących z różnych krajów na świecie oraz stworzenie przez nich Grupy Projektowej.

Finansowanie w ramach Programu obejmuje wynagrodzenie dla Wizytującego Naukowca, dla członków Grupy Projektowej, a także dla Osoby Zapraszającej, dodatek mobilnościowy dla Wizytującego Naukowca oraz koszty adaptacji i organizacji miejsca pracy oraz przygotowania zaplecza badawczego. Elementem Programu jest Komponent badawczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

2.2. Termin i inne warunki dotyczące złożenia wniosku

Termin złożenia wniosku

Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie do 23 maja 2022 r. do godz. 1500 (czasu lokalnego dla Warszawy).

Sposób złożenia wniosku

Wniosek może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji.

Złożenie wniosku oznacza akceptację treści Regulaminu Programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dla Instytucji (dalej: „Regulamin”) i niniejszego Ogłoszenia.

Język, w którym należy sporządzić wniosek

Wniosek należy sporządzić w języku angielskim, chyba że w poszczególnych polach wniosku określono inaczej.

Maksymalna liczba wniosków, jakie może złożyć Wnioskodawca

Wnioskodawca może złożyć dowolną liczbę wniosków. Poszczególny Wizytujący Naukowiec może występować tylko w jednym wniosku złożonym w danym naborze.

2.3. Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu

1. Program umożliwia zatrudnienie Wizytującego Naukowca w polskiej instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz stworzenie kierowanej przez niego Grupy Projektowej, realizującej działania opisane we wniosku. Projekty realizowane w ramach Programu obejmują zadania o charakterze badawczym, przy czym realizowane badania naukowe powinny odpowiadać na istotne wyzwania cywilizacyjne i mieć charakter istotny dla rozwoju nauki i sprzyjający umiędzynarodowieniu aktywności naukowej Wnioskodawcy. Uzupełniająco Projekt może obejmować działania dydaktyczne.

2. Elementem Programu jest Komponent badawczy – grant startowy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, przeznaczony na realizację badań naukowych o charakterze badań podstawowych w pierwszych 18 miesiącach realizacji Projektu. Projekty obejmujące Komponent badawczy uwzględniane są w ewaluacji jakości działalności naukowej.

3. W bieżącej edycji Program otwarty jest dla następujących dziedzin nauki i techniki (według klasyfikacji OECD):

1) nauki przyrodnicze;

2) nauki inżynieryjne i techniczne;

3) nauki medyczne i nauki o zdrowiu;

4) nauki rolnicze.

2.4. Uprawnieni Wnioskodawcy

Instytucjami zatrudniającymi mogą być  podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 u.p.s.w.n., planujące zatrudnić Wizytujących Naukowców; przy czym inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8 u.p.s.w.n., pod warunkiem, że  posiadają kategorię naukową.

2.5. Obowiązki Beneficjenta

W przypadku uzyskania finansowania Projektu, Beneficjent zobowiązany jest do:

1) zapewnienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% budżetu Projektu;

2) zatrudnienia Wizytującego Naukowca na podstawie umowy o pracę na cały okres realizacji Projektu na samodzielnym stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym w ramach struktury organizacyjnej jednostki (powołanie katedry, pracowni badawczej, centrum badawczego itp.), zgodnie z art. 119 ust. 2 pkt 2 u.p.s.w.n., w wymiarze nie mniejszym niż ½ etatu (wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wymiaru etatu). We wniosku należy przedstawić harmonogram pobytu Wizytującego Naukowca w Instytucji Zatrudniającej (wymiar czasowy jego pobytu w poszczególnych latach). Skan umowy o pracę zawartej pomiędzy Beneficjentem a Wizytującym Naukowcem powinien zostać przesłany do NAWA nie później niż 30 dni po jej podpisaniu; Wizytujący Naukowiec nie może być zatrudniony w Polsce od momentu złożenia wniosku do momentu otrzymania decyzji Dyrektora NAWA;

3) zatrudnienia członków Grupy Projektowej, przy czym preferowaną formą ich zatrudnienia jest umowa o pracę. Dopuszczalne jest również w przypadku zatrudniania członków Grupy Projektowej stosowanie umów cywilnoprawnych i innych form zatrudnienia;

4) zapewnienia Wizytującemu Naukowcowi oraz Grupie Projektowej dostępu do aparatury naukowo-badawczej oraz infrastruktury umożliwiającej prowadzenie badań zaplanowanych we wniosku, a także zapewnienie niezbędnej przestrzeni biurowej i laboratoryjnej;

5) zapewnienia obsługi administracyjno-finansowej Projektu, w tym spraw związanych z przyjazdem Wizytującego Naukowca oraz stworzeniem Grupy Projektowej;

6) wsparcia Wizytującego Naukowca i Grupy Projektowej w ubieganiu się o środki finansowe na realizację badań naukowych bądź prac rozwojowych, w pozyskaniu wymaganych zgód, opinii, zezwoleń, w tym dotyczących wystąpienia do właściwych komisji etycznych.

Założeniem Programu jest, aby w czasie realizacji Projektu Wizytujący Naukowiec wraz z Grupą Projektową realizowali aktywności badawcze zaplanowane we wniosku, a jednocześnie aplikowali o krajowe i zagraniczne granty badawcze, co pozwoli na kontynuowanie działalności naukowej Grupy Projektowej w Polsce po zakończeniu Projektu. Do rozliczenia drugiego Raportu Częściowego wymagane jest przedstawienie potwierdzenia złożenia przynajmniej jednego wniosku o grant (z wyłączeniem grantów instytucji Beneficjenta oraz Komponentu badawczego NCN, jeśli dotyczy).

W przypadku otrzymania grantu naukowo-badawczego w konkursie krajowym lub międzynarodowym w innej instytucji niż NAWA, Wizytujący Naukowiec może otrzymywać w jego ramach wynagrodzenie dodatkowe zgodnie z regulaminem jednostki zatrudniającej oraz instytucji grantowej.

7) udziału w ewaluacji Programu związanego z wypełnieniem ankiet ewaluacyjnych oraz udziału w innych działaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez NAWA, zgodnie z Regulaminem.

2.6. Ramy czasowe realizacji Projektu

Termin rozpoczęcia i długość Projektu

Realizacja Projektu może rozpocząć się nie wcześniej niż 1 lutego 2023 r.  i nie później niż 1 października 2023 r.

Projekt może być realizowany przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy i nie dłuższy niż 48 miesięcy. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji Projektu określa Wnioskodawca.

2.7. Procedura oceny i wyboru wniosków do finansowania

Założenia ogólne

Wnioski podlegają ocenie formalnej oraz ocenie merytorycznej.

Ocena formalna

Celem oceny formalnej jest weryfikacja wniosków pod kątem spełniania kryteriów formalnych wskazanych w niniejszym Ogłoszeniu i w Regulaminie.

Ocena merytoryczna

Na ocenę merytoryczną składają się 3 etapy:

1) ocena wniosków  przez dwóch Recenzentów (kryteria oceny merytorycznej nr 1-5) – w końcowej punktacji uwzględniana jest średnia z dwóch recenzji;

2) rozmowa z kandydatem na Wizytującego Naukowca przeprowadzana przez Zespół Oceniający. Zespół, po analizie otrzymanych recenzji, przygotowuje listę wybranych kandydatów na Wizytujących Naukowców, których chce zaprosić na rozmowę – z zastrzeżeniem, że w rozmowie nie muszą uczestniczyć wszyscy kandydaci na Wizytujących Naukowców;

3) finalna ocena dokonywana przez Zespół Oceniający, powołany przez Dyrektora NAWA, uwzględniająca opinie dwóch Recenzentów, rozmowę z kandydatem na Wizytującego Naukowca (jeśli miała miejsce) oraz własną ocenę wniosku, w odniesieniu do kryteriów oceny nr 1-7.

W przypadku wystąpienia rozbieżności w ocenie punktowej przekraczającej 30% możliwych do przyznania punktów, Agencja zastrzega sobie prawo do powołania dodatkowych Recenzentów celem przeprowadzenia oceny.

Zespół Oceniający przygotowuje listę rankingową wniosków, wskazując wnioski rekomendowane oraz nierekomendowane do finansowania.

W uzasadnionych przypadkach Zespół Oceniający może zarekomendować zmniejszenie wnioskowanej kwoty finansowania.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przez Wnioskodawcę zasad etycznych lub nierzetelności w przygotowaniu wniosku Zespół Oceniający przyznaje wnioskowi ocenę 0  (zero). W takim przypadku wniosek nie może zostać zakwalifikowany do finansowania.

W przypadku wniosku zakwalifikowanego do finasowania, w którym Zespół Oceniający przyznał ocenę „NIE” lub „NIEPRAWIDŁOWA” w zakresie Komponentu badawczego, nie będzie możliwe złożenie do NCN wniosku o finasowanie Komponentu badawczego. W przypadku wniosku zakwalifikowanego do finansowania, w którym Zespół Oceniający rekomendował modyfikację budżetu Komponentu badawczego, wniosek, który zostanie złożony do NCN musi uwzględnić tę rekomendację.

Ocena merytoryczna wniosków w ramach Programu dokonywana jest przez ekspertów zewnętrznych w oparciu o poniższe kryteria:

Opis kryterium

Recenzenci

Ocena Zespołu Oceniającego

(uwzględniająca opinie dwóch Recenzentów, rozmowę z kandydatem na Wizytującego Naukowca, jeśli miała miejsce, oraz własną ocenę wniosku)

SUMA

1.

Dorobek naukowy i doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe Wizytującego Naukowca, z uwzględnieniem przełomowych dla danej dyscypliny publikacji.

20

10

30

2.

Wykonalność Projektu, w tym wykorzystanie zasobów będących w posiadaniu Wnioskodawcy, między innymi dużej infrastruktury badawczej (jeśli dotyczy), oraz potencjał organizacyjny i doświadczenie Wnioskodawcy (instytucji) w zakresie realizacji projektów, w tym w zakresie współpracy międzynarodowej, z uwzględnieniem sposobu przygotowania Wnioskodawcy do przyjęcia Wizytującego Naukowca oraz realizacji proponowanego Projektu.

10

5

15

3.

Praktyczne znaczenie zatrudnienia Wizytującego Naukowca i Grupy Projektowej dla:

·         wzmocnienia potencjału Wnioskodawcy, w tym w zakresie międzynarodowej współpracy naukowej;

·         rozwoju nauki w Polsce w wymiarze międzynarodowym, w tym oczekiwany wpływ na reprezentowaną przez Wizytującego naukowca dziedzinę/dyscyplinę nauki.

15

10

25

4.

Wartość naukowa aktywności zaplanowanych w ramach realizacji Projektu (badań naukowych, prac rozwojowych, wdrożeń, aplikacji o granty do polskich i zagranicznych instytucji finansujących badania, działalności dydaktycznej lub mentorskiej itd.), z uwzględnieniem:

·         istotności badanego zagadnienia; na ile proponowany Projekt dotyczy badań o istotnym znaczeniu cywilizacyjnym,

·         planowanych rezultatów,

·         wykorzystywanych narzędzi i metod badawczych,

·         innowacyjności i oryginalności podejmowanej tematyki.

15

15

30

Łącznie:

60

40

100

Dodatkowo ocenie podlega prawidłowość zaplanowania Komponentu badawczego NCN (jeśli dotyczy):

 

Kryteria oceny merytorycznej

Ocena Zespołu Oceniającego

1.       

Czy badania zaplanowane w ramach Komponentu badawczego (jeśli zaplanowano we wniosku) należą do badań podstawowych?

TAK/NIE

2.       

Ocena budżetu Komponentu badawczego w zakresie zgodności z katalogiem kosztów kwalifikowanych w załączniku nr 3 do niniejszego Ogłoszenia i adekwatności wskazanych pozycji kosztów do planowanych badań, a także wysokości budżetu na Komponent badawczy (jeśli dotyczy).

PRAWIDŁOWA/NIEPRAWIDŁOWA/MODYFIKACJA

2.8. Budżet Projektu

1. W Programie wymagany jest wkład własny Wnioskodawcy, stanowiący co najmniej 20% wartości Projektu, przy czym wkład własny nie odnosi się do dodatku mobilnościowego w wysokości 20 000,00 zł dla Wizytującego Naukowca oraz do wysokości finansowania w ramach Komponentu badawczego NCN (jeśli Wnioskodawca o niego występuje).

2. NAWA finansuje dodatek mobilnościowy (ryczałt) w wysokości 20 000, 00 zł (na podróż/podróże do/z Polski), który wypłacany jest Wizytującemu Naukowcowi w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy pomiędzy nim a Beneficjentem. Zastosowanie formy ryczałtu w Projekcie oznacza, że objęta nim część Projektu nie będzie rozliczana na podstawie faktycznie poniesionych wydatków.

3. W Projekcie uprawnione jest dofinansowanie przez NAWA następujących kosztów:

a) dofinansowanie wynagrodzenia Wizytującego Naukowca, przy czym kwota dofinansowania przez NAWA może wynosić maksymalnie 32 000,00 zł miesięcznie z uwzględnieniem kosztów pracodawcy (tzw. kwota brutto brutto) przy zatrudnieniu w wymiarze 1 etatu (w przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze etatu – wysokość ta ulega proporcjonalnie zmianie);

b) dofinansowanie wynagrodzenia członków Grupy Projektowej, przy czym łączna kwota dofinansowania przez NAWA dla Grupy Projektowej może wynosić maksymalnie 30 000,00 zł miesięcznie z uwzględnieniem kosztów pracodawcy (tzw. kwota brutto brutto); Wnioskodawca i Wizytujący Naukowiec wspólnie ustalają wysokość wynagrodzeń członków Grupy Projektowej na etapie składania wniosku;

c) dofinansowanie wynagrodzenia Osoby Zapraszającej przy czym łączna kwota dofinansowania przez NAWA może wynosić maksymalnie 14 400,00 zł rocznie;

Kwoty wynagrodzeń w projekcie są kosztami uwzględniającymi koszty pracodawcy. Kwoty te uwzględniają pozapłacowe koszty pracy, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, oraz inne elementy wynagrodzenia finansowane przez podmiot zatrudniający, w tym również wszystkie elementy wynagrodzenia przewidziane w Regulaminie wynagradzania lub innych regulacjach wewnętrznych Beneficjenta;

d) dofinansowanie adaptacji i organizacji miejsca pracy oraz przygotowania zaplecza badawczego przez NAWA może wynieść maksymalnie 50 000 zł brutto. W przypadku zaplanowania we Wniosku Komponentu badawczego nie można jednocześnie wnioskować o finasowanie tej kategorii kosztów. Kosztami kwalifikowanymi w kategorii „Adaptacja i organizacja miejsca pracy” mogą być m. in. drobne remonty, naprawy, zakupy (np. laptopa lub drukarki, drobnego sprzętu badawczego i przyrządów, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, materiałów badawczych i niezbędnych odczynników), koszty przygotowania wniosków do agencji finansujących badania, koszty networkingu i udziału w konferencjach. Koszty te są rozliczane na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków i powinny zostać poniesione nie później, niż w okresie 18 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji Projektu. Instytucja zatrudniająca powinna zachować dowody księgowe ich poniesienia. Sprzęt zakupiony w ramach tej pozycji kosztów stanowi wyposażenie Grupy Projektowej. Kosztem niekwalifikowalnym jest zakup aparatury badawczej, rozumianej jako zestaw urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych), która zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości obowiązującymi w Instytucji zatrudniającej zaliczana jest do środków trwałych.

5. W Programie stosuje się schemat realizowania płatności „E”, a także stosuje się schemat raportowania „E”, zgodnie z Regulaminem Programów NAWA dla Instytucji.

6. Dofinansowanie Projektu ze środków NAWA może wynieść maksymalnie 3 103 600,00 zł (z uwzględnieniem możliwości wnioskowania o środki na adaptację i organizację miejsca pracy). W przypadku, gdy Projekt obejmuje Komponent badawczy NCN, maksymalne dofinansowanie może wynosić 3 053 600,00 zł ze środków NAWA oraz 400 000,00 zł ze środków NCN.

7. Dodatek mobilnościowy oraz kwota przeznaczona na adaptację i organizację miejsca pracy – w zakresie finansowania NAWA – mogą być podwyższone o 20%, w przypadku gdy Wizytujący Naukowiec jest osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. W takim przypadku maksymalna kwota finansowania Projektu jest odpowiednio zwiększona.

8. W indywidualnych, szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. w sprawach osób z niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży itp.) Dyrektor NAWA na wniosek osoby, której ta szczególnie uzasadniona sytuacja dotyczy, może podjąć decyzję w zakresie zmiany/odstąpienia od określonych wymogów lub innych postanowień Regulaminu lub Ogłoszenia.

9. Budżet Projektu może zostać powiększony o środki własne Beneficjenta.

2.9. Kwota środków dostępnych w naborze

Całkowita alokacja na nabór wynosi  20 000 000,00 zł, przy czym Agencja zastrzega sobie możliwość zwiększenia alokacji środków, jak również niewykorzystania całej alokacji.

2.10. Informacje dodatkowe

1. Wymagania w stosunku do Wizytującego Naukowca

Wizytującym Naukowcem może być osoba, która łącznie spełnia poniższe warunki:

1) posiada obywatelstwo inne niż polskie; posiadanie równocześnie obywatelstwa polskiego nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o udział w Programie;

2) posiada kompetencje przewidziane przez Komisję Europejską w „Research profiles descriptors” odpowiadające poziomowi Leading Researcher;

3) w okresie 3 lat przed ogłoszeniem naboru nie pracowała w Polsce (przez pracę w Polsce rozumie się pracę wykonywaną na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym w szczególności: zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub kierowanie grantem badawczym z afiliacją polskiej jednostki, o ile z tego tytułu było wypłacane wynagrodzenie) oraz nie mieszkała w Polsce;

4) w okresie 10 lat przed ogłoszeniem naboru wniosków:

a) opublikowała, w czasopismach umieszczonych w jednej z międzynarodowych baz: Scopus, Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index, jako główny autor co najmniej 5 publikacji naukowych, z których co najmniej 1 może być uznana za przełomową dla rozwoju danej dyscypliny, dostępnych w języku angielskim (dopuszcza się przedstawienie publikacji z akceptacją do druku) oraz

b) kierowała lub kieruje co najmniej 2 projektami badawczymi/wdrożeniowymi lub opublikowała co najmniej 2 publikacje w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, uwzględnionych w The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE), które zostały zaindeksowane w międzynarodowej bazie DBLP Computer Science Bibliography lub w bazie Web of Science Core Collection lub Scopus lub IEEE Xplore.

2. Wnioskowanie

1. We wniosku należy zamieścić życiorys naukowy Wizytującego Naukowca obejmujący następujące elementy:

1) wykształcenie, przebieg kariery akademickiej i naukowej Wizytującego Naukowca;

2) wykaz zakończonych i realizowanych projektów badawczych z udziałem Wizytującego Naukowca lub wykaz publikacji w recenzowanych materiałach z konferencji naukowej, z zaznaczeniem projektów spełniających wymóg określony w pkt 2.10.1.4.b. niniejszego Ogłoszenia;

3) wykaz publikacji obejmujący maksymalnie 10 najważniejszych prac opublikowanych w okresie 10 lat przed ogłoszeniem naboru wniosków, ze wskazaniem na co najmniej 1 przełomową dla rozwoju danej dyscypliny. Dla czasopism posiadających „impact factor” należy podać aktualny pięcioletni IF czasopisma lub wartość wskaźnika SiteScore i liczbę cytowań poszczególnych publikacji bez autocytowań według bazy Web of Science Core Collection lub Scopus. Należy wskazać odnośnik (link) do elektronicznej wersji każdej publikacji (tam, gdzie to możliwe) lub skan w formacie PDF;

4) łączną liczba cytowań wszystkich dotychczasowych publikacji z wyłączeniem autocytowań oraz indeks H wg bazy Web of Science Core Collection lub Scopus;

5) zwięzły opis prowadzonych aktualnie badań naukowych.

2. Do wniosku muszą zostać załączone w formie pliku PDF następujące elementy:

1) podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania Wnioskodawcy zobowiązanie dotyczące zatrudnienia Wizytującego Naukowca i członków Grupy Projektowej – wzór dokumentu stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Ogłoszenia;

2) oświadczenie Wizytującego Naukowca o spełnieniu warunków, o których mowa w pkt 2.10.1.1., 2.10.1.2. i 2.10.1.3 niniejszego Ogłoszenia – wzór dokumentu stanowi załącznik nr 5 do niniejszego Ogłoszenia;

3) dokument potwierdzający aktualne zatrudnienie Wizytującego Naukowca (zaświadczenie z działu HR lub zaświadczenie wystawione przez osobę reprezentującą pracodawcę, zawierające nazwę stanowiska i okres zatrudnienia);

4) dokument rejestrowy Wnioskodawcy, o ile nie jest on dostępny w odpowiednim rejestrze publicznym, prowadzonym w formie elektronicznej lub inny dokument potwierdzający umocowanie do działania osoby reprezentującej Wnioskodawcę;

5) pełnomocnictwo do złożenia wniosku w imieniu Wnioskodawcy w przypadku, gdy wniosek jest składany przez inną osobę aniżeli wynika to z dokumentów rejestrowych – wzór pełnomocnictwa stanowi załącznik nr 6 do niniejszego Ogłoszenia. Przez osobę składającą Wniosek rozumie się osobę, do której przypisane jest konto w systemie teleinformatycznym Agencji, z którego składany jest wniosek;

6) oświadczenie o niewystępowaniu pomocy publicznej – wzór dokumentu stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Ogłoszenia.

UWAGA: załączniki zamieszcza się w systemie jako pliki PDF o wielkości nie większej niż 10 MB. Dołączając dokument należy zasłonić zdjęcie, a dołączenie dokumentu ze zdjęciem oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zakresie.

Jeżeli dokument jest sporządzony w formie elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, należy go załączyć do Wniosku, a jeżeli został sporządzony w formie pisemnej to do Wniosku należy załączyć jego skan, zaś oryginał należy doręczyć na adres Agencji. Nie należy załączać dokumentów z wklejonym skanem podpisu.

3. Grupa Projektowa i Osoba Zapraszająca

1. Wnioskodawca wraz z Wizytującym Naukowcem planują we wniosku stworzenie Grupy Projektowej, która powinna liczyć co najmniej trzech członków, w tym przynajmniej jedną osobę na stanowisku „post-doc”. W skład Grupy Projektowej mogą wchodzić ponadto doktoranci, technicy, pracownicy wspierający i pracownicy odpowiedzialni za administracyjną obsługę Projektu.

2. Kierownikiem Grupy Projektowej jest Wizytujący Naukowiec, jednakże nie wchodzi on w skład tejże Grupy.

3. Wizytujący Naukowiec jest osobą decyzyjną w zakresie wyboru członków Grupy Projektowej.

4. Członkami Grupy Projektowej mogą być pracownicy merytoryczni, pomocniczy, technicy i pracownicy odpowiedzialni za administracyjną obsługę Projektu; nowo zatrudnieni do celów realizacji Projektu, zatrudnieni do wykonania konkretnych zadań w Projekcie lub będący dotychczasowymi pracownikami Beneficjenta.

5. Pracownicy merytoryczni Grupy, zatrudniani w oparciu o pracę, muszą być wyłonieni w postępowaniu konkursowym (postępowanie konkursowe powinno zostać przeprowadzone z uwzględnieniem zaleceń Komisji Europejskiej zawartych w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych).

6. Wnioskodawca wyjaśnia we wniosku, w jaki sposób planuje kontynuować współpracę z Wizytującym Naukowcem i Grupą Projektową po zakończeniu finansowania w ramach Projektu.

7. W uzasadnionych merytorycznie przypadkach dopuszcza się nietworzenie Grupy Projektowej, jeżeli rodzaj lub zakres prowadzonych badań tego nie wymaga. Okoliczność ta będzie wymagała uzasadnienia we wniosku i będzie przedmiotem oceny merytorycznej.

8. Funkcję wspierającą w Projekcie pełni Osoba Zapraszająca. Jest to pracownik zatrudniony na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym przez Wnioskodawcę. Zadaniem Osoby Zapraszającej jest wsparcie prac Wizytującego Naukowca i Grupy Projektowej w realizacji zadań merytorycznych oraz wsparcie w sprawach formalnych związanych z pobytem u Beneficjenta – przez cały okres realizacji Projektu.

4. Komponent badawczy NCN

1. Wnioskodawca może zaplanować we wniosku Komponent badawczy NCN.

2. W ramach Projektu Wnioskodawca może zaplanować Komponent badawczy NCN w maksymalnej wysokości 400 000 zł do wykorzystania przez Wizytującego Naukowca i Grupę Projektową w ciągu pierwszych 18 miesięcy realizacji Projektu.

3. Komponent badawczy jest finansowany ze środków NCN i jest przeznaczony wyłącznie na sfinansowanie badań podstawowych. We wniosku składanym do NAWA należy przedstawić plan badań oraz uzasadnienie kosztów badań. Katalog kosztów kwalifikowalnych w ramach Komponentu badawczego stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Ogłoszenia. Ocenie merytorycznej podlega, czy badania zaplanowane w ramach Komponentu badawczego spełniają kryterium badań podstawowych. Jeżeli Zespół Oceniający stwierdzi, że warunek ten nie jest spełniony, możliwe jest finasowanie Projektu po wyłączeniu kosztów Komponentu badawczego NCN. Beneficjenci wyłonieni w naborze, którzy w swoim wniosku zaplanowali Komponent badawczy NCN, będą zobowiązani do złożenia odrębnego wniosku do NCN w naborze skierowanym wyłącznie do nich. Wnioski będą podlegały wyłącznie ocenie formalnej NCN. Wniosek składany w systemie teleinformatycznym NCN powinien zawierać część administracyjną z danymi Beneficjenta, dane Wizytującego Naukowca, kosztorys Komponentu badawczego NCN i wniosek złożony do NAWA w formacie PDF. W przypadku wniosków poprawnych formalnie zostanie wydana decyzja Dyrektora NCN o finansowaniu Komponentu badawczego NCN oraz zawarta umowa pomiędzy Beneficjentem a NCN.

4. Komponent badawczy we Wniosku składanym do Agencji jest nieobowiązkowy, a w przypadku zaplanowania go we Wniosku Wnioskodawca nie może jednocześnie ubiegać się o finansowanie kosztów adaptacji i organizacji miejsca pracy oraz przygotowania zaplecza badawczego.

2. 11. Planowany termin ogłoszenia wyników naboru

Ogłoszenie wyników naboru nastąpi do 29 listopada 2022 r.

2. 12. Źródło finansowania Programu

Środki krajowe.

III. ZAŁĄCZNIKI

1. Wzór wniosku o finansowanie

2. Regulamin programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dla Instytucji

3. Katalog kosztów kwalifikowalnych w ramach Komponentu badawczego NCN

4. Wzór zobowiązania Wnioskodawcy

5. Wzór oświadczenia Wizytującego Naukowca

6. Wzór pełnomocnictwa dla osoby składającej wniosek do jej reprezentowania (wersja edytowalna)

7. Wzór oświadczenia o niewystępowaniu pomocy publicznej

8. Wzór Umowy

9. Wzór Raportu Częściowego

10. Wzór Raportu Końcowego

IV. KONTAKT Z AGENCJĄ

W sprawie dodatkowych informacji, prosimy o kontakt (dni robocze, od godz. 9:00 do godz. 16:00):

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Biuro Programów dla Naukowców

Polna 40

00-635 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 22 390 35 90

www.nawa.gov.pl

Udostępnij