Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. Chodzi o wspieranie dostępu kobiet i dziewcząt do nauki, w szczególności do nauk ścisłych i technicznych. To także dzień docenienia prowadzonych przez nie badań naukowych.

1 Kobiety v.2

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się w kalendarzu tego święta był fakt, że według badań sektor nowoczesnych technologii rozwija się niezwykle dynamicznie, lecz tworzony jest w zdecydowanej większości przez mężczyzn. Stąd należało podjąć aktywne działania popularyzujące wśród dziewcząt branżę teleinformatyczną, ponieważ współczesne społeczeństwo informacyjne powinno rozwijać się w sposób zrównoważony w każdym wymiarze. Te działania sprzyjać mają też walce z wykluczeniem społecznym kobiet.

Warto w tym miejscu przywołać statystyki.

 2 Kobiety v.2

Warto podkreślić, że w programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej znaczący procent stypendystów to kobiety - zarówno wśród studentów, jak i wśród naukowców. Wystarczy przytoczyć dane z wybranych programów NAWA.

3 Kobiety v.4 

- Dostęp do naszych programów jest jak najbardziej demokratyczny i otwarty. W tym szczególnym dniu cieszymy się, że tak liczne jest grono kobiet, które są naszymi stypendystkami. Jesteśmy dumni, że w pracach zespołów oceniających kandydatury do naszych programów zasiada wiele znakomitych naukowczyń. To dobrze pokazuje, że działalność NAWA zmienia krajobraz naukowego świata i czyni go różnorodnym – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która z wykształcenia jest fizykiem, a  doktorat z zastosowań nauk fizycznych w medycynie na Uniwersytecie Rennes 1 we Francji i na Uniwersytecie Gdańskim.

 

Udostępnij