Szanowni Państwo,

rok 2020 zapisze się w historii Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jako rok wyjątkowy: pełen nieoczekiwanych wyzwań, które pojawiły się wraz z nastaniem pandemii wirusa SARS CoV-2. Tworzone w poprzednich latach plany działalności Agencji powołanej do wzmacniania międzynarodowej wymiany akademickiej i współpracy naukowej musiały ulec zmianom tak, by nasi beneficjenci mogli w bezpieczny i efektywny sposób korzystać z przyznanych przez NAWA stypendiów i grantów. Zmieniła się też organizacja pracy w naszej Agencji. Dzięki zespołowi oddanych pracowników NAWA i ekspertów, którzy dostosowali się do wymogów pracy zdalnej, proces naboru i oceny wniosków przebiegał bez zakłóceń.

Sytuacja pandemiczna wymusiła również przeniesienie wielu zagranicznych aktywności naszej Agencji do przestrzeni wirtualnej, chociażby promocji zagranicznej polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, promocji języka polskiego za granicą, a także organizacji branżowych konferencji, warsztatów i spotkań. O tym, jakie były efekty podjętych działań, dowiedzą się Państwo z raportu rocznego, który publikujemy po raz pierwszy w krótkiej historii naszej Agencji. Prezentujemy liczby beneficjentów programów, kwoty wypłaconego przez NAWA wsparcia, cieszymy się wzrostem popularności naszych mediów społecznościowych. Pokazujemy nowe programy, takie jak Granty Interwencyjne NAWA, Edycja COVID–19 Polskich Powrotów czy SPINAKER. Za tymi liczbami stoją konkretni ludzie, którym otworzyliśmy nowe horyzonty, drzwi do międzynarodowej kariery czy też do godnego i bezpiecznego życia, jak beneficjenci działania „Solidarni z Białorusią”.

NAWA weszła w rok 2021 bogatsza o ubiegłoroczne doświadczenia i gotowa do kolejnych wyzwań, jakie niesie szybko zmieniający się świat. Razem z naszymi beneficjentami na pewno im sprostamy!

dr Grażyna Żebrowska

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

 

Treść raportu dostępna TUTAJ

Udostępnij