10. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dziś obchodzimy 10. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, który Polska ma zaszczyt współorganizować wraz z ONZ. To nie tylko moment uznania wkładu kobiet w naukę, ale także wezwanie do walki z barierami, takimi jak dyskryminacja czy przemoc, które nadal utrudniają im rozwój. Polska podejmuje konkretne działania na rzecz równości płci, m.in. poprzez zwiększenie wsparcia dla ofiar przemocy, reformy prawne chroniące kobiety czy wsparcie nauki i badań dla naukowczyń. 

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej aktywnie działa na rzecz równości płci w nauce i szkolnictwie wyższym oraz promowaniu roli kobiet w tych obszarach.

Programy dla studentów i naukowców NAWA dają możliwość otrzymania stypendiów bez względu na płeć. W ramach programu Ulam NAWA kilkadziesiąt naukowczyń z krajów takich jak Nigeria, Indie, Ukraina, Czechy czy Stany Zjednoczone prowadzi obecnie badania w Polsce, wzbogacając polskie środowisko naukowe o różnorodne perspektywy i doświadczenia.

Z pomocy programu Bekker NAWA skorzystało do tej pory ponad 300 kobiet, realizując projekty badawcze w prestiżowych instytucjach międzynarodowych. Dzięki temu zdobywają cenne doświadczenia, nawiązują międzynarodowe kontakty i przyczyniają się do rozwoju nauki na globalną skalę.

Przykładem sukcesu polskich naukowczyń jest dr Małgorzata Włodarczyk-Biegun, która w ramach programu Polskie Powroty NAWA powróciła do kraju, by kontynuować swoje badania. Jej osiągnięcia zostały docenione podczas ostatniej gali Perspektyw, gdzie otrzymała tytuł Gwiazdy Badań.

Kolejną wybitną badaczką jest dr hab. Róża Szweda, która kieruje własną grupą badawczą – The Roza Szweda Research Group. Jej prace koncentrują się na innowacyjnych rozwiązaniach w dziedzinie chemii i biologii, przyczyniając się do postępu w tych obszarach nauki.

Warto również wspomnieć o prof. Kindze Kamieniarz-Gduli z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która również powróciła do kraju w ramach programu Polskie Powroty, a niedawno została laureatką prestiżowego grantu ERC Proof of Concept. Jej badania w dziedzinie biologii molekularnej mają potencjał do zrewolucjonizowania terapii przeciwnowotworowych, co stanowi znaczący wkład w medycynę i zdrowie publiczne.

To tylko kilka przykładów naszych laureatek i beneficjentek, które poprzez swoją pasję, determinację i talent przyczyniły się do rozwoju nauki. Po osiągnięciach naszych stypendystek-studentek widzimy, że można spodziewać się na tym polu wielu kolejnych sukcesów.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce życzymy wszystkim badaczkom dalszych sukcesów w pracy naukowej, nieustającej pasji w odkrywaniu nieznanego oraz satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech Wasza praca inspiruje kolejne pokolenia dziewcząt i kobiet do podążania ścieżką nauki i przyczynia się do rozwoju naszej wspólnej wiedzy.

Udostępnij