EQUAL - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Relacja z konferencji podsumowującej wyniki projektu EQUAL

 

3 grudnia 2024 roku w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca rezultaty projektu „European Qualifications – Refugees and Recognition” (EQUAL). Wydarzenie zostało zorganizowane przez norweski ośrodek ENIC-NARIC, działający w ramach Dyrekcji do Spraw Kształcenia Wyższego i Umiejętności (HK-dir), pełniącego rolę koordynatora projektu.

 

Konferencję otworzył Dag Hovdhaugen, Dyrektor Wykonawczy HK-dir, który zaprezentował uczestnikom główne wyniki projektu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ośrodków ENIC-NARIC z Polski, Rumunii, Litwy, Norwegii, Holandii, Włoch i Grecji, a także przedstawiciele greckich, holenderskich i włoskich uczelni oraz goście z organizacji takich jak Rada Europy, OECD, UNESCO, European Universities Association i European Students Union.

 

Podczas konferencji zaprezentowano szereg wystąpień zarówno uczestników projektu, jak i zaproszonych gości:

  • Thomas Liebig z OECD omówił rezultaty działań na rzecz poprawy uznawalności i walidacji umiejętności oraz kwalifikacji uchodźców w Europie.
  • Peter J. Wells z UNESCO Regional Office for Southern Africa przedstawił perspektywę globalną i afrykańską w kwestii uznawania kwalifikacji uchodźców.
  • Przedstawiciele ośrodków ENIC-NARIC z Polski, Rumunii i Litwy zaprezentowali główne wyniki działań projektowych, w tym raporty, protokoły oceny i Białe Księgi. Prezentację w imieniu NAWA wygłosiły Hanna Reczulska, Dyrektor Biura Uznawalności Wykształcenia oraz Natalia Czujko, Starszy specjalista w Biurze Uznawalności Wykształcenia.
  • Reprezentanci uczelni z Grecji, Holandii i Włoch podzielili się najlepszymi praktykami w zakresie uznawania kwalifikacji uchodźców oraz przyjmowania kandydatów z niepełną dokumentacją na studia.
  • Helen Peterbauer z European Universities Association oraz Iris Kimizoglu z European Students Union przedstawili perspektywy organizacji interesariuszy w szkolnictwie wyższym.
  • Villano Qiriazi z Rady Europy oraz Chiara Finocchietti z CIMEA zaprezentowali dostępne w Europie mechanizmy, projekty i narzędzia wspierające uznawanie kwalifikacji uchodźców.

 

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa na temat „Jak utrzymywać i rozwijać wiedzę i praktykę?” oraz mini warsztaty podsumowujące projekt EQUAL.

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z konferencji oraz pełnymi informacjami o projekcie na stronie NAWA poświęconej EQUAL.

 

EU cofound

Udostępnij