W ubiegłym tygodniu delegacja NAWA udała się do Chin, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszy polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych i polonistyki na Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych w Kantonie.
W organizacji wydarzeń wzięli udział nasi lektorzy prowadzący lektoraty języka polskiego w Pekinie i Kantonie, dr. Andrzej Ruszer i pani Renata Siegień.
70 lat polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych
W dniach 17-18 października 2024 r. w Pekinie odbyła się międzynarodowa konferencja pod tytułem Dziedziczenie, rozwój i innowacja: 70 lat polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. W konferencji wzięli udział przedstawiciele chińskich i polskich uczelni, studenci i absolwenci pekińskiej uczelni, a także Ambasador RP w Chinach. NAWA reprezentował dyrektor Biura Programów Języka Polskiego – dr Mariusz Czech oraz koordynatorka programu Lektorzy NAWA – p. Kamila Ocimek.
Pekiński Uniwersytet Języków Obcych (PUJO) jest jednym z 8 uczelni w Chinach, które współpracują z NAWA m.in. w ramach programu Lektorzy NAWA. Lektorzy i lektorki delegowani przez naszą Agencję prowadzą w tych ośrodkach lektoraty języka polskiego. Na PUJO działa najstarsza w Chinach, ale też w Azji Wschodniej polonistyka. Założona w 1954 roku może poszczycić się ogromnym doświadczeniem i wspaniałymi tradycjami kształcenia chińskich polonistów – nauczycieli akademickich, dyplomatów i tłumaczy.
Z okazji jubileuszu Minister Nauki Dariusz Wieczorek wystosował list gratulacyjny do prof. Zhao Ganga, Prorektora Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, w którym pogratulował znakomitych osiągnięć w zakresie kształcenia polonistycznego i podziękował za zaangażowanie PUJO w upowszechnianie języka polskiego i naszej kultury w Chinach.
Pragnę wyrazić uznanie dla całokształtu osiągnięć, jakie na przestrzeni siedmiu dekad stały się udziałem pierwszej polonistyki w Azji. - czytamy w liście - Od momentu powstanie w 1954 roku ta ważna jednostka z bogatymi tradycjami nauczania języka polskiego i kultury polskiej z powodzeniem realizuje misję swojego rozwoju, prowadząc wielowymiarowe studia polskie oparte na dydaktyce oraz badaniach literaturoznawczych, językoznawczych i kulturoznawczych. Trudno dziś przecenić Państwa zaangażowanie na rzecz upowszechniania dorobku kultury, historii i języka polskiego w Chinach. Przy okazji rocznicowych obchodów nie sposób nie wspomnieć o znaczącej roli pekińskiej polonistyki we wzmacnianiu polsko-chińskiej współpracy kulturalnej, naukowej i akademickiej.
Podczas sesji inauguracyjnej list Ministra Nauki odczytał dyrektor BJP – Mariusz Czech, który złożył także życzenia jubileuszowe w imieniu Dyrekcji i całej społeczności NAWA.
W jednej z sesji konferencyjnej dr Czech przedstawił także prezentację pt. Chińczycy w programach NAWA wspierających nauczanie języka polskiego poza granicami Polski. Studenci z Chin chętnie korzystają z programów stypendialnych NAWA takich jak Polonista czy Zawacka NAWA. Ponad połowa stypendystów programu Polonista pochodzi właśnie stamtąd.
10-lecie polonistyki na Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych w Kantonie
20 października delegacja NAWA wzięła udział w obchodach jubileuszu 10-lecia polonistyki na Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych w Kantonie. To również jedna z chińskich uczelni, która współpracuje z NAWA, jeden z bardzo prężnie rozwijających się ośrodków polonistycznych w Chinach. Studenci z Kantonu stanowią najliczniejszą grupę wśród stypendystów programu Polonista NAWA, a sama uczelnia była instytucją partnerską w trzech projektach realizowanych w ramach programu Promocja języka polskiego NAWA.
Dr Czech w imieniu dyrekcji NAWA złożył na ręce władz uczelni serdeczne gratulacje i podziękowania. Odniósł się również do głębokiej współpracy Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych w Kantonie z Agencją:
Muszę powiedzieć, że współpraca Agencji z kantońską polonistyką rozwija się bardzo dobrze. Przede wszystkim współpracujemy w ramach programu Lektorzy NAWA. Nasi lektorzy i nasze lektorki pracują obecne w 42 krajach, w 86 ośrodkach akademickich – w Chinach na 8 uczelniach – m.in. właśnie Kantonie. (…)
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, że tak wielu studentów z Państwa uczelni korzysta z możliwości, jakie dają nasze programy stypendialne. Wspomnę chociażby program Polonista NAWA. Najwięcej chińskich stypendystów i stypendystek w tym programie pochodzi właśnie z kantońskiej uczelni. Reprezentują oni wysoki poziom i są bardzo zmotywowani do poznawania naszego języka i kultury, o czym świadczą chociażby wnioski, które składają w naborach do programu. (…)
Trudno nie wspomnieć także o udziale Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych jako uczelni partnerskiej w realizacji projektów promujących język polski w ramach programu Promocja języka polskiego NAWA. Na pięć realizowanych dotychczas projektów z partnerami z Chin, w trzech wzięła udział właśnie Państwa uczelnia.
W ramach obchodów jubileuszu uczestnicy konferencji mogli też wysłuchać wystąpień przedstawicieli chińskich i polskich uczelni oraz wspomnień absolwentek i lektorki z uczelni kantońskiej, obejrzeć program artystyczny przygotowany przez studentów i wziąć udział w kantońskiej edycji narodowego czytania Kordiana Juliusza Słowackiego.
Udział delegacji NAWA w obu wydarzeniach był okazją do rozmów z przedstawicielami chińskich polonistyk – władzami uczelni, kierownikami katedr, osobami, które kształtują obecnie studia polskie w Pekinie i Kantonie i w innych chińskich ośrodkach akademickich. Przedstawiciele NAWA mogli również porozmawiać z lektorkami i lektorami delegowanymi przez NAWA do Chin, a także ze studentami pekińskiej i kantońskiej uczelni – stypendystami i stypendystkami takich programów NAWA jak Polonista czy Letnie kursy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obu wydarzeń