Nowy nabór wniosków do programu Welcome to Poland - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór do programu Welcome to Poland. Celem głównym programu jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów związanych z:

  • budowaniem potencjału Wnioskodawców w zakresie umiędzynarodowienia,
  • budowaniem potencjału w zakresie przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i naukowej,
  • promowaniem Wnioskodawców na arenie międzynarodowej, w tym poprzez współpracę z zagranicznymi absolwentami.

Dziś Polska jest coraz popularniejszym miejscem dla młodzieży z całego świata, która chce podjąć studia, ale także dla doktorantów czy naukowców, którzy szukają miejsca do prowadzenia pracy badawczej w międzynarodowym otoczeniu. Liczby nie kłamią: w Polsce w roku akademickim 2021/2022 studiowało 89,4 tys. zagranicznych studentów. To o 5,6% więcej niż w roku poprzednim. Dla porównania w roku 2011/2012 było ich w naszym kraju 24,2 tys.

- Tendencja wzrostowa jest zauważalna nie tylko w statystykach, ale także w salach wykładowych i na korytarzach polskich uczelni. Ba, na ulicach polskich miastach akademickich takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin czy Gdańsk. To trend, który chcemy dostrzegać i wspierać, bo wymiana międzynarodowa wzmacnia potencjał polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Busolą, która wskazuje im ten właśnie kierunek, jest nie tylko wysoki poziom kształcenia, jakość prowadzonych badań czy dostęp do nowoczesnych technologii, ale także historia czy kultura kraju. Jako Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej konstruujemy ofertę programów i stypendiów, które wspierają internacjonalizację nauki poprzez mobilności studentów i naukowców. Ale chcemy także przy okazji budować wizerunek kraju otwartego, nowoczesnego, sprzyjającego nauce i prowadzeniu pracy badawczej. I temu właśnie służyć ma program Welcome to Poland, znajdujący się w ofercie NAWA – tłumaczy dr Dawid Kostecki we wstępie do publikacji „Welcome to Poland – historie sukcesu”.

Wnioskodawcami w programie Welcome to Poland w naborze w 2022 r. mogą być podmioty prowadzące kształcenie w Polsce: uczelnie, Polska Akademia Nauk, instytuty naukowe PAN i instytuty badawcze, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki lub międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych przepisów, działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach programu Welcome to Poland (2022) wspierane są m.in. następujące działania: aktywności związane z internacjonalizacją „w domu” oraz rozwojem potencjału Wnioskodawcy w przyjmowaniu i obsłudze studentów, naukowców i kadry z zagranicy; organizacja lub utrzymanie tzw. Welcome Centre; rozwijanie Welcome Centre w celu zapewnienia standardów obsługi naukowców na poziomie rekomendowanym przez EURAXESS; świadczenie usług doradczych w zakresie MSCA; kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i naukowym oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie umiędzynarodowienia; rozwój współpracy z zagranicznymi absolwentami; rozwijanie lub zakup aplikacji, stron www, baz danych lub systemów informatycznych przeznaczonych do realizacji celów projektu; działania promocyjne oraz tworzenie filmów, treści multimedialnych i tradycyjnych materiałów informacyjno-promocyjnych;      szkolenia, spotkania, kontakty i działania informacyjno-promocyjne realizowane w kraju i za granicą; organizowanie w Polsce międzynarodowych konferencji naukowych w celu upowszechniania wyników badań i działalności naukowej.

Wnioski należy składać do 31.01.2023 r. Długość trwania projektów to 12, 18 lub 24 miesiące, przy czym projekty powinny być zrealizowane w okresie między 1.06.2023 a 31.05.2025 r.

Każdy wnioskodawca w jednej edycji może złożyć maksymalnie 3 wnioski.

Kwota dofinansowania pojedynczego projektu wynosi od 100 tys. zł do 400 tys. zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru dostępne TUTAJ

Udostępnij

W dniach 24 i 27 grudnia 2024 roku Kancelaria Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będzie nieczynna.

Życzymy spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy do kontaktu w kolejnym dniu roboczym.