Austriacki filozof Ludwig Wittgenstein powiedział „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”. To jego najsłynniejsza maksyma, którą wygłosił w „Traktacie logiczno-filozoficznym” prezentującym związki pomiędzy światem a językiem. Język jest narzędziem komunikacji ale i biznesu. W 1999 r. UNESCO ustanowiło święto języka, które ma przypominać o tym, jak ważna jest różnorodność nie tylko kulturowa, ale i językowa.
Język polski jest na 26. miejscu pośród najczęściej używanych języków na świecie i na 6. miejscu w Europie.
Dnia 2 stycznia 2019 r. zainaugurowany został nabór do programu, dzięki któremu lektorzy, poprzez nauczanie języka polskiego, będą przyczyniać się do promocji naszego kraju oraz szerzenia wiedzy na temat Polski. Do udziału w programie zapraszamy wszystkich nauczycieli języka polskiego jako obcego, którzy są zainteresowani pracą w zagranicznym ośrodku akademickim.
W tej edycji nabór został podzielony na dwie części:
2-15.01.2019 - nabór wniosków o przedłużenie skierowania (lektorzy skierowani przez NAWA w roku akademickim 2018/2019 do zagranicznych ośrodków akademickich, chcący pozostać w tym samym ośrodku akademickim na kolejny rok)
4-28.02.2019 nabór wniosków o skierowanie do zagranicznego ośrodka akademickiego (osoby biorące udział pierwszy raz w rekrutacji).
W ramach Programu, lektor – stypendysta NAWA:
- przygotowuje i prowadzi kursy języka polskiego jako obcego;
- przygotowuje i prowadzi zajęcia związane z upowszechnianiem wiedzy o Polsce –
jej kulturze i historii (w uzgodnieniu z uczelnią przyjmującą); - utrzymuje kontakty z polskimi placówkami dyplomatycznymi, instytucjami kultury
oraz przedstawicielami biznesu i innymi podmiotami, by proponować uczestnikom prowadzonych zajęć jak najszerszą i najbardziej atrakcyjną ofertę działań umożliwiających poznanie Polski i polszczyzny.
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Programu Lektorzy i aplikowania!