Przedstawiamy podręcznik zawierający program szkoleniowy dla kierowników i pracowników uczelni w dziedzinie mobilności akademickiej!
Podręcznik jest darmowy - można go pobrać w wersji PDF na końcu artykułu.
Celem publikacji jest wsparcie dla instytucji szkolnictwa wyższego w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej w kwestiach:
- doskonalenia integracji zagranicznych studentów doktoranckich naukowców oraz zagranicznych pracowników naukowych
- bardziej efektywnego zarządzania internacjonalizacją w jednostce przyjmującej zagranicznych akademików
- profesjonalizacja działań uczelni na rzecz międzynarodowego środowiska akademickiego
Program składa się z sześciu modułów, a każdy z nich powstał na podstawie rozmów z osobami zarządzającymi uczelniami oraz pracownikami administracyjnymi, dotyczących ich największych potrzeb szkoleniowych. Podręcznik ma pomóc w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do zarządzania i wspierania średnio- i długoterminowej mobilności międzynarodowych studentów doktoranckich, naukowców oraz pracowników naukowych.
Dzięki zawartemu w podręczniku programowi szkoleniowemu, kierownicy jednostek akademickich będą lepiej rozumieli wyzwania w dziedzinie umiędzynarodowienia nauki i będą mogli proponować nowe strategiczne działania. Pracownicy administracyjni będą zaś mieli okazję do rozwoju umiejętności potrzebnych do wdrażania tych działań. W ten sposób instytucje szkolnictwa wyższego będą mogły tworzyć środowiska bardziej sprzyjające międzynarodowym studentom doktoranckim i pracownikom naukowym.
Więcej informacji na temat programu szkoleniowego można znaleźć tutaj: uniwelis.saia.sk/en/main/main-outputs/training-programme
Podręcznik szkoleniowy w wersji pdf do pobrania: TRAINING MANUAL
*Projekt UniWeliS, w którym Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej reprezentuje Polskę, to konsorcjum, którego partnerami są również: Slovak Academic Information Agency (Słowacja) – koordynator projektu, Academic Cooperation Association (Belgia), Sofia University St. Kliment Ohridski (Bułgaria), Comenius University (Słowacja), University of Niš (Serbia). Jest finansowany w ramach programu Erasmus+. Jego głównym celem jest stworzenie praktycznego narzędzia ułatwiającego wsparcie mobilności naukowców. Narzędzie to ma odzwierciedlać realia szkolnictwa wyższego w regionie, a także wykorzystać efekty współpracy z już istniejącymi usługami wsparcia, świadczonymi na poziomie instytucjonalnym, lokalnym lub krajowym.