Święto mające na celu podkreślenie roli kobiet i dziewcząt w nauce obchodzone będzie w tym roku po raz ósmy. Polska znalazła się w wąskim gronie dziewięciu państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) koordynujących tegoroczne obchody.
Obchody „Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce” odbyły się w ONZ, po raz pierwszy w 2016 r. Ich podstawą jest rezolucja Zgromadzenia Ogólnego NZ nr A/RES/70/212 z dnia 22 grudnia 2015 r. ustanawiająca dzień 11 lutego ‘Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce”. Obchody mają na celu podkreślenie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych, ale też zwrócenie uwagi na potrzebę zapewnienia kobietom takich samych możliwości uczenia się i pracy na równych warunkach.
Każda edycja obchodów ONZ porusza inną tematykę. W 2022 r. motywem przewodnim był dostęp do wody. W tym roku tematyka została poszerzona i odbędzie się pod hasłem: „Innovate. Demonstrate. Elevate. Advance. Sustain. I.D.E.A.S. Bringing Everyone Forward to Sustainable and Equitable Development”. Podjęta zostanie dyskusja nad tym w jaki sposób innowacje i nauka przyczyniają się do wdrażania Agendy 2030 oraz poszczególnych Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Wydarzenie podobnie jak w latach ubiegłych odbędzie się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, a za jego koordynację odpowiada Royal Academy of Science International Trust (RASIT) wraz z gronem państw członkowskich ONZ. W tym roku należą do niego: Polska, Portugalia, Malta, Słowacja, Hiszpania, Liban, Rwanda, Chile i Filipiny. Ponadto obchody są wspierany politycznie przez kolejne 31 państw członkowskich ONZ oraz OECD, the African Union i the League of Arab States, a także kilka organizacji wyspecjalizowanych ONZ, w tym: International Telecommunication Union (ITU), the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) I the World Intellectual Property Organization (WIPO).
Polska zaangażowana!
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku od początku współsponsoruje, a od kilku lat współorganizuje obchody „Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce”. To nie tylko zaangażowanie w kwestie oragnizacyjno-logistyczne i promocyjne wydarzenia, ale i istotny wkład merytoryczny jaki stanowi delegowanie przedstawicieli Polski do udziału w panelach tematycznych. W tym roku jako Polska mamy czym się pochwalić. Panel dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego „Food Business & Industry Communities: Securing Sustainability”, będzie moderowany przez Krzysztofa Szczerskiego, Ambasadora, Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a Justyna Orłowska Pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska, zabierze głos w formule online.
Stypendystka i ekspertka NAWA zabiorą glos w panelach dyskusyjnych
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W dwóch panelach, w formule stacjonarnej wystąpią stypendystka i ekspertka NAWA, co czyni dla Agencji jak i polskiej nauki, a szczególnie jej kobiecej strony, bardzo duże wyróżnienie w skali międzynarodowej. Prof. Maja Kiba-Janiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, stypendystka programu Bekker NAWA, weźmie udział w panelu poświęconym zrównoważonemu transportowi „The Road to Sustainable Transport”, za prowadzenie, którego odpowiedzialny jest Liban. Natomiast prof. Aneta A. Ptaszyńska, ekspertka NAWA w programach takich jak Ulam NAWA czy Bekker NAWA, beneficjentka programu Promocja Zagraniczna ale też jedna z bohaterek publikacji „Poland in 34 snapshots”, weźmie udział w panelu poruszającym tematykę bezpieczeństwa żywnościowego „Food Business & Industry Communities; Securing Sustainability”. Moderatorem tego panelu będzie wspomniany już Ambasador Krzysztof Szczerski.
W tym roku konferencja z okazji obchodów, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, odbędzie się 10 lutego 2023 r.
NAWA wspiera międzynarodową widoczność polskiej nauki
Agencja jest instytucją, która wspiera mobilność akademicką i naukową jak również promocję języka i kultury polskiej. Należy podkreślić, że szczególny nacisk w codziennej pracy instytucji, kładziony jest na promocję studiów w Polsce i prowadzenia w niej badań naukowych. W przypadku tych drugich, w 2021 r. utworzona została kampania „Research in Poland”, której celem jest promowanie Polski jako dobrego miejsca do prowadzenia badań na wysokim poziomie, prezentowanie sukcesów polskich naukowców oraz międzynarodowych zespołów badawczych z udziałem Polski. To także wyszukiwarki pracy i informacje o dostępnej w Polsce infrastrukturze badawczej.
Udział polskich naukowczyń w wydarzeniach, które w dniach 9 i 10 lutego odbędą się w Nowym Jorku tj. w obchodach „Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nuce” ONZ oraz w spotkaniu “Polish Science & International Mobility – Meetup New York”, które organizowane jest we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku i partnerami: Fundacją Kościuszkowską, Instytutem Polskim w Nowym Jorku, Polonium Foundation oraz Fulbright Poland, odbywa się pod szyldem kampanii Research in Poland.
International Day of Women & Girls in Science. Prof. Aneta Ptaszyńska to speak in discussion panel!