W Dniu Niepodległości Ukrainy, życzymy naszym ukraińskim partnerom i przyjaciołom zwycięstwa i upragnionego pokoju. Zapewniamy o naszej nieustającej solidarności i wsparciu, którego dalej będziemy im udzielać.
W tym roku obchodzimy 32. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Te 32 lata to wyjątkowy okres, w którym Ukraina podjęła długą drogę ku ustanowieniu silnego i niezłomnego państwa ukraińskiego, nieustannie walcząc o utrzymanie swojej suwerenności. Niestety, tegoroczna rocznica wypada również półtora roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Polskie środowisko akademickie i naukowe od samego początku wojny w Ukrainie jasno określiło swoje stanowisko i chęć niesienia pomocy i wsparcia narodowi ukraińskiemu. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej również nie pozostaje obojętna i w dalszym ciągu będzie wspierać ukraińskich naukowców, studentów i pracowników akademickich. Dotąd w ramach działań na rzecz wsparcia Ukrainy, NAWA zrealizowała następujące inicjatywy:
- Od 8 marca oferowała stypendia dedykowane cudzoziemcom z Ukrainy. Były to stypendia na staże „Freemover UA” przeznaczone dla studentów oraz pracowników naukowych akredytowanych uczelni z Ukrainy współpracujących z uczelniami w Polsce. Stypendia na mobilność „Freemover UA” w formie fizycznej mogły być przyznawane na staże przez jednostki partnerskie uczestniczące w sieciach akademickich CEEPUS, zatwierdzonych szkół letnich i intensywnych kursów CEEPUS, a także w innych akredytowanych jednostkach akademickich w Polsce.
- dostarczała studentom ukraińskim przybywającym do Polski po wybuchu wojny informacji o możliwości kształcenia na polskich uczelniach. Już na początku marca zostały uruchomione w języku ukraińskim infolinia i strona internetowa: ukraina.nawa.gov.pl, prezentujące system szkolnictwa wyższego i oferty pomocowe polskich uczelni.
- 15 marca otworzono nabór do nowo powstałego programu “Solidarni z Ukrainą” dla studentów i naukowców z Ukrainy. W ramach programu zorganizowano także akcję „Plecak dla studenta”, w ramach której rozesłano ponad 1000 plecaków. Każda z uczelni miała możliwość wnioskowania o zaopatrzenie studentów w plecak z wyposażeniem.
- Dzięki współpracy NAWA z Polskim Radiem, przygotowano cykl podcastów, które miały służyć studentom i doktorantom w nauce języka polskiego.
- 12-13 maja 2022 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”
- 3 - 4 kwietnia 2023 r. zorganizowana została konferencja „Focus on Ukraine”, poświęcona wsparciu środowiska akademickiego w Ukrainie.
W 2023 roku program "Solidarni z Ukrainą" kontynuowany jest w ramach wsparcia finansowego nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki uczelni, które wchodzą w skład sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Środki, które uczelnie otrzymały na realizację projektów, to łącznie prawie 16 mln zł. Działania realizowane będą do grudnia 2023 r.
Wsparcie dla przedstawicieli ukraińskiej społeczności akademickiej jest bardzo ważne w tych tragicznych czasach. Wspólna praca i relacje między naszymi krajami mogą przynieść wiele korzyści dla obu stron, włącznie z kulturalną wymianą oraz gospodarczym rozwojem. To ważne, by budować partnerskie relacje i wzmacniać więzy między naszymi narodami. Jako NAWA zapewniamy o naszych dalszych działaniach na rzecz ukraińskiego środowiska akademickiego. W obliczu trudności i wyzwań jesteśmy razem z Wami, gotowi dążyć do pokoju, stabilności a także rozwoju i współpracy.
Wszystkiego najlepszego Ukraino!