Kolegium Europy Wschodniej zaprasza na Międzynarodowe Seminarium Translatorskie Tłumacze bez granic - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

15 października 2018 roku mija termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w kolejnym Międzynarodowym Seminarium Translatorskim Tłumacze bez granic. Jest to przedsięwzięcie cykliczne, realizowane każdego roku wspólnie przez Polski PEN Club i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W ostatnich latach odbyło się we Wrocławiu i Wojnowicach kilka tygodniowych sesji seminarium z udziałem młodych tłumaczy literatury polskiej z Azerbejdżanu, Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy oraz młodych tłumaczy polskich z białoruskiego, litewskiego, rosyjskiego i ukraińskiego.

Wzorem wcześniejszych doświadczeń jednym z celów seminarium jest stworzenie zintegrowanej w kilkunarodowym składzie i trwale związanej z Polską rówieśniczej grupy tłumaczy literackich. Wspólna praca w trakcie zajęć seminarium zapewnia im ćwiczenia praktyczne, wiedzę z zakresu kultury ze szczególnym uwzględnieniem tradycji i współczesności literatury i kultury polskiej, a także – co stanowi o odrębności tych warsztatów – możliwość konfrontacji, porównania dokonań i dyskusję nad tekstem, nieraz wspólnym, bo przekładanym w tym samym czasie przez uczestników seminarium z różnych krajów.

W zajęciach seminarium biorą udział jako współprowadzący lub goście wybitni tłumacze z Polski i z innych krajów.

Seminarium  odbędzie się w dniach 9 – 16 grudnia 2018 roku w renesansowym Zamku Wojnowice koło Wrocławia i trwać będzie 7 dni. Weźmie w nim udział 15-16 młodych tłumaczy (preferowany wiek do 45 lat, ale możliwy jest też udział osób mających więcej, niż 45 lat) z Europy Wschodniej, Środkowej i Zachodniej oraz Gruzji. Językiem wykładowym będzie język polski. Grono to pracować będzie wraz z wykładowcami z Polski i zagranicy.

Dyrektorem Seminarium jest dr Adam Pomorski – tłumacz poezji i prozy angielskiej, białoruskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej; eseista, historyk idei. Ukończył studia w Instytucie Socjologii UW, doktorat obronił w Instytucie Literatury Polskiej UW. 1990–2003 pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 1999 – wiceprezes, a od 2010 roku Prezes Polskiego PEN Clubu. Członek jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO (2008), Nagrody NIKE (2010–2012). Przewodniczył jury Nagrody Szymborskiej (2013–2015), przewodniczy jury Warszawskiej Premiery Literackiej. Przewodniczył Radzie Instytutu Książki. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Nagród „Literatury na Świecie” (1983, 1985, 2011 – za całokształt twórczości przekładowej), Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1994 – za całokształt twórczości przekładowej, 1999 – za przekład Fausta), Polskiego PEN Clubu (1995 – za całokształt twórczości przekładowej), Nagrody ANGELUS (2015). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec, Odznaką Honorową BENE MERITO Ministra Spraw Zagranicznych.

Wydał tomy studiów: Duchowy proletariusz: przyczynek do dziejów lamarkizmu społecznego i rosyjskiego kosmizmu XIX–XX wieku (na marginesie antyutopii Andrieja Płatonowa) (1996), Imperialna baba. Dwa studia stereotypu zbiorowego (2003), Sceptyk w piekle. Z dziejów ideowych literatury rosyjskiej (2004).

Termin przyjmowania zgłoszeń: najpóźniej do 15 października 2018 roku.  

Opłata za udział w Seminarium  wynosi 760 zł i pokrywa koszty:

  • zakwaterowania uczestnika w Zamku na wodzie w Wojnowicach koło Wrocławia (7 noclegów, pokoje 2 osobowe z łazienką),
  • całodziennego wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja, przerwy kawowe. Pierwszy posiłek to kolacja w dniu 9 grudnia 2018 roku, ostatni posiłek to obiad w dniu 16 grudnia 2018 roku),
  • kosztów uczestnictwa w programie edukacyjnym Seminarium,
  • materiałów edukacyjnych,
  • transportu lokalnego (stacja kolejowa Mrozów – Zamek Wojnowice – Mrozów).

Bliższe informacje: Jan Andrzej Dąbrowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.tel. +48 691 848 545.

W wyjątkowych przypadkach (dla uczestników z Ukrainy i Białorusi) Organizatorzy udzielą stypendium na pobyt na Seminarium. Wniosek o stypendium należy złożyć wraz ze zgłoszeniem. Stypendium nie dotyczy kosztów podróży.

Zgłoszenia prosimy przysyłać wyłącznie drogą elektroniczną przy pomocy formularza elektronicznego, dostępnego na stronie www.kew.org.pl

Udostępnij