Trzy lata po ostatniej stacjonarnej edycji, odbyła się konferencja i targi APAIE. To jedno z kluczowych wydarzeń branżowych dla społeczności szkolnictwa wyższego, skupionej wokół międzynarodowej edukacji i mobilności. NAWA zorganizowała polskie stoisko z udziałem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz polskich uczelni.
APAIE (Asia Pacific Association for International Education) to organizacja promująca międzynarodowe szkolnictwo wyższe w regionie Azji i Pacyfiku. Coroczna Konferencja APAIE gromadzi blisko 2000 przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata. Tak wysoka frekwencja odzwierciedla zainteresowanie regionem i uznanie ważnej roli Azji i Pacyfiku w międzynarodowej edukacji. Czyni to APAIE kluczowym wydarzeniem dla międzynarodowej społeczności szkolnictwa wyższego.
Pierwsza edycja APAIE odbyła się w 2006 r. w Seulu w Korei Południowej. Każdego roku gospodarzem jest inne państwo. W tym roku była to Tajlandia, Bangkok. Edycja 2023, zgromadziła ponad 2700 uczestników, reprezentujących blisko 70 krajów. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić ponad 300 stoisk w części targowej.
Uroczyste otwarcie APAIE 2023, Professor Sarah Todd, President, APAIE
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem zrównoważonej przyszłości. Organizatorzy skupili się na interakcji pomiędzy szkolnictwem wyższym, a zrównoważonym rozwojem. Wiele z warsztatów i sesji panelowych dotyczyło wpływu pandemii COVID-19 na szkolnictwo wyższe i badania w regionie, a także priorytetów dla świata po kryzysie zdrowotnym.
NAWA wraz z delegacją polskich uczelni, na APAIE była obecna po raz trzeci. Przed przerwą pandemiczną, Agencja odpowiedzialna była za zorganizowanie polskiego stoiska w Singapurze oraz w Malezji.
Polskie stoisko było reprezentowane przez siedem uczelni różnych typów, z różnych części kraju. Przedstawiciele uczelni przez trzy dni mieli okazję do odbywania spotkań z obecnymi ale też potencjalnymi partnerami. W znacznej większości były to spotkania z przedstawicielami instytucji regionu, jednak udział w APAIE pozwolił także na rozmowy z reprezentantami instytucji amerykańskich, czy europejskich.
Na stoisku obecni byli przedstawiciele NAWA, którzy informowali o działalności Agencji, w tym przede wszystkim o ofercie programowej. W skład polskiej delegacji wszedł także przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Skrodzki, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej.
Pierwszego dnia targowego, odbyło się uroczyste otwarcie polskiego stoiska. Głos zabrał dr Dawid Kostecki, Dyrektor NAWA; Waldemar Dubaniowski, Ambasador RP w Królestwie Tajlandii oraz Przemysław Skrodzki, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, MEiN. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko członkowie polskiej delegacji, ale także partnerzy NAWA. Wskazać tu należy choćby na takie nazwiska jak LaNitra Berger, Prezydent NAFSA; prof. Joanna Regulska, Vice Prezydent NAFSA; Michal Uhl, Dyrektor czeskiej agencji DZS; Roman Klepetko, Zastępca Dyrektora DZS; Gerhard Volz, Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Szkolnictwie Wyższym, austriackiej agencji OeAD czy José Aurelio Llaneza Villanueva, Dyrektor Działu Internacjonalizacji Hiszpańskiego Szkolnictwa Wyższego agencji hiszpańskiej SEPIE.
Bardzo ważnym punktem programu polskiej delegacji, było spotkanie Dyrekcji NAWA i MEiN z przedstawicielami tajskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Nauki, Badań i Innowacji, celem przedstawienia oferty włączenia Tajlandii do programu Zawacka NAWA. Poszerzenie oferty NAWA ma na podkreślić rosnące zainteresowanie współpracą bilateralną z krajami Azji Południowo-Wschodniej, zarówno w przypadku indywidualnych stypendiów, umów bilateralnych, jak i współpracy wielostronnej pomiędzy uczelniami i innymi instytucjami naukowymi. Stąd możliwość zaoferowania 5 rocznych stypendiów (zwolnienie z czesnego w wysokości ok. 100 000 THB/rok + stypendium w wysokości 12 500 THB/miesiąc) dla studentów z Tajlandii, przyjeżdżających do Polski w ramach polsko-tajskiej umowy o współpracy bilateralnej. WIĘCEJ
Po zakończeniu targów i konferencji APAIE, polska delegacja udała się na spotkanie w siedzibie Ambasady RP w Królestwie Tajlandii. Tam wraz z Ambasadorem Waldemarem Dubaniowskim członkowie delegacji rozmawiali o współpracy Polski z regionem Azji i Pacyfiku, w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Była to okazja do posumowania zrealizowanych spotkań ale także czas na dyskusję nad kolejnymi działaniami.
Polska delegacja z Waldemarem Dubaniowskim, Ambasadorem RP w Królestwie Tajlandii, siedziba Ambasady
Polska delegacja:
NAWA
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Śląska
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński
Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
Foto relacja z polskiego stoiska