Wśród 15 laureatów tegorocznej edycji Nagrody Naukowej "Polityki" znalazło się aż trzech naukowców, którzy korzystali z programów NAWA.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Mateusz K. Hołda - beneficjent programu Walczak NAWA w 2019 roku, laureat stypendium Fundacji Tygodnika „Polityka” za wysiłki i wkład w rozwój polskiej (i nie tylko polskiej) nauki w dziedzinie Nauk o Życiu. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum, pracuje w Katedrze Anatomii, ale również w Oddziale Szybkiej Diagnostyki Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II i w poradni kardiologicznej. Jest lekarzem, naukowcem, nauczycielem akademickim oraz kardiomorfologiem zajmującym się poznawaniem i opisywaniem budowy układu sercowo-naczyniowego. Więcej o laureacie na stronie "Polityki".
Dr Klaudia Kaniewska, Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Warszawskiego - realizowała projekt badawczy w ramach programu IMPRESS-U, finalistka tegorocznej edycji Nagród Naukowych. Skupia się na opracowaniu materiałów działających jak sztuczne mięśnie, epidermalne czujniki ruchu pozwalające na monitorowanie ruchu ciała czy wykrywanie sygnałów elektrofizjologicznych. Opracowała pionierski nanokompozytowy organożel do konserwacji dzieł sztuki, który został użyty do odrestaurowania m.in. obrazu „Caryca Katarzyna” ze zbiorów Muzeum Narodowego. Więcej informacji na stronie "Polityki".
Dr Iwona Nowakowska, Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - stypendystka Programu Bekker NAWA z 2022 roku, finalistka tegorocznej edycji Nagród Naukowych. Zajmuje się badaniami zachowań prospołecznych Polaków, np. wolontariatu, dawania datków, a także wspierania uchodźców. Mają one pomóc lepiej zrozumieć, kto i dlaczego angażuje się w tego typu działania oraz jak można je podtrzymywać. Szczególnie interesują ją czynniki osobowościowe i organizacyjne, które potencjalnie wpływają na postawy prospołeczne. Prowadzi również badania porównawcze mieszkańców naszego kraju z wybranymi narodami europejskimi, np. Polaków i Szwedów pod kątem ich zachowań prośrodowiskowych. Więcej informacji na stronie "Polityki".
Fundacja Tygodnika POLITYKA od 2001 roku prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI. Poprzez akcję prowadzoną na łamach tygodnika POLITYKA promowany jest wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom akcentujący intelekt i pracowitość, które niepostrzeżenie stały się walorami drugorzędnymi.
20 października 2024 roku podczas uroczystej gali w redakcji tygodnika POLITYKA już po raz 24. przyznane zostały Nagrody Naukowe POLITYKI. Z blisko 500 zgłoszeń Kapituła Profesorska, w której zasiadają uczeni o najwyższej pozycji w świecie polskiej nauki wyłoniła 15 tegorocznych finalistów i finalistek. Następnie Kapituła Społeczna, złożona z osób znanych ze swej nieprzeciętnej obywatelskiej aktywności i osiągnięć zawodowych, biznesowych, artystycznych, spośród tego grona wyłoniła pięciu laureatów Nagród Naukowych, do których trafiły stypendia naukowe po 15 tys. zł. Nagrodą dodatkową dla nich jest wywiad na łamach tygodnika „Polityka”. Pozostała dziesiątka otrzymała nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.
Gratulujemy wszystkim laureatom!