Dzień Kobiet w NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej celebruje Dzień Kobiet, by podkreślić wkład kobiet w rozwój nauki. W tym roku prezentujemy osiem sylwetek beneficjentek i laureatek NAWA, które dzięki programom NAWA rozwijają swoją karierę naukową.

Mamy nadzieję, że historie sukcesów naszych stypendystek zainspirują studentki i naukowczynie do podjęcia bądź kontynuowania kariery naukowej oraz do skorzystania z oferty programowej NAWA, która na co dzień pomaga spełniać ich naukowe marzenia.

A oto nasze bohaterki:

 

zdjęcie

 

Dr n. med. Agata Chudzik, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dzięki programowi Walczak NAWA zrealizowała w 2023 roku sześciomiesięczny staż w University of Miami Miller School of Medicine.

Tematyka prowadzonych przez nią badań naukowych skupia się wokół neurobiologii. Dotyczą one głownie osi mikrobiom-jelito-mózg i zaburzeń depresyjnych oraz biologii glejaka wielopostaciowego.

Podczas wyjazdu zdobyła cenne doświadczenie w sposobie prowadzenia badań w światowej klasy jednostkach naukowych i zaznajomiła się z szeregiem nowych technik badawczych.

 

 

Dr hab. inż. Agnieszka Drobniak po ponad 20-letnim doświadczeniu w Indiana University Bloomington w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski, korzystając z programu Polskie Powroty NAWA.

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach razem ze swoim zespołem badawczym stworzyła Centre for Biomass Energy Research and Education, które celem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad energią z biomasy oraz edukacji społecznej na temat jej bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania.

Praca w Polsce, w interdyscyplinarnym i międzynarodowym zespole pozwala jej realizować nowe pomysły badawcze i zdobywać większe kwalifikacje oraz poszerzać współpracę naukową z uniwersytetami w Polsce i Europie.

zdjęcie

 

zdjęcie

 

Dr Shiho Sakurayama w ramach programu Ulam NAWA pracuje na stanowisku post-doc w Katedrze Patofizjologii, Weterynarii Sądowej i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Jej badania opierają się na rybach z gatunku danio pręgowany, które w przeciwieństwie do ssaków są w stanie regenerować całe swoje ciało.

Grupa badawcza, do której należy dr Sakurayama – Zebrafish Team – skupiła się na pojedynczych neuropeptydach ryby, by zbadać jego wpływ na regenerację rdzenia kręgowego. Może to doprowadzić do opracowania nowych terapii regeneracji rdzenia kręgowego u ludzi.

 

 

Dr hab. Joanna Dyduch, prof. w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i kierownik Zakładu Izraela w ramach programu Bekker NAWA realizowała projekt badawczy pt.: „Trajektorie stosunków polsko-izraelskich: od partnerstwa do kryzysu (2004-2020)” w Centrum Studiów Żydowskich i Hebrajskich na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Celem projektu była analiza zmian jakie dokonały się w obszarze polsko-izraelskich stosunków bilateralnych z uwzględnieniem kontekstu multilateralnego.

Udział w programie poleca szczególnie tym którzy mają pomysł na projekt badawczy, ale potrzebują czasu i przestrzeni na pogłębioną refleksję teoretyczną, intensywne badania empiryczne oraz zaangażowanie w konstruktywną i krytyczną debatę z innymi naukowcami z wiodących światowych ośrodków akademickich.

zdjęcie

 

zdjęcie

 

Dr inż. Milena Deptuła, adiunkt w Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Zakładu Embriologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach programu Bekker NAWA odbyła trzymiesięczny staż podoktorski w Transplantation Research Immunology Group w Uniwersytecie w Oksfordzie. Jej aktualne badania dotyczą gojenia ran i medycyny regeneracyjnej.

Udział w stażu w Uniwersytecie w Oksfordzie umożliwił jej poszerzenie wiedzy z zakresu immunologii oraz cytometrii przepływowej. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystuje w swoich aktualnych badaniach oraz planuje wykorzystać w przyszłych projektach.

Jak sama mówi, program Bekker NAWA dał jej możliwość pracy w międzynarodowym zespole, na jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie. Jest dużą szansą, która z pewnością umożliwia rozwój naukowy.

 

 

Dr Ałła Krawczuk, profesor i kierownik Katedry Filologii Polskiej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki, realizuje projekt badawczo-dydaktyczny poświęcony uzasadnieniu tezy, iż wzajemne (dwukierunkowe) przekazywanie doświadczeń i wiedzy między językoznawstwem polonistycznym a glottodydaktyką jest skuteczne dla rozwoju obu dyscyplin.

Program POLONISTA to dla niej przede wszystkim możliwość, by w atmosferze przyjaznej komunikacji z kolegami i studentami z Polski i Ukrainy omawiać kwestie języka polskiego i polskiego językoznawstwa. W tych rozmowach i dyskusjach, w aktywnej i owocnej współpracy rodzą się nowe pomysły, które dają radość, napawają optymizmem, potęgują chęć dalszego zgłębiania języka - po to, by się rozwijać i przyczyniać się do rozwoju polonistycznej glottodydaktyki.

zdjęcie

 

zdjęcie

 

Prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierownik Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie w ramach programu POLONISTA NAWA realizowała projekt „Polscy architekci w Charkowie w XIX i na początku XX wieku – losy, twórczość, spuścizna” w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według niej udział w programie POLONISTA NAWA bez wątpienia pozwolił jej wejść na nowy poziom w realizacji i rozwoju kariery naukowej, bo warunki pracy dają możliwość całkowitego zanurzenia w proces naukowego poszukiwania. To droga do nowych osiągnięć zawodowych i nowych kontaktów.

 

 

Dr. Tinotenda Mangadze dzięki programowi Ulam NAWA prowadzi obecnie badania na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Skupia się na pogłębianiu wiedzy na temat ekosystemów wodnych i zarządzaniu nimi.

Jej odkrycia podkreślają praktyczność i skuteczność międzykontynentalnych metodologii monitorowania cieków wodnych w Afryce Południowej oraz przekładają się na aktywną ochronę ekosystemów wodnych.

Program Ulam NAWA odegrał kluczową rolę w karierze zawodowej dr Mangadze, podnosząc jej pozycję w środowisku naukowym i zapewniając nieocenione możliwości współpracy i tworzenia sieci kontaktów. Dzięki przyjazdowi Europy miała okazję poszerzyć swoje horyzonty i nawiązać współpracę z ekspertami na całym świecie, co przyspieszyło jej karierę naukową.

zdjęcie

 

 

 

"8 marca to idealny moment, aby przypomnieć o wpływie kobiet na całym świecie na rozwój nauki i badań.

Potwierdza to rosnąca liczba stypendystek w programach NAWA oraz uhonorowanie działań wybitnych polskich dam nauki poprzez nadanie ich imion programom NAWA i ogólnoeuropejskim działaniom, takim jak "Maria Skłodowska Curie" czy Zawacka NAWA. Wierzymy, że NAWA jest kobietą, tak samo jak nauka.

Wszystkim Kobietom Nauki składam dziś najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów i rozwoju z okazji tego szczególnego Święta."

- Dyrektor NAWA, dr Dawid Kostecki

 

 

Udostępnij