O tym jakie są doświadczenia, wyzwania oraz perspektywy Unii Europejskiej w obliczu rosnącej liczby studentów ukraińskich w Polsce i innych państwach Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać uczestnicy debaty Ukraińscy studenci w Polsce i w Europie organizowanej przez Instytut Spraw Publicznych już 19 czerwca.
Znaczący wzrost liczby obcokrajowców podejmujących studia zarówno na uczelniach państwowych, jak też prywatnych to najbardziej charakterystyczny element umiędzynarodowienia polskich uczelni w ostatnich latach. Choć wynik ten to niewiele ponad 1% wkładu naszego kraju w światowy rynek studentów cudzoziemskich, to analiza danych związanych z ich pochodzeniem wskazuje na unikalny i istotny aspekt rekrutacji zagranicznej na polskich uczelniach, gdzie 54% międzynarodowych studentów stanowią osoby pochodzące z Ukrainy.
Jakie wyzwania czekają uczelnie w związku z obecnością tak jednorodnej grupy studentów pochodzących z zagranicy? Jakie są ich dotychczasowe doświadczenia i jakie możliwości dla państwa stwarza migracja edukacyjna z Ukrainy? ISP zaprasza na debatę z udziałem ekspertów, podczas której spróbujemy znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Spotkanie będzie także okazją do podsumowania przeprowadzonych w Polsce przez Instytut badań, obejmujących wywiady z przedstawicielami m.in. uczelni wyższych, administracji państwowej i lokalnej, a także szeroko rozpowszechnionych ankiet skierowanych do studentów ukraińskich. Analogiczne badanie przeprowadzono w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.
Szczegółowy program oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie www.