Okrągła rocznica Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) przypada w ogłoszonym uchwałą Senatu RP Roku Fizyki 2020. Z tej okazji w dniach 16-18 października br. odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich. Program wydarzenia to osiągnięcia polskiej fizyki w pigułce. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego objął zjazd swoim patronatem.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej z okazji okrągłej rocznicy Polskiego Towarzystwa Fizycznego życzy wszystkim fizykom sukcesów w ich pracy naukowej!
Wirtualne spotkanie z fizyką
Co nowego w fizyce fal grawitacyjnych? Czy aby na pewno odkrycie cząstki Higgsa to koniec jednego z rozdziałów fizyki? Czym żyją współcześni fizycy i jakie czekają ich wyzwania? Odpowiedzi dostarczy trzydniowa uroczystość organizowana w Warszawie z okazji obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich odbędzie się w formie hybrydowej. Dla pasjonatów nauki to okazja, aby uporządkować wiedzę, dowiedzieć się, co w fizyce piszczy, i wysłuchać wystąpień profesorów. Wszystkie informacje o wydarzeniu wraz z linkami do transmisji prelekcji na platformie YouTube, będą dostępne na stronie https://100lat.ptf.net.pl/.
Fizyka wczoraj, dziś i jutro
Pierwszego dnia zostaną przyznane nagrody i wręczone medale. Zaplanowano również odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Tego dnia profesorowie z Warszawy, Krakowa, Poznania, Torunia i Wilna oraz Wrocławia i Lwowa opowiedzą o początkach PTF w Polsce.
Drugi dzień odbędzie się w formule popularnonaukowej. To również możliwość wysłuchania 13 wystąpień dotyczących najbardziej aktualnych zagadnień z dziedziny fizyki.
Trzeci dzień będzie o tym, jak uczyć fizyki w szkole. Zostaną zaprezentowane przykładowe eksperymenty, które można wykorzystywać podczas lekcji z uczniami. W planach również przewidziano tzw. bazar dydaktyczny w przestrzeni wirtualnej. Nauczyciele podzielą się tam scenariuszami swoich zajęć.
Święto fizyki – otwarte dla wszystkich zainteresowanych
Udział w Nadzwyczajnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Fizycznego jest bezpłatny i otwarty dla publiczności w formule online. Na stronie internetowej wydarzenia można znaleźć nie tylko opisy wykładów, ale także ponad 100 e-plakatów prezentujących najciekawsze wyniki badań fizyków z całej Polski.
Uchwała ustanawiająca rok 2020 Rokiem Fizyki
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2020 Rokiem Fizyki, w 100–lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jednocześnie Senat pragnie w ten sposób podkreślić zasługi polskich fizyków dla światowej nauki oraz przypomnieć niezwykły rozwój fizyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 – czytamy w uchwale.
Jak wskazano w uchwale, mimo kolosalnych zniszczeń osobowych i materialnych podczas II wojny światowej i okupacji, fizyka w Polsce szybko się odrodziła. W 1952 r. Marian Danysz i Jerzy Pniewski z Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nowy rodzaj materii – hiperjądra, zawierające obok protonów i neutronów także hiperony. Powstała w ten sposób nowa gałąź fizyki jądrowej – fizyka hiperjądrowa. W 1962 r. w Warszawie odkryto także pierwsze hiperjądro podwójne, zawierające dwa hiperony lambda. Za to wielkie osiągniecie Danysz i Pniewski byli kilkakrotnie nominowani do Nagrody Nobla z fizyki - napisano.
Ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2020 Rokiem Fizyki jest uhonorowaniem polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenieniem cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki. Chcemy, aby Rok Fizyki przyniósł jeszcze większe uznanie w naszym społeczeństwie dla roli nauki, w szczególności fizyki oraz jej wkładu w rozwój gospodarki i wpływu na nasze życie codzienne. Zainteresowanie fizyką, niezwykle ciekawą nauką eksperymentalną, przekłada się na wzrost umiejętności w tym zakresie kolejnych pokoleń. Podejmowana działalność naukowa i zawodowa w tym obszarze jest szczególnie ważna w czasie budowy społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy – głosi uchwała.
Źródło i grafika: MNiSW