Konferencja jubileuszowa - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

W 2024 roku mija 20 lat od uruchomienia państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego. Jest to okazja do podsumowania dwudziestoletnich doświadczeń wspólnych działań. Z tej okazji NAWA organizuje konferencję „20 lat państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego – doświadczenia i wyzwania”.

Kopia Formatka zdjecie SM fotorelacja

 

Przez 20 lat ponad 50 ośrodków w Polsce i za granicą przeprowadziło egzamin z języka polskiego jako obcego dla ponad 70 000 osób i wydało ponad 60 000 certyfikatów.

W konferencji wezmą udział zaproszeni przedstawiciele wszystkich grup uczestniczących w tym przedsięwzięciu: urzędów państwowych, ośrodków egzaminacyjnych, autorów zadań, audytorów i wizytatorów, egzaminatorów, a także samych zdających.

Konferencja odbędzie się 5 kwietnia 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Z danych zbieranych w latach 2004-2014 wynika, że do egzaminu z języka polskiego jako obcego najczęściej przystępowali ludzie w przedziale wiekowym 20-29 lat (2502 osób) i po 40 r. życia (2003 osób). Blisko 60% zdających stanowiły kobiety. Najwięcej zdających pochodziło z Ukrainy.

66% egzaminów przeprowadzono w Polsce, a 34% w ośrodkach zagranicznych.

Na podstawie danych za lata 2016-2022 można stwierdzić, że z każdym rokiem rośnie liczba osób przystępujących do egzaminu oraz odsetek, tych, którzy pomyślenie zdali egzamin i otrzymali certyfikat. Największa liczba zdających (ponad 80%) uzyskuje certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B1. Najwyższy poziom znajomości języka, czyli C1 i C2 uzyskuje niespełna 6% zdających.

 

Do egzaminu z języka polskiego jako obcego mogą przystąpić cudzoziemcy i obywatele polscy na stałe mieszkający za granicą, niezależnie od tego, czy, gdzie, jak długo i w jaki sposób się przygotowywali. Egzamin jest przeprowadzany w dwóch grupach: dla dorosłych (osoby, które w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat) i dla dzieci i młodzieży w wieku 14 – 17 lat.

Więcej informacji o systemie certyfikacji na stronie www.certyfikatpolski.pl.

 

Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00. Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia w naszych mediach społecznościowych.

Udostępnij