Dotychczas ze środków programu Bekker NAWA skorzystało prawie 800 osób, które wyjechały do 38 krajów na całym świecie. Czas na siódmą edycję – nabór wniosków już otwarty
Dzięki programowi Bekker NAWA polscy naukowcy mają możliwość odbycia stażu podoktorskiego lub realizacji projektów badawczych we współpracy z naukowcami z całego świata. W ramach kształcenia doktorskiego mogą również pozyskiwać materiały do pracy naukowej oraz nawiązywać współpracę i kontakty z zagranicznymi zespołami naukowymi.
Ten program to wyjątkowa okazja dla wszystkich naukowców. Doktorantom i naukowcom pracującym w polskich jednostkach naukowych daje możliwość wyjazdów na stypendia naukowe do najlepszych ośrodków akademickich i badawczych na całym świecie. Program cieszy się niesłabnącą popularnością. Co roku poszerza się grono beneficjentów programu, a także lista ośrodków naukowych i badawczych, w których realizują swoje projekty” – powiedział dr Dawid Kostecki, Dyrektor NAWA.
Co roku poszerza się grono beneficjentów programu, a także lista ośrodków naukowych i badawczych, w których realizowali swoje projekty. Dotychczas z programu skorzystało 789 osób w 6 edycjach. Najczęściej wybieranymi ośrodkami badawczymi były placówki w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Australii, Kanadzie i Japonii, a wśród najbardziej prestiżowych instytucji wymienić należy: University of Oxford, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Humboldt University, University of Cambridge, Harvard University, Princeton University, CERN oraz Sorbonne University.
Tradycyjnie już najliczniej reprezentowaną dyscypliną są nauki przyrodnicze, a w dalszej kolejności nauki techniczne, społeczne, humanistyczne, medyczne i rolnicze.
Zmiany w finansowaniu pozwolą zwiększyć wsparcie udzielone uczestnikom programu nie tylko w kwestii wysokości stypendium, ale i kosztów utrzymania, zakwaterowania i podróży, również z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub beneficjentów posiadających dzieci.
Więcej w treści Ogłoszenia
Ogłoszenie w wersji angielskiej
Nabór wniosków w tegorocznej edycji prowadzony jest w terminie od 21 marca do 31 maja 2024 r. do godz. 15:00, w systemie teleinformatycznym NAWA
Program oczami Beneficjentów
Patron Programu
Prof. Mieczysław Bekker (1905-1989) polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej terramechaniki oraz konstruktor pojazdu Lunar Roving Vehicle – rewolucyjnego łazika wykorzystywanego podczas lotów księżycowych programu Apollo. Naukowiec w 1956 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych. Był profesorem University od Michigan w Ann Arbor, dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. Wykładał na amerykańskich uczelniach technicznych, m.in. na: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Illinois Institute of Technology. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii. Prof. Bekker był konsultantem The National Academy of Sciences, a jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame).