NAWA na I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 5-9 lipca w Jachrance pod Warszawą obradowac będzie I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. NAWA zaprasza uczestników kongresu do udziału w dwóch panelach dyskusyjnych: "Po co nam polska szkoła?Jak moja szkoła promuje język polski i Polskę w swoim środowisku?" oraz "Rola edukacji językowej i kulturowej w zachowaniu tożsamości".

Głównym organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Kongres honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W wydarzeniu wezmą udział nauczyciele, wykładowcy, kierownicy polskich placówek oświatowych za granicą oraz propagatorzy polskiej kultury z całego świata. W sumie blisko 500 gości z 40 krajów, m.in. z Chin, Indii, Australii, Ameryki Północnej i Południowej oraz wielu krajów europejskich. Kongres ma na celu wzmocnienie polonijnej współpracy w dziedzinie edukacji i nauki, a także określenie konkretnych zadań, zmierzających do wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju w sferze nauczania języka polskiego i promocji kultury polskiej.

Program Kongresu składa się z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. NAWA zaprasza na dwie dyskusje panelowe:

6 lipca - Po co nam polska szkoła?Jak moja szkoła promuje język polski i Polskę w swoim środowisku?

Dyskutować będziemy w gronie przedstawicieli świata akademickiego na temat szkół polskich funkcjonujących poza granicami Polski. Wspólnie zastanowimy się nad zadaniami, jakie stoją przed polską szkołą za granicą, podyskutujemy o jej potrzebach i potencjale. Podzielimy się dobrymi praktykami w zakresie promowania języka polskiego i polskiej kultury za granicą. Dyskusje poprowadzą: Dyrektor NAWA, dr Dawid Kostecki i Dyrektor Biura Programów Języka Polskiego, Mariusz Czech. Rozmawiać będą: prof. dr hab. Tomasz Chachulski, dr hab. prof. IBL PAN Agata Roćko, Daniel Zatorski, Renata Siegień, Marta Chmielewska i Tomasz Jarząbek.

W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele stypendystów i beneficjentów programów NAWA. Mamy nadzieję, że ich doświadczenia staną się inspiracją dla przedstawicieli wyższych uczelni i osób działających na rzecz polskiego szkolnictwa zagranicznego.

7 lipca - Rola edukacji językowej i kulturowej w zachowaniu tożsamości

W panelu, który poprowadzą: prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska i dr hab. Wojciech Kruszewski, prof. KUL,  wezmą udział: prof. dr hab. Jolanta Tambor, prof. dr hab. Joanna Getka i Łukasz Jarocki. Goście dyskutować będą na temat roli, jaką w podtrzymywaniu tożsamości może odegrać edukacja językowa i kulturowa. 

 

 MicrosoftTeams image 4

 

Głównym organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Kongres będzie na żywo relacjonowany w mediach społecznościowych Instytutu Kolbego: YouTube, Facebook, Twitter i LinkedIn. Codzienne relacje z Kongresu prowadzić będzie również Polska Agencja Prasowa. 

Program kongresu oraz wszelkie informacje na temat wydarzenia dostępne są online na stronie I ŚWIATOWEGO KONGRESU EDUKACJI I NAUKI POLSKIEJ ZA GRANICĄ 2023.

 

Udostępnij