Zostały ostatnie dni, w których młodzież polonijna może aplikować o udział w programie im. Gen. Andersa na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie. System teleinformatyczny NAWA będzie otwarty do 15 lipca, do godz. 15:00 (czasu lokalnego, Warszawa), a my dla wciąż pracujących nad wnioskami publikujemy prezentację instruktażową.
Zainteresowani udziałem w tegorocznej edycji programu, mieli okazję wziąć udział w dwóch webinariach informacyjnych, w trakcie których koordynatorki programu wyjaśniły jego zasady oraz krok po kroku opowiedziały, jak należy wypełnić wniosek. W ostatnim, czerwcowym spotkaniu, kandydaci na stypendium łączyli się m.in. z Francji, Niemiec, Ukrainy, Uzbekistanu, Czech czy z Chorwacji. Ponadto polonijna młodzież w trakcie tych spotkań, miała szansę wysłuchać stypendystów dotychczasowych edycji, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach na studiach w Polsce, oraz możliwościach jakie gwarantuje comiesięczne stypendium.
Wszystkim tym, którzy jeszcze mają otarte wnioski i ostatnie wątpliwości jak wypełnić poszczególne pola, a nie mogli pojawić się na ostatnim webinarium, zamieszczamy prezentację z częścią Q&A, która może być w tym momencie pomocna.
Prezentacja dostępna tutaj
Program stypendialny dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie to jeden z flagowych programów NAWA. Program skierowany jest do młodzieży polonijnej, zamieszkującej różne części świata, zainteresowanej podjęciem studiów w Polsce. Każdego roku nabór wniosków o stypendium cieszy się dużym zainteresowaniem, a odnosząc się choćby do roku ubiegłego warto podkreślić, iż stypendia zostały przyznane blisko 500 wnioskodawcom.
O stypendium w ramach Programu im. gen. Andersa starać się mogą osoby, które posiadają udokumentowane polskie pochodzenie, Kartę Polaka lub posiadają polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.
Program oferuje comiesięczne stypendium Dyrektora NAWA na kształcenie się w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz możliwość odbycia studiów w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia (kierunki medyczne) oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (kierunki artystyczne).
Realizowane ze stypendium studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym (również na warunkach stypendialnych), służącym pogłębieniu znajomości języka polskiego oraz wiedzy z przedmiotów kierunkowych związanych z tokiem przyszłych studiów.