Delegacja NAWA oraz 11 polskich uczelni, już 12 maja rozpocznie cykl spotkań z Polonią w Irlandii
Polacy stanową największą mniejszość narodową w Irlandii. Fenomen wzrostu tej liczby nastąpił po rozszerzaniu Unii Europejskiej w 2004 r. Polonia zamieszkująca szmaragdową wyspę jest prężnie działającą i zaangażowaną w życie lokalne grupą. Największe skupisko Polaków to Dublin, ale również Cork, Limerick, Galway oraz mniejsze miejscowości.
W Irlandii działa obecnie blisko 60 polskich szkół tzw. sobotnich. Warto również zwrócić uwagę, iż od września 2020 roku język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej dla szkół średnich. Oznacza to możliwość zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego, a także możliwość zdawania matury z tego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Organizacją zajmującą się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich jest Post-Primary Languages Ireland. Wszystkie działania w tym zakresie wspierane są przez Ambasadę i Konsulat RP w Dublinie.
W tegorocznej wizycie Agencji w Dublinie towarzyszyć będzie aż 11 polskich uczelni:
Collegium Civitas
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Poznańska
Politechnika Wrocławska
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Uczelnia WSB Merito, Warszawa
UMCS, Lublin
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Cykl spotkań rozpoczniemy wizytą na Trinity College University. Tego samego dnia zaplanowane zostało spotkanie z Polonią w Domu Polskim.
Kolejnego dnia, delegacja spotka się z młodzieżą polonijną w trzech największych szkołach polonijnych w Irlandii. W spotkaniach udział wezmą także dyrektorzy, nauczyciele i rodzice uczniów.
Dodatkowym punktem programu NAWA, będzie także wizyta w Cork i spotkanie z Polonią, przede wszystkim dyrektorami szkól polskich i nauczycielami.
Wszystkie spotkania organizowane są we współpracy z Ambasadą RP w Dublinie.
Zainteresowanych studiami w Polsce, zachęcamy do udziału w spotkaniach!