Ponad 6300 uczestników, z ponad 90 krajów, 24 uczelnie na polskim stoisku, ponad 60-osobowa wspólna delegacja polska. 32. edycja dorocznych targów i konferencji EAIE – największego wydarzenia branżowego w Europe, dobiegła końca. Jak było? Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
W dniach 13-16 września 2022 r., Barcelona gościła specjalistów i sympatyków umiędzynarodowienia nauki i edukacji oraz mobilności. Wydarzenie to wróciło do formuły stacjonarnej po pandemicznej przerwie. Po raz ostatni możliwość bezpośrednich spotkań miała miejsce w 2019 r. w Helsinkach. W kolejnych latach wydarzenie miało charakter online.
Konferencja rozpoczęła się 13 września, jednak jej uroczysta inauguracja odbyła się wraz z otwarciem targów tj. 14 września. W trakcie ceremonii otwarcia, Michelle Stewart, EAIE President podkreśliła, że jest to największa z dotychczasowych edycji, a na expo można odwiedzić ponad 200 stoisk i porozmawiać z przedstawicielami z ponad 90 krajów. Głos zabrała również Gemma Geis i Carreras, Minister for Research and Universities of Catalonia, dziękując organizatorom, że na tę edycję wybrali właśnie Barcelonę.
Polskie stoisko w ramach kampanii „Ready, Study, Go! Poland”
Imponującymi statystykami może pochwalić się nie tylko organizator. Polskie stoisko w ramach kampanii „Ready, Study, Go! Poland”, za które odpowiedzialna była NAWA, zgromadziło, aż 24 uczelnie reprezentujące wszystkie regiony Polski. Liczba ta przełożyła się na ponad 60-osobową delegację. Były z nami uczelnie medyczne, inżynieryjno-techniczne, ekonomiczne, uniwersytety. Uczelnie publiczne i niepubliczne. Swoją ofertę prezentowały biura współpracy międzynarodowej oraz przedstawiciele działów promocji. Był to czas na spotkania z dotychczasowymi partnerami ale również możliwość pozyskania nowych. Poza spotkaniami na wspólnym stoisku polskim, służyły temu również spotkania networkingowe.
Oficjalnego otwarcia polskiego stoiska dokonał dr Dawid Kostecki wraz z gościem specjalnym, Konsul Generalną RP w Barcelonie Karoliną Cemką. W wydarzeniu uczestniczyły nie tylko uczelnie obecne na wspólnym polskim stoisku, ale również zagraniczni partnerzy NAWA, a także Edyta Lachowicz-Santos, członkini Rady Głównej EAIE. Obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki z Departamentu Współpracy Międzynarodowej: Przemysław Skrodzki, Zastępca Dyrektora oraz Justyna Bylińska.
Sesje polskich uczelni
EAIE to nie tylko targi, to również szereg sesji i warsztatów prowadzonych w ramach konferencji. Swoją wiedzą dzielą się na nich specjaliści w zakresie internacjonalizacji. To również forum wymiany doświadczeń, dzielenie się dobrymi praktykami oraz kreowanie nowych pomysłów. Warto zatem zwrócić uwagę, iż jedna z sesji pt. Green mobility: Coimbra Group Developments to Sustainability in Europe, była prowadzona przez przedstawicieli grupy roboczej Academic Exchange and Mobility (AEM) – międzynarodowej sieci współpracy The Coimbra Gruop, której członkiem jest Uniwersytet Jagielloński. Sesję prowadziły: Dorota Maciejowska i Izabela Zawiska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tiziana Gatti z Uniwersytetu w Sienie oraz Michela Cobelli z Uniwersytetu w Pavii. Sesja była podsumowaniem doświadczeń uczelni zrzeszonych w sieci, w korzystaniu z ekologicznych rozwiązań podczas realizacji mobilności. Wzięło w niej udział 62 przedstawicieli z różnych uczelni i instytucji zagranicznych z całego świata, którzy również podzielili się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi rozwoju bardziej zrównoważonej mobilności w Europie i na świecie.
Spotkania w ramach Uniwersytetów Europejskich
Wydarzenie stało się okazją do spotkań uczelni zrzeszonych w sojuszach Uniwersytetów Europejskich. Komisja Europejska, z początkiem tego roku przyznała konsorcjum UNIgreen, do którego należy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, status Uniwersytetu Europejskiego. UNIgreen to konsorcjum ośmiu partnerskich instytucji, specjalizujących się w naukach rolniczych, przyrodniczych i biotechnologii. Celem projektu jest dążenie do wzmacniania powiązań między edukacją, badaniami, innowacjami, dobrymi praktykami oraz transferem wiedzy tak, aby powstały sojusz stał się wzorcowym uniwersytetem europejskim w zakresie szkolnictwa wyższego i badań w obszarach Agro, Bio i Life Science. Stacjonarne EAIE było jednocześnie okazją, do pierwszego wspólnego spotkania członków sojuszu.
Spotkanie z Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, jedną z uczelni partnerskich w ramach sojuszu EUNICE, odbyła również Politechnika Poznańska, która jest jego liderem.
Spotkania z partnerami NAWA
Udział w stacjonarnej edycji EAIE 2022, dla delegacji NAWA był doskonałą okazją do spotkań z zagranicznymi partnerami oraz instytucjami, z którymi współpracujemy. Wymienić można tu przykładowo agencję słowacką SAIA, agencję austriacką OeAD, agencję czeską DZS, agencję norweską HK-dir, ACA, IIE, czy DAAD. Była to również okazja do rozmów z przedstawicielami NAFSA i APAIE, które obok EAIE należą do stowarzyszeń organizujących pozostałe z największych i najważniejszych wydarzeń branżowych.
Udział Agencji w wydarzeniu dał możliwość zaprezentowania oferty programowej oraz kampanii koordynowanych przez NAWA: „Ready, Study, Go! Poland” dedykowanej studentom zagranicznym oraz „Research in Poland” skierowanej do zagranicznych naukowców.
W skład polskiej delegacji weszły następujące uczelnie (kolejność alfabetyczna):
- Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
- Collegium Da Vinci
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Politechnika Wrocławska
- Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Kolejne targi i konferencja EAIE, odbędą się w 2023 r. w Rotterdamie w Holandii.