Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) w ścisłej współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Kijowie, Charkowie oraz Winnicy zorganizowała w dniach 13-21 listopada 2018 r. polską Misję Edukacyjną na Ukrainie.
Wyjazd rozpoczął się od Charkowa, gdzie 13 listopada 2018 r. członkowie polskiej delegacji w sile 19 instytucji szkolnictwa wyższego oraz projektów miejskich promujących ośrodki akademickie w Polsce wzięli udział w zorganizowanym spotkaniu ze środowiskami polonijnymi, zainteresowanymi studiami w Polsce uczniami oraz przedstawicielami lokalnych uczelni w Polsko-Ukraińskim Centrum Wymiany Akademickiej przy Uniwersytecie Ekonomicznym im. S. Kuznetsa w Charkowie. Następnego dnia, czyli 14 listopada 2018 r. miało miejsce kolejne spotkanie ze środowiskami polonijnymi oraz zainteresowanymi studiami w Polsce uczniami w Ukraińsko-Polskim Akademickim Centrum Nauki i Kultury przy Charkowskim Uniwersytecie Narodowym im. V.N. Karazina. Oba spotkania miały charakter prezentacji oraz rozmów indywidualnych z osobami zainteresowanymi studiami w Polsce, a także reprezentantami uczelni ukraińskich szukających współpracy instytucjonalnej.
Następnie delegacja udała się do Kijowa, by w kolejnych dniach (15-17 listopada 2018 r.) wziąć udział w jednych z największych na Ukrainie targach edukacyjnych pn. „Education Abroad”, które odbywają się w samym centrum stolicy Ukrainy. Podczas targów NAWA przygotowała polskie stoisko narodowe w ramach oficjalnej polskiej kampanii promującej polskie szkolnictwo wyższe zagranicą pn. Ready, Study, Go! Poland (RSGP). Tegoroczne polskie stoisko było nie tylko największym pod względem wielkości oraz ilości wystawiających się instytucji spośród wszystkich biorących udział w targach, ale również dzięki zlokalizowaniu w samym centrum przestrzeni wystawienniczej tuż przy wejściu na wydarzenie, najlepiej widocznym stoiskiem. Na 95 zgłoszonych wystawców, aż 34 instytucje szkolnictwa wyższego z Polski były obecne na biało-czerwonym stoisku RSGP. Podczas targów, dodatkowo każdego dnia polskie uczelnie miały okazję do godzinnej prezentacji oferty w ramach cyklu zorganizowanych wystąpień wystawców targowych.
Tuż po skończeniu targów, 18 listopada 2018 r. przedstawiciele 21 instytucji wyruszyli w dalszą podróż po Ukrainie, w pierwszej kolejności do Żytomierza. Tam 19 listopada 2018 r. zorganizowano spotkanie połączone z prezentacjami dla kandydatów zainteresowanych studiami w Polsce oraz środowiskami polonijnymi. Tego samego dnia delegaci udali się w dalszą podróż do Winnicy, gdzie nazajutrz (20 listopada 2018 r.) zorganizowano jednodniowe polskie targi edukacyjne. Podczas wydarzenia, zainteresowani kandydaci wraz z rodzicami oraz środowiska polonijne mogły bezpośrednio zasięgnąć informacji od polskich instytucji szkolnictwa wyższego o możliwości kontynuowania edukacji w Polsce. Po zakończeniu targów, członkowie Misji wyruszyli w podróż do Czerkas. Tam ostatniego dnia wyjazdu, czyli 21 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie w Instytucie Pożarnictwa imienia Bohaterów Czarnobyla Uniwersytetu Narodowego Obrony Cywilnej Ukrainy. Tutaj również polscy delegaci mieli okazję do zaprezentowania swojej oferty w formie wystąpień oraz rozmów indywidualnych. Po zakończeniu spotkania, uczestnicy wyjazdu udali się w podróż powrotną do kraju, kończąc tym samym Misję Edukacyjną na Ukrainie w 2018 r.
Wyjazd był szansą dla polskich instytucji szkolnictwa wyższego i projektów promujących ośrodki akademickie nie tylko na zaprezentowanie swojej oferty kandydatom, ale również stwarzał szansę nawiązania kontaktów instytucjonalnych z uczelniami ukraińskimi, które są bardzo otwarte na współpracę w ramach wspólnych projektów badawczych, wymiany kadry akademickiej oraz tworzenia wspólnych kierunków studiów, których absolwenci otrzymywaliby podwójny dyplom – uczelni polskiej i ukraińskiej.
Studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę wszystkich obcokrajowców kształcących się na polskich uczelniach, a wyjazd pokazał, że zainteresowanie naszym krajem na Ukrainie jest nadal bardzo duże.
W Misji Edukacyjnej na Ukrainie 2018, na różnych etapach, udział wzięli przedstawiciele następujących instytucji/projektów (kolejność alfabetyczna):
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Akademia WSB
- Fundacja Liderzy Przemian
- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)
- Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
- Politechnika Częstochowska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Poznańska
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
- Sopocka Szkoła Wyższa
- Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
- Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach
- Study in Poznań
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Szkoła Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
- Teraz Wrocław
- Uczelnia Łazarskiego
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Rolniczy im. H Kołłątaja w Krakowie
- Uniwersytet SWPS
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Warszawska Szkoła Biznesu
- Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
- Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
- Wyższa Szkoła Europejska
- Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii
Charków, 13-14 listopada 2018 r.
Kijów, 15-17 listopada 2018 r.
Żytomierz, 19 listopada 2018 r.
Winnica, 20 listopada 2018 r.
Czerkasy, 21 listopada 2018 r.