Dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska po 15 latach pracy w Hiszpanii wróciła do Polski kontynuować karierę naukową na Politechnice Wrocławskiej.
Dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. Politechniki Wrocławskiej, jest laureatką programu NAWA Polskie Powroty. Jak poinformowała uczelnia, badaczka właśnie rozpoczyna czteroletni projekt opracowania nowego sposobu chłodzenia dla przemysłu mleczarskiego. Projekt „RadMAT: Radiative Water Mattress” będzie realizowany w ramach finansowania z programu Polskie Powroty.
Badaczka do kraju wróciła po 15 latach pracy w ośrodkach naukowych w Hiszpanii: na Uniwersytecie w Almerii i w prestiżowym ośrodku Solar Energy Research Center (CIESOL), będącym częścią Platforma Solar de Almería. PSA to największe centrum w Europie i jedno z dwóch na świecie na szeroką skalę prowadzące badania i testy związane z technologiami solarnymi.
W Almerii profesor (najpierw jako doktorantka, a potem pracownik naukowy) uczestniczyła w dziewięciu projektach badawczych, w części jako menedżer lub główny wykonawca. Współpracowała z wieloma hiszpańskimi firmami i zagranicznymi instytucjami, organizowała międzynarodowe konferencje i przygotowywała w konsorcjach naukowo-przemysłowych liczne międzynarodowe i interdyscyplinarne projekty badawczo-wdrożeniowe.
– Zdobyłam ogromne doświadczenie i bardzo wiele się nauczyłam. To był intensywny czas, który pozwolił mi się rozwinąć i zyskać cenne kontakty – mówi dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska. – Z powodów osobistych chciałam jednak wrócić do Polski. Zauważyłam również, że w naszym kraju tematyka związana z odnawialnymi źródłami energii czy w szczególności chłodzeniem alternatywnym, którym się zajmowałam, dopiero się rozwija. Myślę, że mogę się tu przydać. Mam wiele pomysłów na badania, które możemy realizować na naszej uczelni.
Badaczka ma nadzieję, że zagraniczne kontakty zaowocują w pracy na Politechnice Wrocławskiej. – Myślę o tym, że możemy stać się jednym z centrów badawczych związanych z energią odnawialną, prowadzącym międzynarodowe projekty – przekonuje profesor. – Mamy tu świetnych naukowców i właśnie pracujemy nad nowym laboratorium odnawialnych źródeł energii, którego kierownikiem jest dr inż. Magdalena Nemś. Na pewno będziemy szukać możliwości finansowania wielu projektów związanych z tą tematyką
Prof. Rosiek-Pawłowska nad projektem „RadMAT: Radiative Water Mattress” będzie pracowała w nowo utworzonej Katedrze Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Wrocławskiej. Do współpracy wybrała (w procedurze konkursowej) absolwentki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego uczelni: Jagodę Błotny i Kamilę Gębarowską. Swoje badania w ramach projektu opiszą później w pracach doktorskich, napisanych pod opieką prof. Rosiek-Pawłowskiej.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem uczelni.