Odbyła się druga doroczna konferencja z cyklu „Direct to Recognition”, poświęcona obowiązującym przepisom i dobrym praktykom w ocenie zagranicznych dokumentów o wykształceniu oraz dostępnym narzędziom i źródłom informacji.
W wydarzeniu, zorganizowanym 4 grudnia 2019 r. w Warszawie, przez Pion Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów pełniący rolę polskiego centrum ENIC-NARIC, udział wzięło 135 przedstawicieli polskich uczelni oraz instytucji związanych z edukacją i szkolnictwem wyższym.
Podczas otwarcia Agnieszka Stefaniak-Hrycko, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), podkreśliła, że kwestie uznawalności kwalifikacji akademickich stanowią bazę wszystkich działań programowych agencji wspierających internacjonalizację szkolnictwa wyższego oraz wymianę naukowców.
Na konferencji zaprezentowano „Kwalifikator” - nowe internetowe narzędzie stworzone przez NAWA, by ułatwić zdobywanie rzetelnej wiedzy o prawach przysługujących w Polsce posiadaczom zagranicznych kwalifikacji. Hanna Reczulska, kierownik Pionu Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów oraz Joanna Nyga, kierownik zespołu, pokazały na przykładach, w jaki sposób system automatycznie generuje informacje o uznawalności wybranych rodzajów zagranicznych dyplomów i stopni naukowych. Poruszono także kwestię perspektyw dalszego rozwoju możliwości aplikacji.
Następnie Marta Klimaszewska omówiła dobre praktyki w ocenie zagranicznych dokumentów o wykształceniu. Tłumaczyła, w jaki sposób poszczególne zapisy Konwencji Lizbońskiej (Lisbon Recognition Convention) powinny przełożyć się na konkretne działania uczelni i instytucji stosujących w praktyce przepisy o uznawalności.
Niezwykle ciekawą prezentację na temat wykrywania fałszerstw dokumentów o wykształceniu wygłosił zagraniczny gość konferencji Samir Gabro – ekspert Swedish Council for Higher Education, specjalizujący się w ewaluacji dyplomów z Bliskiego Wschodu. Uświadomił on skalę i mechanizmy „przemysłu” wytwarzania podrobionych dyplomów i świadectw z krajów tego regionu i przekazał wiele praktycznych wskazówek pomagających sprawdzić autentyczność kwalifikacji.
Z kolei Magdalena Siuda-Wiśniewska przybliżyła zasady weryfikacji dokumentów potwierdzających wykształcenie w świetle polskich przepisów. Opowiedziała też o ogólnie dostępnych zagranicznych źródłach informacji, z których warto w tym celu korzystać.
Podczas konferencji zostały również zaprezentowane systemy szkolnictwa wyższego Nigerii i Meksyku. Szczególną uwagę zwrócono na specyficzne dla tych krajów warunki, od których spełnienia zależą uprawnienia posiadaczy nigeryjskich i meksykańskich kwalifikacji w Polsce.
Drugie wydarzenie z cyklu „Direct to Recognition” było także jak okazją do kontaktu między pracownikami uczelni a ekspertami NAWA i bezpośrednich rozmów na temat uznawalności wykształcenia – zadawania pytań, wyjaśniania wątpliwości, wymiany doświadczeń. Wiele z takich rozmów będzie inspiracją do dalszych działań sprzyjających budowaniu coraz lepszego systemu uznawalności zagranicznych kwalifikacji akademickich w Polsce.