Publikacja "PROM Krótkie wyjazdy wielkie możliwości" już dostępna - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Publikacja "PROM Krótkie wyjazdy wielkie możliwości", w której prezentujemy sukcesy wybranych polskich uczelni i jednostek naukowych oraz stypendystów korzystających ze wsparcia programu PROM jest już dostępna online.

Program PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej powstał, aby wspierać doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i zagranicy, w tym pochodzących spoza UE, poprzez międzynarodową wymianę stypendialną. PROM umożliwia udział w krótkich formach kształcenia (trwających 5–30 dni) o międzynarodowym charakterze. Program realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego PO WER pt. Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej (oś III PO WER Szkolnictwo wyższe, działanie 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego).

 

 

PROM infograf

 

NAWA sfinansowała łącznie 80 projektów przedstawionych przez uczelnie i podmioty prowadzące szkołę doktorską (instytucje prowadzące kształcenie doktorantów), oferujących stypendia na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem doktorantów i kadry akademickiej w krótkich formach kształcenia. W naszej publikacji prezentujemy Państwu jedynie wycinek spośród tysięcy PROM-owych historii, ale różnorodność nawet tych kilkunastu inicjatyw robi ogromne wrażenie. W opracowaniu podsumowujemy dotychczasowe 2 nabory wniosków – wyjaśniamy zasady programu, pokazujemy dane statystyczne oraz wyniki ewaluacji przeprowadzonej wśród Beneficjentów. Program PROM to nie tylko liczby, ale przede wszystkim wspaniali ludzie i ich historie. Na kartach publikacji szukamy odpowiedzi na pytania: Jakie doświadczenie i wiedzę zdobyli polscy doktoranci i badacze? Jak krótkie staże, udział w międzynarodowych konferencjach czy możliwość zebrania za granicą materiałów do pracy doktorskiej wpłynęły na ich dalszą karierę naukową? Co zyskały nasze rodzime instytucje i uczelnie, nie tylko dzięki wyjazdom swoich doktorantów i pracowników, ale też w efekcie przyjazdów zagranicznych stypendystów do Polski?

Bohaterowie i bohaterki publikacji poszerzali swoją wiedzę i umiejętności na uczelniach oraz w instytucjach badawczych w Europie, USA, Australii, Chile, Gwatemali, Singapurze czy Tajwanie. Polskie instytucje także gościły doktorantów i naukowców z całego świata, w tym z Armenii, Brazylii czy Mongolii. W wielu przypadkach projekty PROM pozwoliły nie tylko na zwiększenie mobilności doktorantów i kadry w danej instytucji, na zdobycie nowych umiejętności i zasobów przez stypendystów, ale także na nawiązanie trwałej współpracy międzynarodowej.

Zapraszamy Państwa do lektury publikacji "PROM Krótkie wyjazdy wielkie możliwości".

 

Inne publikacje dostępne również na: https://nawa.gov.pl/badania-i-analizy/publikacje

 

Udostępnij