Relacja z Edu&Science Meetings we Włoszech - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 22-25 maja NAWA wraz z przedstawicielami MEiN oraz 8 polskich uczelni wyższych gościli we Włoszech. Spotkania odbyły się na uniwersytetach w Rzymie, Neapolu i Florencji.

EDU&SCIENCE MEETINGS to cykle spotkań na wyższych uczelniach zagranicznych służące promocji polskiego szkolnictwa wyższego, a także nawiązaniu lub pogłębieniu współpracy międzynarodowej na poziomie akademickim.

 

RZYM

We Włoszech wydarzeniom uniwersyteckim towarzyszyły również spotkania z włoską młodzieżą polonijną, a 22.05 na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie gościł także z wizytą Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Rzymska La Sapienza to jeden z największych uniwersytetów w Europie, z bogatą historią sięgającą XIV wieku, posiadający status jednostki badawczej. Uczelnia może pochwalić się 11 wydziałami, 65 katedrami i 50 bibliotekami. Równie imponująca jest liczba studentów – rocznie studiuje tu około 140 tysięcy osób. La Sapienza posiada kilka kampusów, w tym wirtualne, ale największym jest kampus główny o powierzchni 40 hektarów. Osoby zainteresowane studiami w języku angielskim mają do wyboru 37 kierunków, głównie na poziomie magisterskim, ale jest też dostępnych kilka na poziomie licencjackim.

W imieniu środowiska akademickiego La Sapienzy w spotkaniu udział wzięli prorektorzy prof. Giuseppe Ciccarone i prof. Bruno Botta, Ministerstwo Edukacji i Nauki reprezentował prof. Przemysław Czarnek, a NAWA – Dyrektor, dr Dawid Kostecki. Polskie środowisko uniwersyteckie reprezentowali przedstawiciele Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas rozmowy nawiązano do kwestii kontynuacji współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny – przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu La Sapienza i przedstawiciele Agencji Badań Medycznych podpisali list intencyjny, dotyczący współpracy w tym obszarze. Dyskutowano również o kwestiach mobilności akademickiej w związku z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą i trudną sytuacją uczelni ukraińskich, a także o programach takich jak „Solidarni z Ukrainą”, mających na celu świadczenie pomocy nie tylko ośrodkom akademickim, ale przede wszystkim studentom-uchodźcom, pragnącym kontynuować naukę poza granicami swojego kraju. Podczas spotkania znalazł się również czas poświęcony wyłącznie prezentacji polskich uczelni wyższych, których oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem władz La Sapienzy.

Roma Sapienza

Spotkanie polskiej delegacji z przedstawicielami Uniwersytetu Sapienza Università di Roma. Na zdjęciu od lewej: dr Dawid Kostecki - dyrektor NAWA, prof. Giuseppe Ciccarone - prorektor Uniwersytetu La Sapienza, prof. Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, prof. Bruno Botta - prorektor Uniwersytetu La Sapienza.

 

Następnym punktem EDU&SCIENCE MEETINGS we Włoszech była wizyta w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim w Obserwatorium Astronomicznym Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF) w Rzymie. Z okazji 550-lecia urodzin wybitnego polskiego astronoma muzeum przygotowało ekspozycję popularyzującą dorobek Mikołaja Kopernika oraz historię astronomii i kartografii w Europie od XVI w po czasy współczesne. Wystawa obejmuje również bogaty zbiór dzieł kopernikańskich i pamiątek zebranych przez polskiego historyka Artura Wołyńskiego z okazji 400-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, które uroczyście obchodzono w Rzymie w 1873 roku.

Warto zauważyć, że samo muzeum jest jedyną poza Polską placówką muzealną poświęconą twórcy teorii heliocentrycznej. Utworzone zostało w 1873 r., ale z czasem ulegało przekształceniom, by w 1935 r. otworzyć się dla zwiedzających na Monte Mario, pod nazwą Museo Astronomico e Copernicano dell’Osservatorio Astronomico di Monte Mario.

IMG 20230522 WA0004

Budynek Museo Astronomico e Copernicano dell’Osservatorio Astronomico di Monte Mario

 

Kolejnym włoskim uniwersytetem, który otworzył dla nas swoje podwoje była znajdująca się na południowowschodnich przedmieściach wiecznego miasta Tor Vergata. 23 maja mieliśmy okazję zwiedzić ogromny kampus uniwersytecki tej uczelni, na terenie którego znajdują się nie tylko zabudowania mieszczące 18 katedr podzielonych na 6 głównych kierunków: ekonomię, prawo, matematykę, fizykę, studia humanistyczne, inżynierskie, przyrodnicze, medycynę i chirurgię, ale również budynek szpitala uniwersyteckiego.

Swoją ofertę zaprezentowała zarówno NAWA i polskie uczelnie, jak i instytucja goszcząca. Głównym tematem rozmów były najbardziej palące kwestie umiędzynarodowienia nauki w ramach polsko-włoskich relacji środowisk akademickich: dobre praktyki w kontekście współpracy, metody umacniania mobilności akademickiej, konieczność pogłębienia polsko-włoskiej współpracy akademickiej i rozwiązanie międzynarodowych problemów pojawiających się przy pracy dla rozwoju mobilności akademickiej.

 

vergata

 

20230523 105737

Spotkanie na Uniwersytecie Tor Vergata di Roma

 

NEAPOL

Wieczorem udaliśmy się do Neapolu, aby rankiem 24 maja spotkać się z przedstawicielami Università di Napoli L'Orientale - Prorektorem ds. Internacjonalizacji Augusto Guarino, Panią Dziekan Wydziału Komparatystyki Marią Laudando, Profesorem Polonistyki Andreą F. de Carlo oraz studentami tamtejszego wydziału polonistyki. Początki uniwersytetu sięgają XVIII wieku i praktycznie od początków swego istnienia jest uczelnią specjalizującą się w badaniach i nauce języków orientalnych.

Przedstawiciele NAWA zaprezentowali swoje programy – głównie programy języka polskiego, jak kursy letnie, z których mogą skorzystać neapolitańscy studenci polonistyki.  Do podjęcia studiów w Polsce zachęcali również reprezentanci uczelni polskich, a całe spotkanie okazało się bardzo owocne.

Neapol 01

Przedstawiciele Università di Napoli L'Orientale - Prorektor ds. Internacjonalizacji Augusto Guarino, Pani Dziekan Wydziału Komparatystyki Maria Laudando i Profesor Polonistyki Andrea F. de Carlo oraz Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki na spotkaniu ze studentami

 

Neapol 02

Studenci, przedstawiciele polskich uczelni i delegacja NAWA na dziedzińcu Uniwersytetu L'Orientale

 

FLORENCJA

Ostatnim punktem EDU&SCIENCE MEETINGS we Włoszech było spotkanie w European University Institute we Florencji. EUI jest wiodącym w Europie instytutem zajmującym się naukami społecznymi i humanistycznymi. Założony w 1972 r. zyskał sobie reputację międzynarodowego centrum badań i szkolnictwa wyższego, łączącym doskonałość akademicką z możliwościami badawczymi oraz ze światem polityki poprzez dyskurs akademicki i otwartą debatę.

Podczas spotkania nie mogło więc zabraknąć ożywionych dyskusji nad umiędzynarodowieniem nauki. Zwiększenie mobilności akademickiej w Europie sprzyja współpracy międzykulturowej i wymianie wiedzy między studentami, badaczami i pracownikami akademickimi, wzbogacając tym samym krajobraz badawczy i promując innowacje. – mówił podczas spotkania Dyrektor NAWA, dr Dawid Kostecki. - Programy NAWA zapewniają studentom i naukowcom możliwość studiowania, prowadzenia badań i zdobywania cennego międzynarodowego doświadczenia, wzmacniając w ten sposób europejską sieć akademicką i promując globalną perspektywę. Ułatwiając mobilność studentów i naukowców z całego globu, instytucje akademickie mogą wykorzystywać różnorodne doświadczenia i modele działania, ułatwiać współpracę interdyscyplinarną i dbać o wysoko wykwalifikowaną kadrę, przyczyniając się do ogólnej konkurencyjności i doskonałości szkolnictwa wyższego.

 

EUI

Spotkanie w European University Institute we Florencji

 

Wizyta zakończyła się oprowadzaniem po historycznym, niezwykle pięknym kampusie uniwersyteckim oraz zapewnieniem o zacieśnieniu współpracy pomiędzy EUI, NAWA oraz polskimi uczelniami.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania z cyklu EDU&SCIENCE MEETINGS będą równie owocne.

Udostępnij