Silna reprezentacja Polski na NAFSA 2023 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Na przełomie maja i czerwca odbyła się jubileuszowa 75. edycja jednych z największych i najważniejszych targów branżowych NAFSA 2023. Specjaliści, eksperci oraz sympatycy międzynarodowej edukacji i nauki w tym roku spotkali się w Waszyngtonie DC

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2023, w Waszyngtonie (USA), odbyły się targi i konferencja NAFSA Association of International Educators – jedno z największych i najważniejszych wydarzeń branżowych, gromadzące specjalistów umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki z całego świata. Tegoroczna, 75. edycja zgromadziła ponad 8 400 uczestników, reprezentujących ponad 100 krajów.

Polskie stoisko Study&Research in Poland

NAWA wzięła udział w wydarzeniu po raz czwarty i podobnie jak w latach ubiegłych odpowiedzialna była za zorganizowanie polskiego stoiska, na którym poza ofertą Agencji, możliwość prezentacji i odbywania spotkań z partnerami obecnymi i potencjalnymi miały polskie uczelnie.

W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło aż 12 uczelni i po raz pierwszy Sieć Badawcza Łuksiewicz (kolejność alfabetyczna):

  1. Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
  2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  3. Politechnika Poznańska
  4. Politechnika Śląska
  5. Politechnika Wrocławska
  6. Sieć Badawcza Łukasiewicz
  7. Szkoła Głowna Handlowa
  8. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  9. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  10. Uniwersytet Jagielloński
  11. Uniwersytet Warszawski
  12. Uniwersytet Wrocławski
  13. WSB Merito Poznań

W wydarzeniu udział wzięła delegacja Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Przemysław Skrodzki, Zastępca Departamentu Współpracy Międzynarodowej, MEiN

Prof. Grzegorz Górski, doradca Sekretarza Stanu, Akademia Kopernikańska

Pierwszego dnia NAFSA, w godzinach porannych odbyło się oficjalne otwarcie wydarzenia, którego dokonała nowa CEO NAFSA Fanta Aw. Inauguracji towarzyszył wykład plenarny, który wygłosiła Nadia Murad, Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych nastąpiło oficjalne otwarcie polskiego stoiska, w trakcie którego zebranych gości, delegację polskich uczelni oraz partnerów przywitali: Dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA; dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Marek Magierowski Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wydarzenie na polskim stoisku było doskonałą okazją do networkingu.

461C5D6A C4D4 44F5 BA44 AF6FA0CDF425

Dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA; dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Marek Magierowski Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki w trakcie oficjalnego otwarcie polskiego stoiska

 

20230530200122 IMG 0020

Goście zebrani na otwarciu polskiego stoiska

20230530201439 IMG 0059

Polska delegacja wraz z Ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki i partnerami

 

Trzy dni targowe obfitowały w spotkania oraz rozmowy o możliwej współpracy w zakresie partnerstwa, wymiany studentów oraz współpracy naukowców. Swoje grono kontaktów poszerzyła nie tylko NAWA ale i uczelnie, które pojawiły się na polskim stoisku. Równie istotnym elementem tego typu wydarzeń jest nie tylko nawiązywanie nowych kontaktów, ale także podtrzymanie tych już istniejących, co w efekcie może doprowadzić do wzmocnienia współpracy i wykrystalizowania się nowych pomysłów. Choć NAFSA to okazja do budowania relacji z amerykańskimi uczelniami, spotkać można przedstawicieli instytucji z całego świata.

351518104 627894429250905 3956012824630912698 n

Uniwersytet WSB Merito w trakcie spotkania 

20230530195954 IMG 0015

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w trakcie spotkania

 

Sesja NAWA “Students and Researchers at Risk”

NAFSA to jednak nie tylko targi. Wydarzenie obfitowało w sesje tematyczne oraz warsztaty, w ramach których eksperci dzielili się swoim doświadczeniem oraz dobrymi praktykami z uczestnikami konferencji. Swoją sesję w trakcie 75. edycji wydarzenia miała również NAWA, podejmując temat “Students and Researchers at Risk”. Dyskusję moderowała Magdalena Kachnowicz, Dyrektor Biura Programów dla Studentów w NAWA. W gronie panelistów znaleźli się: dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA; dr Jessica Zychowicz, Institute of International Education/Fulbright Ukraine oraz Przemysław Skrodzki, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEiN. W toku dyskusji poruszona została m.in. kwestia udzielonej pomocy środowisku akademickiemu i naukowemu Ukrainy w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” oraz „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”. Głos z publiczności, dzieląc się swoimi doświadczeniami, zabrały także przedstawicielki dwóch uniwersytetów realizujących projekty w ramach wspomnianych programów: dr Izabela Zawiska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Anna Sadecka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Po części z wystąpieniami i prezentacjami zebrani uczestnicy zadali konkretne i rzeczowe pytania, w trakcie rundy Q&A.

FxkMP4CWwAAt Yk

12E27AF4 0ADE 4A47 998A 8F360CDA412E

 

„Polish Reception and Networking Meeting with Represenbtatives of Polish Higher Education Institutions” - wydarzenie zorganizowane przez Ambasadę RP w Waszyngtonie oraz NAWA

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym targom i konferencji było spotkanie zorganizowane przez NAWA oraz Ambasadę RP w Waszyngtonie „Polish Reception and Networking Meeting with Represenbtatives of Polish Higher Education Institutions”. Wydarzenie odbyło się w siedzibie polskiej placówki.

W spotkaniu udział wzięła delegacja NAWA, MEiN, instytucje biorące udział we wspólnej delegacji i wystawiające się na polskim stoisku, a także zaproszeni goście: partnerzy obecni na NAFSA, m.in. z austriackiej agencji OeAD Agency for Education and Internationalisation, czeskiej agencji DZS Czech National Agency for International Education and Research, słoweńskiego Centre of the Republic of Slovenia for Mobility and European Educational and Training Programmes CMEPIUS, czy amerykańskiego Institute of International Education IIE; amerykańska Polonia naukowa, polscy naukowcy przebywający w USA na stypendiach oraz zagraniczni naukowcy zainteresowani współpracą z Polską. Łącznie wydarzenie zgromadziło około 60 osób.

Gości przywitał gospodarz wydarzenia, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki Marek Magierowski. Następnie głos zabrał dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Oficjalne otwarcie, krótką prezentacją dotyczącą NAWA oraz uczelni obecnych z Agencją na NAFSA, zamknęła dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do networkingu.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ścisłej współpracy NAWA i Ambasady RP w Waszyngtonie.

Fxk1hLUWcAAjtqA

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki Marek Magierowski witający gości, fot. Ambasada RP w Waszyngtonie

Fxk1hLVXwAAFFok

Dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, fot. Ambasada RP w Waszyngtonie

Fxk1hLVWcAEle f

Dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora NAWA, witająca gości, fot. Ambasada RP w Waszyngtonie

Spotkanie NAWA z National Science Foundation

W związku z obecnością NAWA w Waszyngtonie odbyło się szczególnie istotne spotkanie dr Zofii Sawickiej, Zastępcy Dyrektora NAWA w siedzibie amerykańskiej National Science Foundation. W trakcie spotkania umówione zostały kolejne etapy współpracy w ramach wspólnej inicjatywy, o której więcej informacji pojawi się już wkrótce. W spotkaniu dyrekcji NAWA, towarzyszyła Radca Katarzyna Rybka-Iwańskie kierująca referatem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Podkreślić należy, że NSF to największa instytucja finansująca badania na świecie. Swoje działanie rozpoczęła w 1950 r., a jej roczny budżet to 9 miliardów USD. NSF jak dotąd sfinansowała badania 260 noblistów. Rozpoczęta przez NAWA już na początku tego roku, współpraca z NSF, która już wkrótce nabierze namacalnego efektu, to wydarzenie przełomowe na gruncie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

Dziękujemy wszystkim uczelniom, które zgłosiły swój udział w tegorocznych targach i konferencji NAFSA 2023 oraz odbywały liczne spotkania na wspólnym stoisku. Ponadto dziękujemy za wsparcie organizacyjne Ambasadzie RP w Waszyngtonie, dzięki któremu NAWA mogła zorganizować wydarzenia towarzyszące.

nsf

Zdjęcie w siedzibie NSF po spotkaniu

 

Już wkrótce kolejne wydarzenia branżowe

Korzystając z okazji – zachęcamy do śledzenia strony NAWA, gdyż już z początkiem lipca otwarta zostanie rejestracja na polskie stoisko w ramach targów i konferencji EAIE 2023, które w tym roku odbędą się w Rotterdamie. Przypominamy także, że do końca czerwca możliwe jest wykupienie wejściówek early birds - https://www.eaie.org/rotterdam.html

Udostępnij