Uczelnie i instytuty liderami Horyzontu 2020 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Aż 660 mln euro pozyskała Polska w ramach dobiegającego końca unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Wśród instytucji naukowych najwięcej środków trafiło do Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Jak wynika z analizy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej, w ramach Horyzontu 2020 (2014-2020) pozyskano o 65% więcej środków niż w analogicznym okresie poprzedniej edycji programu. W sumie 832 polskich beneficjentów zaangażowanych jest w 1749 projektów.

Finiszujący ósmy program ramowy, którego budżet wynosił 77 mld euro, miał na celu finansowanie rozwoju badań naukowych i technologii, istotnych dla rozwiązywania kluczowych problemów ważnych z punktu widzenia polityki, gospodarki i społeczeństwa europejskiego.

 

Uczelnie i instytuty naukowowo-badawcze skuteczne w zdobywaniu europejskich grantów

Grupą beneficjentów dysponującą najwyższym budżetem w programie okazały się w Polsce instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie – przyznano im ok. 372 mln euro. Wśród nich najwięcej środków na rozwój badań i innowacji w kraju pozyskał Uniwersytet Warszawski – prawie 32 mln euro. Uczelnia przoduje także w zakresie liczby realizowanych i koordynowanych projektów – uczestniczy w 105 projektach, w tym 20 koordynuje.

– To dla nas olbrzymi powód do dumy. Uniwersytet Warszawski w największym stopniu zwiększył udział Polski w programie Horyzont 2020, pozyskując niemal 32 mln euro na rozwój badań i innowacji w kraju. Uniwersytet Warszawski jest także podmiotem, który koordynuje projekty o największej wartości – 16,5 mln euro – mówi prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, cytowany w komunikacie na stronie uczelni.

W ramach Horyzontu 2020 UW realizuje granty Europejskiej Rady ds. Badań (ERC), projekty badawczo-innowacyjne (Research and Innovation Actions), projekty innowacyjne (Innovation Actions), projekty koordynacyjno-wspierające (Coordination and Support Actions) oraz działania Marii Skłodowskiej-Curie (Marie Skłodowska-Curie Actions).

 

Najlepsi z najlepszych 

UW znalazł się na drugim miejscu pod względem uzyskanego dofinansowania w Polsce wśród wszystkich beneficjentów, po funduszu pomagającym w rozwoju start-upom i inicjatywom badawczym z całej Europy - FundingBox. W pierwszej piątce uplasowały się też: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN z wynikiem ponad 31 mln euro, Narodowe Centrum Nauki (19 mln euro) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych (17 mln euro).

W zestawieniu uczelni o najwyższym dofinansowaniu - oprócz Uniwersytetu Warszawskiego - pojawiły się również: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

 

Polskie instytucje zdobywają coraz więcej unijnych środków

Polskie instytucje koordynują w programie Horyzont 2020 aż 295 projektów, czyli o jedną trzecią więcej niż w poprzedniej edycji. Wśród partnerów polskich beneficjentów najczęściej są Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. Jeśli chodzi o partnerów spoza UE, to polskie instytucje najczęściej realizowały projekty ze Szwajcarią, Norwegią, Izraelem, Turcją, USA, Serbią, Ukrainą.

 

Horyzont Europa – nowe otwarcie

Już niedługo będzie kolejna okazja do pozyskania środków na rozwój badań i innowacji, gdyż na lata 2021-2027 przewidziany jest następny program ramowy o budżecie ok. 90 mld euro - Horyzont Europa. Jego głównym celem będzie walka z pandemią COVID-19 oraz wywołanym nią kryzysem gospodarczym. Jak wskazuje raport KPK, największą szansę na wsparcie mają projekty z zakresu zdrowia, kultury, bezpieczeństwa cywilnego na rzecz społeczeństwa. Komisja kładzie nacisk także na technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczną, klimat, energetykę i mobilność, żywność, a także biogospodarkę, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko.

 

Zdjęcie: ©Romolo Tavani- stock.adobe.com.

Udostępnij