Uczelnie wchodzą w rok akademicki 2020/2021 z nowymi inwestycjami - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Superkomputery, nowoczesne laboratoria, ośrodki nauk technicznych i badań lotniczych – polskie uczelnie nie ustają w realizowaniu inwestycji, które umożliwiają naukę i prowadzenie badań na światowym poziomie.

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie wpływa hamująco na decyzje inwestycyjne uczelni. Wciąż powstają nowe ośrodki, które podnoszą atrakcyjność zaplecza naukowo-badawczego krajowych uniwersytetów. Nowy rok akademicki niektóre uczelnie rozpoczną z nową infrastrukturą.

Superkomputer na UKSW – dla podmiotów prywatnych i państwowych

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomił właśnie superkomputer CATO, służący do prowadzenia obliczeń wysokiej wydajności, który znajdzie zastosowanie zarówno w nauce, jak i w gospodarce. Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii, w którym znajduje się superkomputer, będzie realizowało projekty w oparciu o najnowsze technologie sztucznej inteligencji. Jak zapewnia uniwersytet, zadaniem CNT będzie tworzenie zespołów transdyscyplinarnych, pracujących nad aspektami społecznymi i humanistycznymi, a nowe urządzenie ma takie badania ułatwić.

CATO, które powstało w partnerstwie z firmą IBM, stanowi część budowanego w Dziekanowie Leśnym uczelnianego kampusu technologii cyfrowych. Władze uczelni zapewniają, że choć UKSW kojarzone jest głównie z naukami społecznymi i humanistycznymi, to istnieje potrzeba otwierania się na nowe kierunki badań i rozwoju. 

Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW – otwarcie jeszcze w tym roku

Końca dobiega tworzenie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wzorcowego ośrodka medycyny translacyjnej umożliwiającej transfer wyników badań prowadzonych na zwierzętach do medycyny człowieka. Ostatnim, kluczowym etapem jest otwarcie Centrum Medycyny Regeneracyjnej, które ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Placówka pomieści kompleks ultranowoczesnych laboratoriów, szpital do prowadzenia eksperymentalnych terapii u ludzi i umożliwi nowatorskie badania z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej i transplantologii. Ułatwi to gromadzenie wiedzy i postęp w leczeniu chorób cywilizacyjnych i schorzeń, które w największym stopniu zagrażają zdrowiu publicznemu i powodują najwięcej przedwczesnych zgonów.

W centrum znajdować się będzie unikalna sala operacyjna z systemem angiografii, wyposażona w stół operacyjny umożliwiający przeniesienie pacjenta do rezonansu magnetycznego. Zdaniem uczelni jednostka wzbogaci potencjał badawczy uczelni na polu biomedycyny i będzie jednym z wiodących tego typu ośrodków w Polsce i na świecie.

Rozpoczęcie budowy Centrum Nauk Technicznych UMK i Ośrodka Badań Lotniczych PW

Już w przyszłym roku rozpocznie się budowa Centrum Nauk Technicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Finansowana z budżetu państwa jednostka będzie nowoczesnym zapleczem dla kierunków technicznych prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Warta 22 mln zł inwestycja ma wyznaczyć nowy kierunek rozwoju toruńskiego uniwersytetu.

Z kolei w połowie września tego roku na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Sierakowie koło Przasnysza odbyła się uroczystość podpisania oraz wmurowania aktu erekcyjnego budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW. Będzie to miejsce realizacji prac badawczych na lotnisku.

Budynek Ośrodka Badań Lotniczych będzie jednym z 9 laboratoriów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie, które powstają w ramach projektu finansowanego ze źródeł unijnych. Jego celem jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań we współpracy z lokalną społecznością.

Zdjęcie: ©Vasyl- stock.adobe.com.

Udostępnij