NAWA była oficjalnym partnerem XVII Konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, która odbyła się w dniach 8-9 lutego w Poznaniu. Ogólnopolskie wydarzenie na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego zostało zorganizowane przez Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Politechnikę Poznańską i Fundację Perspektywy.
Prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas otwarcia XVII konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce" w Poznaniu powiedziała: Umiędzynarodowienie nie może być celem samo w sobie. Powinno służyć podnoszeniu jakości kształcenia i jakości badań naukowych. Jedną z Agencji, która działa aktywnie na rzecz internacjonalizacji nauki, jest NAWA. Dzięki szerokiej ofercie programowej NAWA do Polski przejeżdżają studenci, doktoranci i naukowcy zagraniczni, a także wracają do kraju polscy naukowcy od lat pracujący za granicą.
Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce prof. Mrówczyńska złożyła życzenia wszystkim studentkom i naukowczyniom
W uroczystym otwarciu konferencji głos zabrali także m.in. Mariusz Wiśniewski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznań, Rachel Launay, dyrektorka British Council w Polsce, oraz prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.
Doktor Dawid Kostecki, dyrektor NAWA, został zaproszony do udziału w panelu Główne wyzwania internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce 2024-2028.
Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się:
- prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej,
- prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
- Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (FRSE)
- i prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Wszyscy paneliści byli zgodni, że wszystkie działania na rzecz umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego muszą być spójne i realizowane wielopoziomowo w ścisłej współpracy pomiędzy uczelniami, środowiskami działającymi w obszarze nauki oraz władzami lokalnymi i rządem.
Prof. Jerzy Lis wskazał, że na obecność studentów zagranicznych na polskich uczelniach powinniśmy patrzeć w kontekście podniesienia jakości kształcenia oferowanego przez polskie uczelnie.
Prof. Bogumiła Kaniewska zgodziła się, że kształcenie musi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata i musi być na jak najwyższym poziomie. Jej zdaniem polskim problemem jest słabość w dziedzinie science communication: − Nie potrafimy pokazać, co umiemy, w czym jesteśmy dobrzy. Jest niezwykle ważne, by w umiejętności science communication, jak prezentować swoje osiągnięcia i projekty wyposażyć już naszych studentów i doktorantów – dodała.
Z kolei Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (FRSE) wskazał, że w edukacji trudno oczekiwać szybkich efektów, a proces internacjonalizacji w tym obszarze trwa wiele lat.
Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr Dawid Kostecki, zabierając głos, podkreślił, że pojęcie umiędzynarodowienia należy rozumieć szeroko, nie tylko jako mobilność. – Statystyki, liczby to nie wszystko. Umiędzynarodowienie to także podnoszenie kompetencji międzykulturowych, to wspólne programy studiów, joint degree, to internacjonalizacja w domu. Poprzez nasze środowiskowe zawężanie tego pojęcia możemy utracić szerszą perspektywę. Podejście NAWA do umiędzynarodowienia jest szerokie, holistyczne. Nie należy zapominać o budowaniu public diplomacy – sieci ambasadorów polskiej nauki i polskiej kultury na świecie. Nauka uprawiana w Polsce zasługuje na miejsce w panteonie europejskim - powiedział dr Dawid Kostecki.
Prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, stwierdził, umiędzynarodowienie powinno być zadaniem państwa i najważniejszą strategią kraju. Według niego, dziś najcenniejszym zasobem na świecie są właśnie talenty i „mózgi”, które budują pozycję i konkurencyjność kraju.
Doktor Dawid Kostecki był też gospodarzem sesji pt. „Studenci zagraniczni w krajowej strategii umiędzynarodowienia”.
Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni:
- Przemysław Skrodzki, zastępca dyrektora, Departament Współpracy Międzynarodowej MNiSW,
- prof. Armen Edigarian, prorektor ds. dydaktyki, Uniwersytet Jagielloński’,
- Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE,
- Ewa Kiszka, przewodnicząca, IROs Forum, kierowniczka Biura Umiędzynarodowienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- i Mariia Starshynova, stypendystka programu Banach NAWA.
Paneliści zastanawiali się jak zwiększyć atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych, czy strategia umiędzynarodowienia będzie dobrym punktem odniesienia do określenia, na jakim poziomie powinno być finansowanie internacjonalizacji nauki i jak zaangażować środowisko w kształtowanie tego dokumentu.
Przemysław Skrodzki powiedział, że z analiz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na umiędzynarodowienie polskich uczelni i nauki w roku 2024 z budżetu państwa zostanie przeznaczone 1 miliard 250 milionów zł, co stanowi solidne wsparcie internacjonalizacji nauki.
Prof. Armen Edigarian zauważył, że jednym z celów polityki umiędzynarodowienia uczelni powinna być integracja zagranicznych studentów ze środowiskiem, miastem; ważne, aby nauczyli się języka polskiego, poznali kulturę i historię, bo bez tego trudno mówić o umiędzynarodowieniu.
Dyrektor Marczewski zwrócił uwagę, że budowanie wizerunku uczelni, jej prestiżu, jakości kształcenia pokazanie atrakcyjności miasta, regionu powinno być zadaniem wspólnym uczelni oraz władz lokalnych i państwowych.
Ewa Kiszka podkreśliła, że przyjęcie studenta zagranicznego, to nie tylko dbałość o jakość kształcenia, ale także konieczność zadbania o jego dobrostan, wsparcie, które jest procesem przekazywania „z rąk do rąk” studenta w jego adaptacji kulturowej i językowej.
Pytana o skuteczne sposoby, by zachęcić studentów z zagranicy do studiowania w Polsce, Mariia Starshynova, stypendysta programu Banach NAWA, wymieniła media społecznościowe, jako najlepsze i najpopularniejsze wśród młodych ludzi źródło informacji o korzyściach ze studiowania w naszym kraju.
Oleksandr Zakharchuk, kierownik Zespołu ds. rozwoju marketingu cyfrowego w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Przekonaj mnie – dlaczego Polska? Jak prowadzić komunikację, aby kandydaci z całego świata zwrócili uwagę na ofertę uczelni naszego kraju?”.
Dyskusję na temat zrozumienia indywidualnych potrzeb i sytuacji cudzoziemców oraz najlepszych praktyk komunikacyjnych prowadziła Anna Kiryjow-Radzka z Biura Prasowego SGGW, prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Polskich Uczelni PRom, a uczestniczyły Katarzyna Specjalska, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej SGGW, Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego.
Drugiego dnia konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, uczestnicy skupili się na trzech tematach:
- nowe wyzwania w edukacji na poziomie wyższym z uwzględnieniem zmian wynikających z postępu technologicznego oraz uwarunkowań zewnętrznych (ekologia, przemysł przyszłości etc.)
- jak zadbać o dobrostan studentów zagranicznych oraz roli punktów pomocy psychologicznej, międzykulturowych kawiarni, wspólnych aktywności (joga, kursy tańca, gry terenowe) na uniwersyteckich kampusach
- nowe inicjatywy i działania prowadzone przez instytucje publiczne i organizacje non-profit wspierające umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.
Konferencja była także okazją do wręczenia prestiżowych Nagród Środowiskowych Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2024. To wyróżnienie dla osób mających wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.
NAWA ufundowała nagrodę w kategorii „Gwiazda Nauczania”, którą z rąk dra Dawida Kosteckiego, dyrektora Agencji, odebrał prof. dra hab. inż. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.
Nagrodę w kategorii „Wybitna Gwiazda” otrzymał prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk z AGH w Krakowie.
W kategorii „Gwiazda Dyplomacji Naukowej” nagrodę odebrał prof. dr hab. Jerzy Duszyński, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Laureatem w kategorii „Gwiazda Dyplomacji” został były ambasador RP we Francji i Księstwie Monako oraz we Włoszech i Republice San Marino Tomasz Orłowski.
Nagrodę w kategorii „Gwiazda Zarządzania” otrzymała prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, Prorektor ds. akredytacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, profesor UW, został uhonorowany nagrodą w kategorii „Gwiazda Badań”.
Dr Katarzyna Świerk, dyrektorka Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę w kategorii „Gwiazda Rozwoju”.
Olga Vakhrina, specjalistka ds. współpracy międzynarodowej w International Relations Office Politechniki Poznańskiej została laureatka w kategorii „Gwiazda Marketingu”.
W kategorii „Wschodząca Gwiazda” nagrodę otrzymała Katarzyna Specjalska kierująca Biurem do spraw Współpracy Międzynarodowej SGGW.
Wręczono także nagrody w konkursie Interstudent. Laureatami tegorocznej edycji zostali: - w kategorii studia licencjackie Illia Podorov z Ukrainy (student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie)
- w kategorii studia magisterskie Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu (student Uniwersytetu Warszawskiego)
- w kategorii studia doktoranckie Waheed Adewale Rasaq z Nigerii (student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)
- w kategorii działalność charytatywna Esteban Ortiz Escobar z Kolumbii (student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie)
- w kategorii specjalne osiągnięcia artystyczne Evelina Voloskova z Litwy (studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)
- w kategorii wyróżniające badania naukowe Alireza Tabrizikahou z Iranu (doktorant z Politechniki Poznańskiej)
- oraz ponadkontynentalna grupa Clean Up Odra w składzie: Helena Gebarska z Australii, Natalia Hiler z USA i Chidubem Odera Mba z Nigerii/Włoch (studenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu).
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.