Celem programu ogłoszonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i amerykańską National Science Foundation (U.S.NSF) w sierpniu 2023 r. było wsparcie doskonałości w nauce, edukacji i innowacji poprzez współpracę pomiędzy Polską, Ukrainą i USA oraz promowanie i integracja ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością badawczą.
Inicjatorem konkursu IMPRESS-U była amerykańska agencja National Science Foundation (U.S.NSF), która odpowiadała za ocenę merytoryczną międzynarodowych wniosków wspólnych.
Budżet U.S.NSF – jednej z największych agencji finansujących badania i edukację na świecie – przeznaczony na badania z udziałem amerykańskich partnerów projektów wyniósł 5 430 594 USD, a budżet przeznaczony na finansowanie partnerów ukraińskich 2 508 971 USD. Finansowanie NAWA dla polskich partnerów wyniosło 5 539 020 zł i pozwoliło na sfinansowanie ośmiu grantów uzupełniających, tzw. International Supplements, które polegały na dołączeniu badaczy z Ukrainy i Polski do już istniejących konsorcjów naukowych, finansowanych przez U.S.NSF. Zwycięskie projekty będą realizowane przez zespoły z:
- Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk
- Uniwersytetu Rzeszowskiego
- Uniwersytetu Warszawskiego
- Politechniki Poznańskiej
- Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk
- Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
- oraz dwa zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Gratulujemy laureatom!
Więcej o projektach można przeczytać tutaj.
IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine) to efekt międzynarodowego porozumienia organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Polski (NAWA i NCN), Ukrainy (NRFU), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). Program IMPRESS-U wspiera badania w dowolnej dziedzinie nauki, inżynierii, edukacji i innowacji. W ramach partnerstwa do U.S.NSF składane były propozycje wspólnych przedsięwzięć, realizowanych przez amerykańskich naukowców we współpracy z naukowcami z Ukrainy i badaczami z przynajmniej jednego kraju partnerskiego. Szczególnie poszukiwane były projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.