Sieć ENIC-NARIC świętuje 40-lecie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Przyjrzyjmy się działalności polskiego ośrodka sieci, którego rolę pełni Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA.

Początki sieci ENIC-NARIC sięgają roku 1984, kiedy ośrodki ds. uznawalności wykształcenia działające w kilku państwach połączyły się w The National Academic Recognition Information Centres Network (NARIC). Rok 1994 przyniósł ze sobą utworzenie The European Network of national information centres (ENIC), która powstała w ścisłej współpracy z UNESCO i Radą Europy. Sieci ENIC i NARIC (wspólnie znane jako sieć ENIC-NARIC) ściśle współpracują zgodnie ze swoimi mandatami z Komisją Europejską, Radą Europy i UNESCO jako współsekretariatami. Obecnie do sieci przynależą ośrodki z 56 państw Regionu Europy (tj. Europy, Ameryki Północnej, Azji, Australii i Oceanii).

Do głównych zadań ośrodków ENIC-NARIC należą przede wszystkim:

  • ułatwianie dostępu do rzetelnych i dokładnych informacji dotyczących szkolnictwa wyższego oraz kwalifikacji w krajach, w których poszczególne ośrodki sieci są zlokalizowane,
  • ułatwianie dostępu do informacji o systemach szkolnictwa wyższego i kwalifikacji stron Konwencji Lizbońskiej,
  • udzielanie porad oraz informacji w sprawach dotyczących uznawalności i oceny kwalifikacji zgodnych z ustawodawstwem krajowym.

Pełną informację dotyczącą ENIC-NARIC oraz wspólnych inicjatyw można znaleźć na stronach internetowych w całości poświęconych działalności sieci i jej ośrodkom.

Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA, jako polski ośrodek ENIC-NARIC, zajmuje się wydawaniem indywidualnych informacji o zagranicznych dyplomach, a także posiada głos doradczy w przygotowaniu rozwiązań systemowych dotyczących uznawania wykształcenia.

ENIC-NARIC Polska istnieje już od ponad 25 lat, w tym czasie udało nam się wdrożyć wiele rozwiązań dotyczących procedur uznawalności. Szkolenia, konferencje, webinary i sesje konsultingowe to tylko niektóre z naszych działań, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do rozwoju kompetencji kadr instytucji szkolnictwa wyższego odpowiedzialnych za rekrutację i współpracę międzynarodową.

Krajowy ośrodek przechodził kilka transformacji. Pierwszą instytucją w Polsce, w ramach której funkcjonował ENIC-NARIC było Ministerstwo Edukacji Narodowej, następnie  Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (BUWiWM). W 2009 r. zadania dotyczące uznawalności zagranicznego wykształcenia zostały przeniesione do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby w roku 2018 uzyskać obecny kształt w strukturach NAWA.

Zapraszamy do podróży w czasie, podczas której przedstawimy najważniejsze z naszych działań! (po kliknięciu w chmurkę ukaże się więcej informacji.)

ENIC-NARIC POLSKA – DZIAŁANIA OŚRODKA NA PRZESTRZENI LAT

2008

Udział w projektach międzynarodowych

Pierwsze projekty, w których uczestniczyliśmy, dotyczyły wprowadzania procedur zapewnienia jakości w ośrodkach sieci ENIC-NARIC.

Przełomowym projektem był EAR (European Area for Recognition), którego celem było opracowanie praktycznego narzędzia dla pracowników odpowiedzialnych za uznawalność wykształcenia, pozostającego w zgodności z wytycznymi Konwencji Lizbońskiej. Wynikiem projektu jest publikacja, zawierająca wytyczne oraz standardy, jakimi należy się kierować przy ocenie zagranicznych kwalifikacji.

Podręcznik EAR został zatwierdzony w 2012 roku (Bucharest Communiqué) przez 47 ministrów edukacji z Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Aktualnie dostępne jest drugie wydanie EAR Manual (2023).

Kolejnym ważnym dla nas projektem był EARN (Evaluation and Assessment of the Role of NARICs), w ramach którego został opracowany mechanizm zapewniania jakości, składający się dwóch części: narzędzia do samooceny i mechanizmu oceny wzajemnej. Założenia projektu bazowały na efektach osiągniętych w ramach EAR.

Narzędzie do dzisiaj wspomaga ośrodki ENIC-NARIC w ocenie praktyk uznawalności. Wyniki samooceny są przedstawiane w raporcie samooceny, a raport ten stanowi podstawę oceny wzajemnej.

Obecnie, w ramach struktury NAWA, możemy pochwalić się udziałem w jedenastu projektach międzynarodowych. Informacje o nich można znaleźć na stronach poświęconych działalności ośrodka ENIC-NARIC.
2011

ENIC-NARIC Annual Meeting w Warszawie

Polska była gospodarzem 18. corocznego spotkania ośrodków ENIC-NARIC, które odbyło się w Warszawie w dniach 20-21.06.2011 roku.

Wydarzenie zgromadziło gości z ponad 50 państw, w tym także przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rady Europy, UNESCO oraz UNESCO-CEPES.

Te coroczne spotkania mają ogromne znaczenie dla wszystkich ośrodków sieci, ponieważ stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, podsumowania dotychczasowych projektów oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy przedstawicielami ENIC-NARIC z całego świata.

Aktualnie przygotowujemy się do udziału w 31. spotkaniu ośrodków sieci ENIC-NARIC, które odbędzie się w dniach 23-25.06.2024 roku w Neapolu.
2013

Wdrożenie QA w ENIC-NARIC Polska

Ważnymi kamieniami milowymi w działalności polskiego ośrodka ENIC-NARIC było przejście przez audyty oceny jakości oraz procedur uznawalności – w tym w kontekście zgodności z wytycznymi Konwencji Lizbońskiej (LRC).

Ośrodek ENIC-NARIC Polska został poddany ocenie dwukrotnie: w 2013 roku w strukturach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w 2019 roku w strukturach NAWA. Audyty przyniosły wymierne korzyści i przyczyniły się m.in. do poprawy komunikacji z wnioskodawcami oraz uproszczeniu procedur składania wniosku o udzielenie informacji o zagranicznym dyplomie.

Ocenie podlegały obszary:

  • ogólnej zgodności działań ośrodka z LRC i Zaleceniami,
  • procedury oceny zagranicznego wykształcenia, badanie jakości, zgodności z prawem i autentyczności zagranicznych kwalifikacji,
  • ocena zagranicznego wykształcenia – narzędzia i zasoby ośrodka,
  • przejrzystość i dostępność informacji,
  • współpraca z innymi instytucjami, w tym z ośrodkami sieci ENIC-NARIC i promocja działań sieci.
2015

Opisy systemów edukacji

Od lat tworzymy własne opracowania dotyczące zagranicznych systemów edukacji – prace rozpoczęliśmy jeszcze jako Wydział Uznawalności Wykształcenia w strukturach MNiSW. Aktualnie na stronach internetowych NAWA można znaleźć opisy systemów ponad 60 państw. Dostępne jest także opracowanie w języku angielskim dotyczące polskiego systemu edukacji.

Publikacje tworzone przez ENIC-NARIC Polska są stale aktualizowane i uzupełniane o nowe informacje. Planujemy stopniowo dodawać kolejne opracowania z uwzględnieniem najpopularniejszych państw, których dotyczą wnioski o udzielenie informacji o zagranicznych dyplomach.
2018

Wejście w struktury NAWA

W dniu 1 lutego 2018 roku ośrodek ENIC-NARIC Polska rozpoczął działanie w ramach struktury NAWA, gdzie funkcjonuje jako Biuro Uznawalności Wykształcenia.

Rozpoczęcie cyklu spotkań „Direct to recognition”

Konferencja pod szyldem „Direct to recognition” po raz pierwszy gościła przedstawicieli instytucji szkolnictwa wyższego 7 grudnia 2018 roku. Cykl był rozwijany w kolejnych latach, także pandemicznych, co pozwoliło nam dotrzeć do dużej liczby pracowników uczelni zajmujących się rekrutacją studentów oraz współpracą międzynarodową.

Podczas pandemii COVID-19 wydarzenie odbywało się w formule on-line, aby powrócić do formuły stacjonarnej w 2023 roku. Aktualnie trwają przygotowania do siódmej edycji konferencji, która zgodnie z planem powinna się odbyć już w listopadzie 2024 roku.
2019

KWALIFIKATOR

System KWALIFIKATOR został uruchomiony 6 grudnia 2019 roku. Było w nim wtedy 161 dyplomów ukończenia studiów i stopni naukowych z 15 państw. Podsumowanie czterech lat działania systemu pokazało nam, że według stanu na grudzień 2023 roku liczba kwalifikacji wzrosła ponad 5-krotnie i w Kwalifikatorze jest dostępnych 852 kwalifikacji z 84 państw.

Do czerwca 2024 roku odnotowaliśmy ponad 300 000 wizyt na stronie KWALIFIKATORA oraz ponad 45 000 pobranych recognition statement.

Nie mówimy stop! Autorski system NAWA jest wciąż rozwijany i aktualizowany o nowe zasoby. Zamknięta „Strefa dla Uczelni” gromadzi wiedzę przydatną w codziennej pracy instytucji szkolnictwa wyższego.
2021

Elementarz Ewaluatora

Autorskie szkolenie „Elementarz Ewaluatora”, opracowane przez pracowników ENIC-NARIC Polska, cieszy się niesłabnącą popularnością! Co roku kształcimy osoby, które dopiero rozpoczynają pracę z ewaluacją zagranicznych dyplomów.

Niedawno zakończyła się piąta edycja kursu, która utwierdziła nas w przekonaniu, jak ważnym zadaniem jest przekazywanie informacji o dobrych praktykach i metodykach działania przy ocenie zagranicznych dyplomów.

Gratulujemy tegorocznym kursantom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i jednocześnie zapraszamy młodych ewaluatorów do planowanej szóstej edycji „Elementarza Ewaluatora” w 2025 roku!
2023

SYRENA

System do składania wniosków o udzielenie informacji o zagranicznych dyplomach SYRENA został oddany do użytku wnioskodawców 3 października 2023 roku. Od początku istnienia SYRENA pracuje dla nas bez odpoczynku, a liczba wpływających wniosków pokazuje nam, jak bardzo potrzebne było to narzędzie.

Popularność systemu potwierdzają nam statystyki, które wskazują, że od początku działania SYRENY do połowy czerwca 2024 roku wpłynęło ponad 5200 wniosków.

Dzięki elektronicznemu formularzowi, przygotowanie i złożenie wniosku o wydanie informacji o zagranicznym dyplomie możliwe jest o dowolnej porze, a wydaną informację w postaci podpisanego cyfrowo dokumentu PDF można pobrać z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.
2024

Co na przyszłość?

Nie osiadamy na laurach i planujemy już kolejne inicjatywy, którymi będziemy mogli pochwalić się już wkrótce. Zapraszamy!

 

Udostępnij