Ogłoszenie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ

W PROGRAMIE

Poland My First Choice NAWA

nr 19/2024 z dnia 9 maja 2024 roku

I. ZAKRES NABORU

Na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 7 lipca 2017 r. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków o udział w programie Poland My First Choice NAWA (dalej „Program”).

II. OPIS PROGRAMU

2.1. Cel Programu

Program ma na celu zachęcenie młodzieży z krajów rozwiniętych do kształcenia się w polskich uczelniach akademickich[1] poprzez oferowanie stypendium na podjęcie studiów II stopnia.

Oferta stypendialna jest skierowana do obywateli następujących krajów i terytoriów: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Chile, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Makau, Malta, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Republika Korei, Rumunia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Urugwaj, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

2.2. Uprawnieni Wnioskodawcy

O stypendium mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy w momencie naboru spełniają łącznie następujące kryteria:

  1. są obywatelami jednego z następujących krajów i terytoriów: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Chile, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Makau, Malta, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Republika Korei, Rumunia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Urugwaj, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
  2. nie posiadają obywatelstwa polskiego i nie złożyli wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego;
  3. w momencie składania wniosku do Programu studiują na studiach I stopnia w kraju Programu lub uzyskały dyplom ukończenia studiów I stopnia w kraju Programu nie wcześniej niż w 2022 r.[2]
  4. planują rozpoczęcie studiów stacjonarnych II stopnia w roku akademickim 2024/25;
  5. posiadają udokumentowaną znajomość:

a) języka polskiego na poziomie min. B1, jeśli planują rozpoczęcie studiów II stopnia w języku polskim;

bądź

b) języka angielskiego na poziomie min. B2, jeśli planują rozpoczęcie studiów II stopnia w języku angielskim.

2.3. Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu

Program umożliwia otrzymanie stypendium Dyrektora NAWA na kształcenie w Polsce na studiach
II stopnia, w trybie stacjonarnym, prowadzonych na uczelniach akademickich nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto, w uczelniach publicznych Program umożliwi bezpłatne kształcenie.

Lista uczelni akademickich nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego Ogłoszenia.

Wybór kierunku studiów i języka kształcenia dokonuje Wnioskodawca w oparciu o ofertę uczelni znajdujących na liście w Załączniku nr 2 do Ogłoszenia. Informacje o studiach w Polsce znajdują się na stronie https://study.gov.pl/. Informacje o kierunkach studiów (ofercie polskich uczelni) są dostępne na stronie: https://edukacja.gov.pl/.

Program nie obejmuje studiów realizowanych w ramach umów podwójnego dyplomowania,
tzw. double degree.

NAWA nie pośredniczy w rekrutacji Wnioskodawców na studia. Wnioskodawcy samodzielnie
i niezależnie od złożonego w Programie wniosku uczestniczą w rekrutacji na wybranej przez siebie uczelni. Wnioskodawcy powinni zapoznać się z wymaganiami uczelni dotyczącymi zasad rekrutacji, w tym wymaganiami dotyczącymi znajomości języka polskiego lub angielskiego i zasadami prowadzenia ewentualnych egzaminów językowych.

2.4. Termin i inne warunki dotyczące złożenia wniosku

Termin złożenia wniosku

Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie do 25 czerwca 2024 roku godz. 15:00:00 czasu lokalnego (Warszawa)

Sposób złożenia wniosku

Wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji: //WYPEŁNIJ WNIOSEK//

Język, w którym należy wypełnić wniosek

Wniosek należy wypełnić w języku polskim lub angielskim

Maksymalna liczba wniosków, które może złożyć Wnioskodawca

Maksymalnie 1 wniosek

2.5. Ramy czasowe realizacji studiów

Termin rozpoczęcia i długość studiów

Realizacja stypendium w ramach Programu musi rozpocząć się w roku akademickim 2024/2025 poprzez podjęcie studiów stacjonarnych II stopnia.

2.6. Wnioskowanie

Lista wymaganych załączników do wniosku:

1.       Skan strony paszportu z danymi osobowymi Wnioskodawcy[3], w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej dopuszczalny jest skan dowodu tożsamości;

2.       Skan dyplomu ukończenia studiów I stopnia, uzyskanego w kraju objętym Programem nie wcześniej niż w 2022 roku, wraz z suplementem (wykazem wszystkich zaliczonych przedmiotów wraz z ocenami.)[4]

Wnioskodawcy, którzy w momencie składania wniosku są studentami ostatniego roku studiów I stopnia oraz Wnioskodawcy, którzy w momencie składania wniosku nie otrzymali jeszcze dyplomu ukończenia studiów I stopnia, przedkładają skan wydanego przez uczelnię zaświadczenia zawierającego:

1)   imię i nazwisko Wnioskodawcy,

2)   nazwę uczelni wydającej zaświadczenie,

3)   nazwę kierunku studiów I stopnia,

4)   datę ukończenia studiów I stopnia (lub planowaną datę ukończenia studiów),

5)   informację o średniej ocen oraz wykaz wszystkich ukończonych przedmiotów wraz z ich ocenami końcowymi,

6)   informację o maksymalnej ocenie w skali ocen;

7)   pieczęć uczelni wydającej zaświadczenie.

Przykładowy wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Ogłoszenia.

3.      Skan dokumentu potwierdzającego znajomość języka, w którym Wnioskodawca planuje studiować w Polsce.

3.1. W przypadku, gdy kształcenie na deklarowanym kierunku będzie odbywało się w języku polskim: skan dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie tj. minimum B1, np.:

a)       certyfikatu językowego albo

b)      świadectwa/dyplomu lub innych dokumentów potwierdzających ukończenie szkoły średniej lub studiów I stopnia z wykładowym językiem polskim, albo

c)       zaświadczenia o ukończeniu kursu języka polskiego na ww. poziomie.

3.2. W przypadku gdy kształcenie na deklarowanym kierunku będzie odbywało się w języku angielskim:

a)       skan certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2, ważnego na dzień składania wniosku do naboru (lista uznanych certyfikatów stanowi załącznik nr 3 do Ogłoszenia) albo

b)      skan dokumentu potwierdzającego ukończenie studiów I stopnia z wykładowym językiem angielskim, albo

c)       zaświadczenie z uczelni w Polsce, w której Wnioskodawca ubiega się o przyjęcie na studia II stopnia w ramach Programu, o uzyskaniu pozytywnej opinii z egzaminu wstępnego na studia weryfikującego znajomość języka angielskiego.

Z przedłożenia dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego zwolnieni są obywatele krajów Programu, w których język ten jest językiem urzędowym.

4.       list motywacyjny w języku polskim lub angielskim uwzględniający m.in. opis zainteresowań, uzasadnienie wyboru deklarowanego kierunku studiów i uczelni w Polsce, opis tematyki planowanej pracy magisterskiej, opis przewidywanego wpływu pobytu na studiach w Polsce na dalszy rozwój akademicki/naukowy/zawodowy,

5.       opcjonalnie: skany dokumentów potwierdzających szczególne osiągnięcia Wnioskodawcy.

W przypadku, gdy załączniki wystawione są w języku innym niż polski lub angielski, wymagane jest załączenie tłumaczenia na język polski lub angielski. Dopuszcza się tłumaczenie przysięgłe lub poświadczone przez polską placówkę dyplomatyczno-konsularną, lub wykonane przez nauczyciela języka polskiego, lub tłumacza zwykłego i poświadczone pieczęcią tłumacza.

2.7. Procedura oceny i wyboru wniosków do finansowania

Założenia ogólne

Wnioski podlegają ocenie formalnej oraz ocenie merytorycznej.

Ocena formalna

Celem oceny formalnej jest weryfikacja wniosków pod kątem spełniania kryteriów formalnych wskazanych w niniejszym Ogłoszeniu.

Ocena merytoryczna

Celem oceny merytorycznej jest weryfikacja wniosków pod kątem spełniania kryteriów jakościowych wskazanych w niniejszym Ogłoszeniu.

Zespół oceniający dokonuje oceny merytorycznej na podstawie treści przedstawionych wniosków wraz z załącznikami oraz wyników ewentualnych rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzonych z Wnioskodawcami. Zespół oceniający zastrzega sobie prawo do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną wybranych Wnioskodawców, którzy uzyskają najlepsze wyniki oceny w kryterium 1. Nieotrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną nie oznacza uzyskania negatywnej oceny merytorycznej.

 

Kryteria oceny merytorycznej

Możliwa do zdobycia liczba punktów

1.

Średnia arytmetyczna ocen ze studiów I stopnia na dyplomie ukończenia studiów I stopnia lub na zaświadczeniu o średniej ocen.

0-50

2.

Spójność merytoryczna planowanej ścieżki kształcenia (udokumentowana w liście motywacyjnym oraz innych stosownych dokumentach potwierdzających osiągnięcia naukowe, publikacje, nagrody), m.in.:

- cele, jakie stawia sobie Wnioskodawca, zainteresowania naukowe, dotychczasowa aktywność związana z planowanym kierunkiem studiów;

- uzasadnienie wyboru planowanego kierunku studiów i uczelni w Polsce;

- tematyka pracy magisterskiej lub planowanych badań;

- przewidywany wpływ studiów i udziału w Programie na dalszy rozwój akademicki, naukowy lub zawodowy;

- szczególne osiągnięcia poświadczone stosownymi dokumentami.

0-50

Łącznie:

0-100

Maksymalna liczba punktów:

100

Zespół Oceniający przyznaje punkty za średnią ocen w odniesieniu do polskiego systemu ocen, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

Średnia ocen

Punkty

do 3,54

0

3,55-3,94

25

3,95-4,54

30

4,55-4,74

40

od 4,75

50

Średnia ocen uzyskana w krajach o odmiennych od polskiego systemach oceniania zostanie sprowadzona do polskiego na podstawie systemu przeliczania ocen między krajami. W przypadku wątpliwości związanych ze skalą ocen w danym kraju, interpretacji średniej ocen lub niemożności jej przeliczenia, Zespół Oceniający może posiłkować się opinią ekspertów zewnętrznych lub polskich placówek dyplomatycznych.

Wnioski Wnioskodawców, które uzyskały 0 punktów w kryterium 1. średnia arytmetyczna ocen ze studiów I stopnia nie będą oceniane według kryterium 2. i otrzymają łącznie 0 punktów z całej oceny merytorycznej.

Warunkiem otrzymania pozytywnej oceny merytorycznej przez Wnioskodawcę jest uzyskanie łącznie co najmniej 60 punktów, w tym nie mniej niż 25 punktów w kryterium nr 1. oraz nie mniej niż 25 punktów w kryterium nr 2.

Wnioskodawcy, którzy uzyskają mniej niż 60 punktów lub mniej niż 25 punktów w kryterium nr 1, lub mniej niż 25 punktów w kryterium nr 2, otrzymają negatywną ocenę merytoryczną i nie mogą otrzymać środków finansowych w ramach Programu.

Środki finansowe w Programie są przyznawane w oparciu o wynik oceny merytorycznej, tj. stypendia w Programie będą przyznane Wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższy wynik oceny merytorycznej.

 

2.8. Budżet projektu

Stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej obejmuje:

1.              comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia,

2.              zwolnienie z opłat za kształcenie w uczelniach publicznych.

Warunki finansowe kształcenia w uczelniach niepublicznych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego określają Uczelnie. Kwestia odpłatności za studia powinna być w takich przypadkach ustalana indywidualnie między Stypendystą a przyjmującą go uczelnią niepubliczną. Decyzja o zwolnieniu z opłat za kształcenie pozostaje w kompetencji uczelni niepublicznej.

Stypendium jest wypłacane w regulaminowym okresie kształcenia przez maksymalnie 12 miesięcy w roku akademickim, poczynając od pierwszego miesiąca zajęć na studiach.
Stypendium wynosi 1800 PLN miesięcznie.

Ryczałt na koszt podróży międzynarodowej związanej z przyjazdem do Polski w celu podjęcia kształcenia na studiach II stopnia w ramach Programu, wypłacany jest jednorazowo wraz z pierwszym miesięcznym stypendium i naliczany z wykorzystaniem poniższych stawek na kraj obywatelstwa stypendysty:

Państwo

Stawka w PLN

Litwa

1000

Austria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry

1500

Belgia, Bułgaria, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy

2000

Cypr, Hiszpania, Islandia, Izrael, Portugalia

3000

Australia, Chile, Chiny, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Singapur, Stany Zjednoczone, Tajwan, Urugwaj

6500

W przypadku wystąpienia udokumentowanego zdarzenia losowego Dyrektor Agencji może na pisemny wniosek Stypendysty jednorazowo zwiększyć stypendium o 500 PLN.

Stypendium Dyrektora NAWA wypłacane jest za pośrednictwem Uczelni, na której kształci się Stypendysta (nie dotyczy wypłaty zasiłku losowego).

2.9. Kwota środków dostępnych w Naborze

Całkowita alokacja na nabór wynosi ok. 1 654 413,79 PLN, w tym ok. 457 413,79 PLN - środki finansowe na stypendia wypłacone w roku 2024,  przy czym Agencja zastrzega sobie możliwość zmiany alokacji środków.

2.10. Informacje dodatkowe

Stypendysta zobowiązany jest do złożenia corocznego raportu o ukończeniu kształcenia w danym roku akademickim, nie później niż do 31 października każdego roku akademickiego.

Pierwszy raport należy złożyć po ukończeniu pierwszego roku studiów w ramach Programu.
Dla Stypendystów rozpoczynających studia od semestru letniego, pierwszy raport będzie raportem semestralnym.

2.11. Planowany termin ogłoszenia wyników naboru

Ogłoszenie wyników naboru nastąpi w terminie do dnia 31 sierpnia 2024 roku.

2.12. Źródło finansowania Programu

Budżet państwa

III. ZAŁĄCZNIKI

pdf1.       Regulamin Programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Programy dla osób fizycznych podejmujących kształcenie z dnia 28 marca 2024 roku (wraz z wzorem umowy w Rozdziale X. Załączniki),

pdf2. Lista uczelni uprawnionych Poland My First Choice NAWA 2024

pdf3. Wykaz uznanych certyfikatów języka angielskiego PMFC 2024,

docx4. Wzór zaświadczenia.

IV. KONTAKT Z AGENCJĄ

W sprawie dodatkowych informacji, prosimy o kontakt w dni robocze, od godz. 9:00 do godz. 16:00:

Koordynator Programu:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: +48 451 058 640

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
ul. Polna 40

00-635 Warszawa

tel.+48/22 390 35 00

www.nawa.gov.pl

[1] Zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnia jest uczelnią akademicką, jeżeli prowadzi działalność naukową i posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 1 dyscyplinie naukowej albo artystycznej.

[2] Studia I stopnia muszą zostać ukończone w terminie pozwalającym na rozpoczęcie studiów II stopnia w roku akademickim 2024/25.

[3] Skan ma być wykonany w taki sposób, by widoczne były jedynie następujące dane: imię, nazwisko, data urodzenia, zdjęcie, data ważności dokumentu, numer dokumentu, kraj wydania dokumentu. Załączenie dokumentu bez wyedytowania danych traktowane będzie jako wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zakresie i na przechowywanie ich w bazie danych NAWA. 

[4] Jeżeli w kraju pochodzenia lub odbywania studiów kandydata nie funkcjonuje powszechnie system studiów dwustopniowych, dopuszcza się skan dyplomu ukończenia studiów magisterskich lub równoważnych, uzyskanego w kraju objętym programem nie wcześniej niż w 2022 r., wraz z suplementem.

Udostępnij

Menu