NAWA tworzy autorskie programy wspierające międzynarodową karierę naukowców oraz wzmacniające umiędzynarodowienie polskich uczelni i jednostek naukowych.
Staramy się, aby nasze programy nie tylko odpowiadały na potrzeby rozwojowe środowiska akademickiego i naukowego, wspierały uczelnie w realizacji planów związanych z umiędzynarodowieniem, lecz także by nasza oferta uwzględniała administracyjną codzienność kadry naukowo-dydaktycznej i instytucji, w których pracuje.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej informuje, że w związku z zaprzestaniem współpracy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w ramach Umowy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, zawartej w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r., będącym skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wprowadza w ogłoszeniach Programów i innych działaniach zmianę w zakresie:
- uprawnionych wnioskodawców,
- innych podmiotów, w tym będących partnerami (w przypadku realizacji projektu w formule partnerskiej), ośrodkami goszczącymi oraz
- uczestników
polegającą na wykluczeniu z udziału w tych Działaniach osób fizycznych, będących obywatelami Federacji Rosyjskiej oraz instytucji i innych podmiotów mających siedzibę na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Podkategorie
PROM – krótkookresowa wymiana akademicka

Celem programu jest umożliwienie studentom i pracownikom uczelni zdobycie wiedzy i umiejętności w środowisku międzynarodowym, które uczestnik mobilności może wykorzystać w różnych momentach rozwoju kariery zawodowej. Ułatwia on również polskim uczelniom i jednostkom naukowym nawiązywanie i zacieśnianie współpracy z instytucjami z zagranicy.
Ulam NAWA

Celem Programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwoli na przyjazdy do Polski na okres od 6 do 24 miesięcy wyróżniających się naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i działalność dydaktyczną.
Anders NAWA - studia II stopnia

Celem programu jest umożliwienie młodzieży polonijnej odbycia studiów w Polsce oraz podniesienia poziomu znajomości języka polskiego. Program przyczynia się do promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz wzmocnienia poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych.
Anders NAWA – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie

Celem programu jest umożliwienie młodzieży polonijnej odbycia studiów w Polsce oraz podniesienia poziomu znajomości języka polskiego. Program przyczynia się do promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz wzmocnienia poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych.
Zawacka NAWA – oferta przyjazdowa

Celem Programu jest pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez indywidualne przyjazdy do Polski studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców zgodnie z postanowieniami międzyrządowych umów zawartych pomiędzy Polską a krajami biorącymi udział w Programie Zawacka NAWA.
Naukowcy w potrzebie

Celem Programu jest zapewnienie kontynuacji kariery naukowej naukowcom z zagranicy posiadającym decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej wydaną na podstawie Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 223), posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, narażonym w kraju pochodzenia na ryzyko prześladowania, przemocy lub dyskryminacji, w szczególności ze względu na rasę, płeć, wyznanie, poglądy polityczne lub przynależność do określonych grup społecznych, a także zagrożonym aktywnym konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, łamaniem praw człowieka lub brakiem wolności naukowej.