INDYWIDUALNA INFORMACJA O ZAGRANICZNYM DYPLOMIE - SYRENA |
1. Czym się różni indywidualna informacja o dyplomie od informacji wygenerowanej w systemie KWALIFIKATOR?
KWALIFIKATOR pozwala na automatyczne generowanie ogólnych informacji o wybranych rodzajach dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą. W indywidualnej informacji o dyplomie znajdują się bardziej szczegółowe dane zawarte w dyplomie, m.in. data wydania, instytucja, w której odbywało się kształcenie, poziom wykształcenia, oraz dane posiadacza dyplomu.
2. Jak złożyć wniosek?
Wnioski składane są wyłącznie elektronicznie w Systemie SYRENA.
Szczegóły dostępne są w zakładce Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach.
UWAGA! Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznaj się z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWNIKA.
3. Jakie dokumenty są wymagane?
- dyplom, o którym chcesz uzyskać informację
- transkrypt / suplement / dodatek do ww. dyplomu
- dokument poprzedni - dokument, który był podstawą przyjęcia na studia
- transkrypt / suplement / dodatek do dokumentu poprzedniego (jeżeli dotyczy)
- tłumaczenia przysięgłe wszystkich ww. dokumentów (nie dotyczy dokumentów wydanych w językach: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, ukraiński, białoruski)
- dowód tożsamości
- dokument potwierdzający zmianę nazwiska
- w przypadku uchodźców – dokument potwierdzający status uchodźcy
UWAGA! Maksymalny każdego pliku to 3 MB, a dopuszczalne formaty to PDF lub JPG.
4. Czy kopie notarialne są wymagane?
Nie. Wykonaj dobrej jakości kolorowe skany na podstawie oryginalnych dokumentów.
5. Czy tłumaczenia są wymagane?
Jeśli dokumenty zostały wydane po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku, rosyjsku, ukraińsku lub białorusku tłumaczenia nie są wymagane. W innym wypadku dołącz tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego. Jeśli uczelnia oprócz dokumentów w języku oryginalnym wydała również dokumenty w języku angielskim to dołącz je jako tłumaczenia i nie wykonuj dodatkowo tłumaczeń przysięgłych na język polski. Jeśli znalezienie tłumacza przysięgłego z Twojego języka na język polski jest utrudnione to załącz tłumaczenia na język angielski.
6. Czy dokumenty muszą być opatrzone klauzulą apostille / zalegalizowane?
Nie. Dokumenty załączane w systemie Syrena nie muszą być opatrzone klauzulą apostille lub zalegalizowane.
7. Kto jest upoważniony do złożenia wniosku?
Wniosek może być złożony wyłącznie przez właściciela dyplomu bądź instytucję, w której indywidualna informacja będzie przedkładana, np. przez uczelnię do celów rekrutacyjnych, urząd wojewódzki do celów legalizacji pobytu, czy pracodawcę do celów zatrudnienia.
UWAGA! W przypadku, gdy wniosek składany jest przez osobę trzecią należy przesłać tradycyjną pocztą na adres NAWA pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie oraz kserokopię potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Wnioski składane przez osoby trzecie bądź prywatnych pośredników nieposiadających odpowiedniego pełnomocnictwa są odrzucane.
8. Ile kosztuje wydanie informacji o zagranicznym dyplomie?
Indywidualna informacja o dyplomie wydawana jest bezpłatnie bez względu na to, czy wniosek składany jest przez właściciela dyplomu, czy przez instytucję.
9. Jak długo trwa wydawanie informacji?
Indywidualna informacja o dyplomie wydawana jest w ciągu 60 dni od przesłania kompletu dokumentów przez System SYRENA. Jeśli Twój wniosek był niekompletny to termin 60 dni liczony jest od momentu poprawnego uzupełnienia wniosku.
10. Jak sprawdzić status wniosku?
Status wniosku możesz sprawdzić samodzielnie w Systemie SYRENA. Szczegóły znajdziesz w INSTRUKCJI UŻYTKOWNIKA na stronie 12.
UWAGA! Adres e-mail należy wskazać w takiej formie, w jakiej został on podany przy składaniu wniosku zwracając szczególną uwagę na wielkość liter, np. jeśli przy składaniu wniosku w adresie zostały zawarte wielkie litery to system nie rozpozna tego adresu zapisanego małymi literami.
11. Jak uzupełnić wniosek?
Szczegóły znajdziesz w INSTRUKCJI UŻYTKOWNIKA na stronie 13.
UWAGA! W przypadku otrzymania informacji, że wniosek jest niekompletny nie składaj nowego wniosku, uzupełnij ten. Pamiętaj, by załączyć tylko konkretnie wskazane pliki.
13. Jak złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy?
Szczegóły znajdziesz w INSTRUKCJI UŻYTKOWNIKA na stronie 15.
UWAGA! Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy może być zaakceptowany tylko wtedy, gdy zostanie podany powód jego złożenia oraz zostaną dołączone dodatkowe dokumenty potwierdzające Twoje stanowisko.
14. Co zrobić jeśli moje pliki są zbyt duże?
Maksymalny rozmiar każdego pliku to 3 MB. Jeśli poszczególne pliki są większe należy je zmniejszyć używając do tego ogólnodostępnych programów.
15. Jak otrzymać duplikat informacji o dyplomie?
Nie ma możliwości otrzymania duplikatu wcześniej wydanej indywidualnej informacji o dyplomie. Jeśli potrzebujesz drugiego egzemplarza złóż nowy wniosek za pośrednictwem Systemu SYRENA zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w zakładce Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach. W Kroku 4 w polu Dodatkowe uwagi podaj numer wcześniej wydanej informacji lub przybliżoną datę jej wydania.
16. Jestem uchodźcą i nie mam kompletu dokumentów
Jeśli jesteś uchodźcą zaznacz w Systemie SYRENA pole Wniosek dotyczy uchodźcy w Kroku 1, w Kroku 4 załącz oficjalne potwierdzenie statusu uchodźcy, a w polu Dodatkowe uwagi wskaż jakich dokumentów nie posiadasz.
17. Błąd / ERROR
W przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie:
1) sprawdź, czy wszystkie rubryki są prawidłowo wypełnione i wymagane dokumenty są załączone – szczegółowe informacje znajdują się w INSTRUKCJI UŻYTKOWNIKA dostępnej w zakładce Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach,
2) spróbuj ponownie wypełnić wniosek – zaczekaj kilka minut lub skorzystaj z innej przeglądarki,
3) podczas sprawdzania statusu sprawy upewnij się, czy adres mailowy został poprawnie wpisany – wpisz go w takiej samej formie, w jakiej został podany przy składaniu wniosku zwracając szczególną uwagę na wielkość liter, np. jeśli przy składaniu wniosku w adresie zostały zawarte wielkie litery to system nie rozpozna tego samego adresu zapisanego małymi literami,
Jeżeli problem się powtarza – prześlij zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i załącz zrzuty poszczególnych stron wniosku.
NOSTRYFIKACJA |
1. Czym jest nostryfikacja i kto jej dokonuje?
Nostryfikacja to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu ukończenia studiów, stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki. Postępowanie nostryfikacyjne prowadzi podmiot posiadający odpowiednią kategorię naukową oraz prowadzący kształcenie na takim samym bądź zbliżonym kierunku do tego, na którym odbywało się kształcenie uzyskane za granicą.
Informacje nt. przyznanych kategorii naukowych znajdują się w systemie RAD-on.
Informacje nt. nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów znajdują się w zakładce Nostryfikacja dyplomów.
Informacje nt. nostryfikacji stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki znajdują się w zakładce Nostryfikacja stopni naukowych.
2. Ile kosztuje nostryfikacja?
Maksymalna wysokość opłaty wynosi 50% wynagrodzenia profesora, tj. obecnie 4685 zł. W uzasadnionych przypadkach uczelnia może podjąć decyzję o zwolnieniu z tej opłaty.
3. Jakie dokumenty są wymagane?
Szczegółowe informacje nt. wymaganych dokumentach znajdziesz odpowiednio w zakładce Nostryfikacja dyplomów lub w zakładce Nostryfikacja stopni naukowych w zależności od tego jaki dyplom chcesz nostryfikować.
4. Czym się różni nostryfikacja od indywidualnej informacji o dyplomie NAWA?
W wyniku postępowania nostryfikacyjnego ustalany jest polski odpowiednik zagranicznego dyplomu ukończenia studiów, stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki. Postępowanie nostryfikacyjne jest przeprowadzane na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiąże się z opłatą oraz kończy się wydaniem zaświadczenia, w którym zawarta jest informacja, czy dany dyplom posiada polski odpowiednim, czy też nie. Natomiast w informacji o zagranicznym dyplomie NAWA potwierdza poziom wykształcenia w państwie uzyskania dyplomu oraz uprawnienia do kontynuacji nauki w Polsce, a także wskazuje przepisy regulujące uznanie dyplomu w Polsce. Wydanie informacji o zagranicznym dyplomie nie polega na ustaleniu polskiego odpowiednika, o ile nie jest to wskazane wprost w umowach międzynarodowych.
5. Chcę studiować – czy muszę nostryfikować dyplom?
Nostryfikacja nie jest wymagana do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, studiach podyplomowych oraz do podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej, czy ubiegania się o nadanie stopnia doktora. Jeśli Twój zagraniczny dyplom uprawnia do kontynuacji kształcenia na studiach wyższego stopnia lub studiach doktoranckich w kraju wydania, to uprawnia on do kontynuacji kształcenia na odpowiednim poziomie (studiach drugiego stopnia, kształcenia w szkole doktorskiej) lub otwarcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego również w Polsce.
Jeśli chcesz ubiegać się o przyjęcia na studia pierwszego stopnia lub na studia jednolite zapoznaj się z informacjami w zakładce Studia I stopnia lub studia jednolite oraz na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
6. Chcę pracować – czy muszę nostryfikować dyplom?
W przypadku wykonywania zawodu regulowanego decyzję podejmuje instytucja nadzorująca, a w przypadku zawodu nieregulowanego pracodawca.
Szczegółowe informacje na temat zawodów regulowanych znajdziesz w sekcji poniżej: PRACA W POLSCE.
7. Czy nostryfikacja jest ważna za granicą?
Uznawanie zagranicznych tytułów oraz stopni odbywa się w oparciu o przepisy, które mogą się różnić w zależności od kraju. Postępowanie nostryfikacyjne przeprowadzane jest w oparciu o polskie przepisy i na potrzeby polskich instytucji, dlatego jeśli chcesz uznać swój dyplom w innym kraju niż Polska zgłoś się do odpowiedniej instytucji. Dane kontaktowe możesz znaleźć na stronie sieci ENIC-NARIC wybierając kraj, który Cię interesuje.
8. Czy uznanie dyplomu w innym kraju jest ważne w Polsce?
Uznanie dyplomu zależy od wewnętrznych przepisów danego państwa, w związku z tym informacja o uznaniu dyplomu w innym kraju nie ma wpływu na jego uznanie w Polsce. Decyzja o uznaniu dyplomu obowiązuje jedynie w tym kraju, w którym była wydana.
STUDIA W POLSCE |
1. Studia pierwszego stopnia / jednolite
Szczegółowe informacje nt. zasad uznania zagranicznego świadectwa znajdziesz odpowiednio w zakładce Studia I stopnia lub studia jednolite oraz na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
2. Studia drugiego stopnia
Szczegółowe informacje nt. uprawnień do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia znajdziesz w zakładce Studia II stopnia.
Pamiętaj, że nawet jeśli Twój dyplom uprawnia do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia musisz spełnić wymagania rekrutacyjne uczelni, do której aplikujesz.
3. Studia podyplomowe
Szczegółowe informacje nt. uprawnień do kontynuacji kształcenia na studiach podyplomowych znajdziesz w zakładce Studia podyplomowe.
Pamiętaj, że nawet jeśli Twój dyplom uprawnia do kontynuacji kształcenia na studiach podyplomowych musisz spełnić wymagania rekrutacyjne uczelni, do której aplikujesz.
4. Szkoła doktorska
Szczegółowe informacje nt. uprawnień do kontynuacji kształcenia w szkole doktorskiej znajdziesz w zakładce Kształcenie doktorantów i nadanie stopnia doktora.
Pamiętaj, że nawet jeśli Twój dyplom uprawnia do kontynuacji kształcenia w szkole doktorskiej oraz do nadania stopnia doktora musisz spełnić wymagania rekrutacyjne danej szkoły doktorskiej, do której aplikujesz.
5. Czy nostryfikacja jest wymagana do kontynuacji kształcenia?
Nostryfikacja nie jest wymagana do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, studiach podyplomowych oraz do podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej, czy ubiegania się o nadanie stopnia doktora. Jeśli Twój zagraniczny dyplom uprawnia do kontynuacji kształcenia na studiach wyższego stopnia lub studiach doktoranckich w kraju wydania, to uprawnia on do kontynuacji kształcenia na odpowiednim poziomie (studiach drugiego stopnia, kształcenia w szkole doktorskiej) lub otwarcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego również w Polsce.
Jeśli chcesz ubiegać się o przyjęcia na studia pierwszego stopnia lub na studia jednolite zapoznaj się z informacjami w zakładce Studia I stopnia lub studia jednolite oraz na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
PRACA W POLSCE |
1. Chcę pracować – czy muszę nostryfikować dyplom?
W przypadku wykonywania zawodu regulowanego decyzję w tej sprawie podejmuje instytucja nadzorująca, a w przypadku zawodu nieregulowanego pracodawca.
Szczegółowe informacje nt. sposobu uznania zagranicznego dyplomu w celu podjęcia pracy w Polsce znajdziesz w zakładce Podjęcie pracy w Polsce.
2. Chcę pracować w zawodzie regulowanym
Szczegółowe informacje nt. sposobu uznania zagranicznego dyplomu w celu podjęcia pracy w zawodzie regulowanym oraz listę najczęściej wykonywanych zawodów regulowanych znajdziesz w zakładce Zawody regulowane.
W przypadku wykonywania w Polsce zawodu regulowanego skontaktuj się z instytucją, która go nadzoruje w celu uzyskania informacji nt. uznania kwalifikacji zawodowych. Aby poznać listę zawodów regulowanych w Polsce, odwiedź stronę Komisji Europejskiej.
3. Chcę pracować w zawodzie nieregulowanym
W przypadku, gdy dany zawód nie jest w Polsce zawodem regulowanym, decyzję o zatrudnieniu podejmuje pracodawca. Ma on prawo wymagać potwierdzenia równoważności zagranicznego dokumentu z jego polskim odpowiednikiem lub przedłożenia informacji o poziomie wykształcenia uzyskanego za granicą.
4. Chcę pracować jako nauczyciel akademicki
Szczegółowe informacje nt. zatrudniania nauczycieli akademickich znajdziesz w zakładce Zatrudnianie nauczycieli akademickich.
5. Chcę zatrudnić osobę z zagranicznym dyplomem
Jeśli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić osobę w zawodzie nieregulowanym, która uzyskała wykształcenie poza Polską możesz sprawdzić kwalifikację samodzielnie w systemie KWALIFIKATOR bądź skorzystać z dostępnych opisów zagranicznych systemów edukacji.
Możesz również złożyć elektroniczny wniosek w Systemie SYRENA w celu uzyskania indywidualnej informacji. Szczegóły dostępne są w zakładce Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach.
UWAGA! Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznaj się z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWNIKA i złóż wniosek jako instytucja.
W przypadku zawodów regulowanych skontaktuj się z instytucją nadzorującą dany zawód. Więcej informacji znajdziesz w tej sekcji powyżej (PRACA W POLSCE – Chcę pracować w zawodzie regulowanym) oraz w zakładce Zawody regulowane.
ZUS |
1. Jak uzyskać informację o dyplomie na potrzeby ZUS-u?
Wnioski składane są wyłącznie elektronicznie w Systemie SYRENA.
Szczegóły dostępne są w zakładce Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach.
UWAGA! Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznaj się z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWNIKA.
2. Jak potwierdzić programowy okres studiów?
NAWA może potwierdzić programowy okres studiów wyższych odbytych za granicą, tylko w przypadku dyplomów objętych umowami międzynarodowymi o równoważności wykształcenia.
W przypadku dyplomów nieobjętych umowami międzynarodowymi oraz w przypadku okresu studiów doktoranckich odbytych za granicą programowy okres studiów może potwierdzić wyłącznie uczelnia, która te studia prowadziła.
3. Jak potwierdzić równoważność zagranicznego dyplomu z polskim dyplomem?
NAWA może potwierdzić równoważność zagranicznego dyplomu z polskim dyplomem tylko w przypadku dyplomów objętych umowami międzynarodowymi o równoważności wykształcenia.
W pozostałych przypadkach równoważność zagranicznego dyplomu z jego polskim odpowiednikiem może zostać potwierdzona tylko poprzez przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego.
Szczegóły dostępne są w sekcji NOSTRYFIKACJA.
STUDIA / PRACA POZA POLSKĄ |
1. Jak uznać polski dyplom za granicą?
Szczegółowe informacje nt. uznania polskiego dyplomu za granicą, znajdziesz w zakładce Uznawanie polskich dyplomów za granicą.
2. Jak uzyskać klauzulę apostille / legalizację polskiego dyplomu?
Szczegółowe informacje nt. poświadczania klauzulą apostille oraz legalizacji polskich dyplomów, znajdziesz w zakładce Apostille i legalizacja.
3. Gdzie uzyskam dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu?
Zaświadczenia potwierdzające prawo wykonywania zawodu wydają tzw. organy właściwe. Dane kontaktowe do poszczególnych instytucji nadzorujących znajdziesz w bazie zawodów regulowanych na stronie Komisji Europejskiej.
Dane kontaktowe do instytucji nadzorujących najczęściej wybierane zawody regulowane znajdziesz w sekcji PRACA W POLSCE – Chcę pracować w zawodzie regulowanym.
Jeśli zawód nie jest w Polsce regulowany, zaświadczenia nie są wydawane.