System KWALIFIKATOR - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W procesie wyliczania przysługującej Ci emerytury zakład ubezpieczeń społecznych może poprosić Cię o przedłożenie informacji o programowym okresie studiów odbytych za granicą.

Jeżeli twój dyplom objęty jest umową międzynarodową o równoważności wykształcenia – możesz złożyć w NAWA wniosek o wydanie pisemnej informacji nt. programowego okresu studiów odbytych za granicą.

W przypadku dyplomu nieobjętego żadną umową, ZUS może wymagać przedłożenia zaświadczenia o jego nostryfikacji lub informacji z zagranicznej uczelni o programowym okresie ukończonych przez Ciebie studiów.

Dzienną datę rozpoczęcia i ukończenia studiów potwierdza uczelnia, która wydała dyplom.

 

WAŻNE

 

NAWA nie poświadcza okresu studiów doktoranckich odbytych za granicą, a jedynie okres studiów wyższych. Art. 7 ust. 9a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, ze zm.) stanowi, iż do okresów nieskładkowych należy m.in. okres „studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu”. W związku z tym, z prośbą o poświadczenie programowego okresu studiów doktoranckich należy zwrócić się do uczelni, która te studia prowadziła.

Udostępnij