Czy NAWA potwierdzi autentyczność mojego dyplomu?
Poświadczenie wykonane przez NAWA nie odnosi się do treści dyplomu i poprawności danych w nim zawartych (np. danych osobowych, programu studiów, przyznanego tytułu zawodowego, nadanego stopnia naukowego, faktu wydania dyplomu danej osobie itp.).
Dane te mogą być potwierdzone tylko przez samą uczelnię – instytucję, która oferowała dany program kształcenia, wydała dokument i która posiada akta osobowe studenta/absolwenta wraz z przebiegiem procesu jego kształcenia.
Poprzez nadanie apostille NAWA potwierdza jedynie autentyczność podpisu, charakteru w jakim działała osoba podpisująca dokument oraz (w razie potrzeby) tożsamość pieczęci lub stempla, którym jest on opatrzony, a także potwierdza autentyczność i tożsamość pieczęci urzędowej, którą jest opatrzony dokument.
Natomiast w przypadku uwierzytelnienia potwierdza się autentyczność podpisu
i funkcji osoby podpisującej dokument lub tożsamość pieczęci urzędowej uczelni, którą jest opatrzony ten dokument. Uwierzytelnienie jest dokonywane w celu dalszych procedur legalizacyjnych w MSZ!
Jaki jest termin ważności poświadczenia?
Poświadczenie dokumentu nie ma terminu ważności. Raz poprawnie nadanie apostille/uwierzytelnienie ważne jest bezterminowo.
Czy mogę podpisać wniosek w imieniu właściciela dokumentów?
Wniosek musi zostać podpisany własnoręcznie przez właściciela dokumentu.
Osoba trzecia może podpisać wniosek w imieniu wnioskodawcy, o ile jest ustanowionym pełnomocnikiem.
Pełnomocnictwo powinno być złożone w oryginale lub jako urzędowo poświadczony odpis. Pełnomocnictwo może być sporządzone w jęz. polskim lub angielskim.
Należy pamiętać by część pierwsza wniosku dot. Informacji o wnioskodawcy zawierała dane osobowe i teleadresowe właściciela dokumentów.
Czy mogę złożyć dokumenty w imieniu właściciela dokumentów?
Tak. W celu złożenia wniosku nie jest wymagane żadne upoważnienie, o ile wniosek został wcześniej podpisany przez właściciela dokumentu.
Czy ten sam dokument może zostać poddany obu procedurom poświadczenia (apostille/legalizacji)?
Tak, w tym celu należy wypełnić wnioski o obie procedury (apostille/uwierzytelnienie) i wnieść na odpowiednie konta dwie opłaty za poświadczenie dokumentów.
Mam dokument uwierzytelniony przed 2018 r przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zalegalizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czy muszę go jeszcze uwierzytelnić w NAWA?
Nie, gdyż przed 2018 r kompetencje do tego rodzaju poświadczenia urzędowego posiadało:
- do uwierzytelnienia - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- do legalizacji - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
NAWA dopiero w 2018 r. przejęła od poszczególnych ministerstw kompetencje związane uwierzytelnianiem dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie.
Raz poprawnie wydane uwierzytelnienie i legalizacja są ważnie.
Czy muszę się umówić, aby złożyć dokumenty?
W celu złożenia dokumentów nie jest wymagana rezerwacja wizyty. Kancelaria NAWA czynna jest od poniedziałku do piątku, od godz. 08:30 do godz.16:30. Poza tymi godzinami dokumenty można złożyć do skrzynki podawczej znajdującej się w holu NAWA.
Czy dokumenty i wniosek mogę przesłać e-mailem?
Nie. Wniosek musi zostać złożony wraz z potwierdzeniem zaksięgowanej opłaty i dokumentami w swej oryginalnej formie. Wniosek musi zawierać oryginalny odręczny podpis właściciela dokumentu. Skan, fotokopia lub kserokopia wniosku lub dokumentów nie są akceptowane.
Jaka jest różnica między apostille a legalizacją dokumentu?
Apostille jest procedurą jednostopniową. Klauzulą apostille poświadcza się dokument, który ma być używany za granicą w kraju będącym stroną konwencji haskiej. Tu możesz sprawdzić listę tych krajów.
Legalizacja natomiast jest procedurą dwustopniową. W pierwszym kroku należy uwierzytelnić dokument w NAWA, a następnie przedłożyć w referacie ds. legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych celem jego legalizacji. Legalizacji dokonuje się, jeśli dokument ma być przeznaczony do obrotu prawnego w kraju, który nie jest stroną konwencji haskiej .
Wysłałem maila z pytaniem, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
Odpowiadamy na wszystkie maile jakie otrzymujemy.
NAWA nie odpowiada na pytania, których odpowiedzi znajdują się na stronie www.nawa.gov.pl w zakładce „apostille i legalizacja”.
Wysyłając do nas wiadomość pamiętaj, by podpisać ją imieniem i nazwiskiem. Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, z 2019 r. poz. 60) korespondencja kierowana do instytucji publicznej musi zawierać co najmniej imię i nazwisko nadawcy. Anonimowe wiadomości zostają pozostawione bez odpowiedzi.
Czy w NAWA poświadczę zaświadczenie o statusie studenta?
Tak, o ile dokument będzie spełniać określone kryteria. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czy w NAWA poświadczę kartę przebiegu studiów?
Karta przebiegu studiów poświadczana jest jedynie w dwóch przypadkach:
- kiedy studia ukończono przed 2005 r, (wtedy do dyplomu nie był wydawany suplement),
- kiedy studia zostały przerwane/nieukończone.
Dokument taki, aby mógł zostać poświadczony, musi spełniać określone kryteria. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czy w NAWA poświadczę zaświadczenia o przyjęciu na studia?
Nie, dokument ten nie został wymieniony w przepisach i nie potwierdza przebiegu kształcenia.
Czy w NAWA poświadczę praktyki?
Nie. Zaświadczenia dot. praktyk i kwalifikacji zawodowych, stażów itp. powinny być uwierzytelniane przez instytucję nadzorującą dany zawód. Np. dokument potwierdzający odbycie praktyk lekarskich można poświadczyć w Ministerstwie Zdrowia, praktyki związane z zawodem fizjoterapeuty w Krajowej Radzie Fizjoterapeutów.