4EU+ Alliance - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

01 4eu

 

Okres realizacji
2019-2026

 

Budżet:
EUR 7,570,081 (1CORE project (2022-2026))

 

Członkowie sojuszu

 

  • Stowarzyszenie 4EU+ European University Alliance e.V. z siedzibą w Heidelbergu
    Niemcy – koordynator sojuszu
     
  • Uniwersytet Warszawski
    Polska
     
  • Uniwersytet Karola w Pradze
    Czechy
     
  • Uniwersytet w Heidelbergu
    Niemcy
     
  • Uniwersytet Sorboński
    Francja
     
  • Uniwersytet Genewski
    Szwajcaria
     
  • Uniwersytet Kopenhaski
    Dania
     
  • Uniwersytet Mediolański
    Włochy
     

Mapa członków sojuszu 4EU 

 

O sojuszu

 

Sojusz Uniwersytetów Europejskich 4EU+ powstał w 2018 r. Deklaracja o jego utworzeniu została podpisana 10 marca 2018 r. w Paryżu przez 4 uczelnie założycielskie: Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Sorboński i Uniwersytet Warszawski. Pod koniec 2018 r. do sojuszu dołączyły Uniwersytet Kopenhaski oraz Uniwersytet Mediolański. W 2022 r. do konsorcjum dołączył Uniwersytet Genewski.

Pierwsze 4 lata działalności sojuszu w dużej mierze poświęcone były tworzeniu misji konsorcjum, a także koncepcji, a później realizacji projektu w ramach inicjatywy „Uniwersytety Europejskie” współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ (2019-2022, koordynator projektu: Uniwersytet Sorboński). Od 2021 r. sojusz realizuje również trzyletni projekt TRAIN4EU mający na celu rozwijanie i wzmacnianie potencjału badawczego sojuszu 4EU+ (program Horyzont 2020 „Nauka z udziałem i dla społeczeństwa”).

W kwietniu 2021 r. przyjęto rezolucję o utworzeniu stowarzyszenia non profit 4EU+ European University Alliance e.V. z siedzibą w Heidelbergu w Niemczech. Sekretariat Generalny 4EU+ koordynuje bieżącą działalność sojuszu i reprezentuje go w relacjach z Komisją Europejską i innymi instytucjami na szczeblu europejskim.

W lipcu 2022 r. Komisja Europejska przyznała 4EU+ finansowanie na realizację kolejnego projektu w ramach inicjatywy Uniwersytety Europejskie. Celem tego przedsięwzięcia będzie konsolidacja modelu One Comprehensive European Research-Intensive University (akronim projektu: 1CORE). W sierpniu 2022 r. do sojuszu dołączył Uniwersytet Genewski.

Nadrzędną misją 4EU+ jest stworzenie uniwersytetu europejskiego oraz stałe rozwijanie i pogłębianie współpracy w zakresie edukacji, badań i administracji. Uczelnie sojuszu 4EU+ wspólnie prowadzą badania i kształcą studentów, podejmują inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

Wyzwaniem stojącym przed partnerami aliansu jest zwiększenie mobilności. Sprostanie mu przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich przedstawicieli uczelni członkowskich, pogłębienie integracji na poziomie europejskim oraz ustanowienie wspólnych ram kształcenia.

W misji sojuszu podkreślono odpowiedzialność uczelni za poszukiwanie rozwiązań globalnych wobec wyzwań dotyczących m.in. nierówności społecznych, zmian klimatycznych czy fake newsów. Działania edukacyjne konsorcjum 4EU+ są realizowane w ramach czterech innowacyjnych i interdyscyplinarnych programów flagowych, tzw. flagshipów, które odpowiadają największym wyzwaniom współczesnego świata – są to>

  • zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim;
  • europejskość – wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość;
  • dane – modele – transformacje;
  • przemiany środowiskowe.

 

Więcej o flagshipach:
4euplus.eu/4EU-35.

 

 

Uniwersytety Europejskie mają spajać Unię Europejską na płaszczyźnie akademickiej. Ważnym środkiem do osiągania tego celu jest poznanie swoich kultur, struktur, przepisów oraz uzgodnienie form i obszarów współpracy. Sojusz międzyuniwersytecki tworzą setki osób wywodzących się z odmiennych środowisk akademickich. Warto korzystać z tej różnorodności, której ciągle na co dzień nam brakuje, ale należy przy tym pamiętać o wyzwaniach, jakie ona niesie ze sobą. […] Tworzenie zintegrowanego kampusu przez uczelnie funkcjonujące w kilku krajach wiąże się z potrzebą zmierzenia się z tym, co je różni, i nawiązania współpracy ponad podziałami.

prof. dr hab. Sambor Grucza,
prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, członek Komitetu Zarządzającego Sojuszu 4EU+ (4EU+ Management Committee)

 

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Warszawski

 

UW logo

 

W projekcie 1CORE: One Comprehensive Researc European University, będącym kontynuacją pilotażowego projektu Uniwersytety Europejskie, Uniwersytet Warszawski odpowiada za pakiet roboczy poświęcony komunikacji i upowszechnianiu wyników projektu (WP7: Communication and Dissemination).

 

Pakiet obejmuje: działania ukierunkowane na promowanie sojuszu oraz korzyści, jakie niesie współpraca w ramach aliansu, dla studentów, doktorantów, pracowników uczelni i innych podmiotów z otoczenia uczelni, działania mające na celu upowszechnianie osiągnięć, dobrych praktyk i rozwiązań wypracowywanych przez sojusz oraz umożliwienie ich wykorzystania przez inne uczelnie i organizacje działające w obszarze szkolnictwa wyższego i poza nim.

W ramach pakietu UW koordynuje zadania związane z realizacją kampanii promocyjnych interdyscyplinarnych programów flagowych sojuszu, kampanii informacyjnych o samym konsorcjum i jego ofercie oraz działania związane z obsługą kanałów informacyjnych (m.in. social media i newsletter). W pakiecie znalazły się zadania kierowane przez samych studentów (for students by students communication).

Dodatkowo przedstawicielka UW koordynuje prace grupy roboczej ds. komunikacji (4EU+ Communications Working Group), w której zasiadają przedstawiciele wszystkich uczelni członkowskich.

 

 

 

Europejskość w 4EU+ to przede wszystkim kształcenie u studentów umiejętności krytycznego myślenia, ponieważ otwartość na zadawanie sobie pytań jest kwintesencją Europy. To zaproponowanie studentom podróży, które częściej prowadzą przez skrzyżowania niż główne aleje i które sprawią, że pokochają oni bardziej pytania niż odpowiedzi.

Prof. Luba Jurgenson,
Uniwersytet Sorboński

 

 

4EU+ w programie „Solidarni z Ukrainą”

 

Projekt 4EU+ dla Ukrainy ma na celu wzmocnienie i rozwój współpracy akademickiej pomiędzy partnerskimi uczelniami ukraińskimi a partnerami sojuszu 4EU+. Poprzez szereg działań edukacyjno-rozwojowych, które są komplementarne i synergiczne z działaniami konsorcjum, wspólny projekt z uczelniami ukraińskimi umożliwi rozwijanie elastycznych ścieżek kształcenia służących pozyskiwaniu cennych kompetencji (w tym: językowych, międzykulturowych, cyfrowych), dostęp do standardów Europejskiego Obszaru Edukacji, wzmocnienie potencjału badawczego i dydaktycznego, z naciskiem na innowacyjne rozwiązania skoncentrowane na studencie/słuchaczu, dostosowane do wymogów współczesnego zglobalizowanego, wielokulturowego i zdigitalizowanego świata. Poprzez wirtualne i hybrydowe kursy, krótkie programy i warsztaty praktyczne uczestnicy będą mogli dostosowywać swoje ścieżki edukacyjne (i kompetencje) do swoich potrzeb i preferencji, a co za tym idzie, efektywnie dopasowywać je do wymogów rynku pracy. Jednocześnie zwiększy się mobilność (wirtualna, mieszana i fizyczna) oparta na faktycznych potrzebach (meaningful mobility). Współpraca oraz realizowane w ramach projektu szkolenia i warsztaty pozwolą na lepsze przygotowanie do prowadzenia prac naukowych i mogą zaowocować dalszymi wspólnymi projektami, ubieganiem się o granty, rozwojem wspólnych badań.

Partnerstwo utworzyło zespół projektowy, w którym uczestniczą przedstawiciele wszystkich uczelni partnerskich: 4EU+ oraz partnerskich uczelni ukraińskich. Powstała lista mailingowa, trwają prace nad planem komunikacji. Polska uczelnia koordynująca, Uniwersytet Warszawski, organizuje spotkania (online i w formie hybrydowej) oraz dba o sprawną komunikację pomiędzy partnerami. W ten sposób nawiązany będzie bezpośredni kontakt pomiędzy wszystkimi członkami partnerstwa. Celem projektu jest, aby wszyscy partnerzy aktywnie uczestniczyli w działaniach projektowych, mieli udział w ich planowaniu i opracowywaniu oraz aby komunikacja była płynna i efektywna. Ponieważ planowane kursy, warsztaty, szkolenia, materiały dydaktyczne skierowane są przede wszystkim do odbiorców z uczelni ukraińskich, można zakładać, że ich udział jako uczestników i odbiorców produktów projektu będzie wyższy niż przedstawicieli uczelni 4EU+.

Podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby uczelnie ukraińskie mogły przedstawić swoje potrzeby i oczekiwania w obrębie proponowanych w projekcie zadań. Także uczelnie 4EU+ mają zaproponować swoją ofertę (dostępne kursy/warsztaty/szkolenia w ramach 4EU+). Następnie partnerzy zestawią te propozycje i dopracują szczegółową ofertę, która będzie realizowana w ramach projektu.

Partnerstwo 4EU+ dla Ukrainy odbyło kilka spotkań online, których celem było powołanie członków zespołu projektowego i przygotowanie się do realizacji projektu. Spotkanie startowe projektu odbyło się 5-6 kwietnia 2023 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Połączono je z warsztatami design thinking. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich uczelni partnerskich i przedstawicielka NAWA.  

Przed spotkaniem startowym kilku przedstawicieli partnerstwa wzięło udział w konferencji Focus on Ukraine organizowanym przez NAWA na Uniwersytecie Gdańskim. W czerwcu 2023 r. planowana jest kolejna aktywność na Uniwersytecie Warszawskim: spotkanie projektowe połączone z warsztatami na temat jakości kształcenia, a także z warsztatami i spotkaniami dotyczącymi szeregu kwestii edukacyjnych w ramach 4EU+ Educational Day. Jesteśmy w trakcie opracowywania kompleksowej oferty dla pracowników uczelni ukraińskich (wpisanej w działania projektowe), służącej ich rozwojowi zawodowemu i umożliwiającej lepsze przygotowanie do pracy dydaktycznej, badawczej, a także związanej z zarządzaniem, wspieraniem prac dydaktyczno-badawczych, działaniami projakościowymi. Powstanie ona po szczegółowej analizie potrzeb i oczekiwań partnerów ukraińskich i będzie dostępna w formie mikropoświadczeń skupionych wokół określonych kompetencji. Przewiduje się, że ta oferta odpowie na rzeczywiste i palące potrzeby pracowników uczelni ukraińskich i będzie stanowić duże wsparcie ich rozwoju zawodowego w trudnych czasach wojny. Jest to także ważny krok w kierunku trwałości rezultatów projektu, ponieważ te działania mają duże szanse na kontynuację po zakończeniu projektu.

 

 

Na tym etapie projektu wydaje się, że najważniejsza jest ścisła, synergiczna współpraca pomiędzy partnerami ukraińskimi a 4EU+, nastawiona na rzeczywiste potrzeby studentów, badaczy i pracowników uczelni ukraińskich w obliczu wojny. Wspieranie ich rozwoju zawodowego, naukowego, budowanie kompetencji i umiejętności pozwoli na wypełnienie luki, która powstała w wyniku wyzwań, z jakimi mierzą się obecnie uniwersytety w Ukrainie, a także przyczyni się do rozwoju przyszłej współpracy z uniwersytetami europejskimi.

 

Dofinansowanie NAWA:
765 200 zł
 

 

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie 4EU+ dla Ukrainy:

 

  1. Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
  2. Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
  3. Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina 

 

Ukraina v2 1

 

Koordynator projektu 4EU+ na UW

 

Sambor Grucza

 

prof. dr hab. Sambor Grucza

jest specjalistą w zakresie metalingwistyki, lingwistyki, lingwistyki języków specjalistycznych, glottodydaktyki i translatoryki oraz badań okulograficznych. W kadencji 2020-2024 pełni funkcję prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2020 r. jest kierownikiem sojuszu 4EU+ na UW. Ukończył germanistykę (Uniwersytet w Saarbrücken) oraz lingwistykę stosowaną (Uniwersytet Warszawski). Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1994 r. na Uniwersytecie w Saarbrücken, zaś stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa w 2005 r. na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 r. Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora.

 

Udostępnij