Polscy naukowcy wśród najbardziej wpływowych badaczy na świecie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Ponad 700 naukowców z Polski znalazło się w przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda zestawieniu najczęściej cytowanych badaczy z całego świata.

Kim są autorzy i współautorzy publikacji, na które najchętniej powołują się inni uczeni? To tylko 2 proc. badaczy, w sumie około 160 tys. osób - wynika z listy najczęściej cytowanych naukowców na świecie opublikowanej w październiku w magazynie PLOS Biology. Zestawienie przygotowali uczeni z Uniwersytetu Stanforda we współpracy z wydawnictwem naukowym Elsevier i firmą SciTech Strategies. Oceniając dorobek naukowców twórcy listy brali pod uwagę  publikacje ze wszystkich dziedzin, które ukazały się do maja 2020 roku i opierali się na zestawie kryteriów, w skład których wchodziły m.in. liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, miejsce i rola autora wśród współautorów itp. 

 

Kto jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem?

Jak wynika z zestawienia do tego grona 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie należy 726 badaczy z Polski.  Najczęściej cytowanym polskim naukowcem jest polski matematyki i informatyk prof. Zdzisław Pawlak. Chociaż profesor zmarł 14 lat temu, dzisiejsi badacze wciąż powołują się na jego prace z zakresu sztucznej inteligencji oraz informatyki. Drugim najczęściej cytowanym uczonym jest prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN, specjalista m.in. w dziedzinie fizyki półprzewodników, fizyki niskich temperatur, fizyki magnetyków i spintroniki. Trzecim - profesor Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej. Profesor specjalizuje się w chemicznych źródłach prądu  oraz elektrochemii.

Listę najczęściej cytowanych polskich naukowców zamykają: dr hab. inż. Krzysztof Poźniak z Politechniki Warszawskiej. Jego cytowane prace dotyczą głównie optoelektroniki i fizyki jądrowej; dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz dr hab. Katarzyna Błoch z Politechniki Częstochowskiej.

 

Najczęściej cytowani naukowcy w swoich dziedzinach

Autorzy zestawienia sprawdzili cytowalność naukowców nie tylko w porównaniu do wszystkich badaczy, ale także do badaczy z danych dziedzin. I tak profesor Harald Walach z Uniwersytetu Medycznego Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest czwartym, najczęściej cytowanym naukowcem z dziedziny medycyny komplementarnej i alternatywnej. Profesor Barbara Kirshenblatt-Gimblett, przez lata związana z Uniwersytetem Nowojorskim, a dziś główna kuratorka wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jest czwartym najczęściej cytowanym naukowcem z zakresu dramatu i teatru. Zaś profesor  Peter Nijkamp, który współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu jest na 12. miejscu jeśli chodzi o publikacje poświęcone planowaniu miast i regionów.

 

Gdzie można szukać najbardziej wpływowych polskich badaczy?

Przede wszystkim na dwóch największych uniwersytetach - Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Z tym pierwszym (wraz z Instytutem Informatyki oraz z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych ) związane są 54 osoby wyszczególnione na liście. Z tym drugim (liczonym łącznie z Collegium Medicum UJ) - 44 naukowców. W dalszej kolejności są to politechniki i uczelnie techniczne. Na przykład na Politechnice Warszawskiej pracuje 41 naukowców wyszczególnionych w zestawieniu, na Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie - 34 naukowców, a na Politechnice Wrocławskiej - 27.  W gronie najczęściej cytowanych naukowców trafiają się też pojedyncze przypadki osób, związanych z przedsiębiorstwami, a nie ze środowiskiem akademickim.

 

W artykule wymienione są przykładowe nazwiska badaczy. Pełną listę najczęściej cytowanych naukowców na świecie można znaleźć na stronie PLOS Biology.

Zdjęcie: ©andriano_cz- stock.adobe.com.

 

Udostępnij