NAWA zainaugurowała cykl spotkań Direct to Internationalization - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

O tym, jakie programy oferuje NAWA uczelniom, jak postrzegane jest umiędzynarodowienie na uczelniach i co ma wspólnego z promocją, oraz jak rekrutować na rynkach Azji Centralnej, Ameryki Południowej i Kaukazu rozmawialiśmy w minionym tygodniu w Warszawie. Pierwsze wydarzenie, którego gospodarzem była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej odbyło się 16 lutego, a gościliśmy na nim ponad 150 przedstawicieli uczelni z całej Polski.

Inauguracyjne spotkanie szkoleniowe z cyklu "Direct to Internationalization" miało na celu nie tylko prezentację programów oferowanych przez Agencję, ale także poruszenie szeroko rozumianej tematyki związanej z promocją szkolnictwa wyższego i przyjrzenie się bardziej szczegółowo tym rynkom, które polskie uczelnie chętnie odwiedzają.

„Dzisiejsze spotkanie jest odpowiedzią na potrzeby środowiska akademickiego związane z internacjonalizacją szkolnictwa wyższego” – tymi słowami dyrektor Łukasz Wojdyga otworzył piątkowe wydarzenie. Po ciepło przyjętych słowach dyrektora głos zabrała gospodarz wydarzenia Anna Chylak, kierownik Pionu Komunikacji i Promocji NAWA. Część inauguracyjna obejmowała dwie sesje merytoryczne: Katarzyna Aleksy, kierownik Pionu Programów dla Instytucji przybliżyła zgromadzonej publiczności programy oferowane przez NAWA, zaś Hanna Reczulska, kierownik Pionu Uznawalności i Uwierzytelniania Dokumentów opowiedziała o specyfice problematyki związanej z globalnym obiegiem dokumentów.  

Druga część spotkania poświęcona była promocji uczelni na zagranicznych rynkach. Justyna Gieżyńska, prezes Studybility oraz Luminar Foundation, poruszyła istotną tematykę związaną z najważniejszymi odbiorcami polityki promocyjnej skierowanej za granicę – studentami-obcokrajowcami. Wspólnie z przedstawicielami uczelni zastanawiała się kim jest nasz międzynarodowy student w Polsce i co stanowi dla niego najważniejszą wartość na uczelni.

Po lunchu uczestnicy spotkali się w mniejszych grupach, by posłuchać ekspertów specjalizujących się w rynkach stanowiących obszar zainteresowania polskich uczelni. NAWA zaproponowała podczas pierwszego spotkania następujące sesje warsztatowe:

  • Ameryka Centralna i Południowa, prowadząca: dr Joanna Gocłowska-Bolek, Uniwersytet Warszawski, Pełnomocniczka Przewodniczącego KRASP ds. Ameryki Łacińskiej.
  • Azja Centralna, prowadzące: Inna Suchkova, Pracownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, Politechnika Gdańska oraz Joanna Mrowiec-Denkowska, Kierownik Biura Wymiany Akademickiej, Politechnika Śląska.
  • Kaukaz – Gruzja, prowadzący: Giga Gogosashvili, Pracownik Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych w Dziale Współpracy z Zagranicą, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekspert ds. Gruzji w Akademii Dyplomacji.

Projekt „Direct to Internationalization” skierowany jest do pracowników szkół wyższych w Polsce zaangażowanych w umiędzynarodowienie studiów, głównie pod kątem rekrutacji studentów zagranicznych, ale w kolejnych latach będziemy chcieli poszerzyć go także o pozostałe obszary związane z internacjonalizacją. W obecnym roku akademickim będziemy mieli przyjemność zaprosić uczelnie na nasze spotkania czterokrotnie. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie oraz do zapisu na newsletter NAWA.

Relacja fotograficzna z wydarzenia już dostępna na naszym profilu Flickr.

 

Direct

Udostępnij