Polskie uczelnie pomagają studentom z Białorusi - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Polskie uczelnie, na których Białorusini stanowią drugą co do liczebności grupę studentów – obcokrajowców, solidaryzują się z młodzieżą białoruską ze względu na aktualną sytuację w ich kraju i oferują pomoc.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach rządowej inicjatywy "Solidarni z Białorusią" uruchamia trzy działania wspierające studentów, naukowców i nauczycieli z Białorusi - "Solidarni ze studentami", "Solidarni z naukowcami", "Solidarni z nauczycielami". Również uczelnie wspierają Białorusinów. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uruchomił specjalną edycję programu „Talenty na UMCS” skierowaną do studentów i kandydatów na studia z Białorusi, którzy posiadają tytuł licencjata i nie mogą w swoim kraju kontynuować kształcenia na studiach magisterskich lub zostali skreśleni z listy studentów. Program oferuje kontynuację studiów tym białoruskim studentom, którzy zostali pozbawieni możliwości studiowania z przyczyn związanych z aktualną sytuacją w kraju. W ramach programu uczelnia zapewnia 10 bezpłatnych miejsc na studiach II stopnia. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w minionym roku akademickim studiowało łącznie 1800 cudzoziemców z blisko 50 krajów świata, w tym ponad 420 osób z Białorusi.

Szczególny rok akademicki

Również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje białoruskim studentom, którzy zostali relegowani ze swoich uczelni, możliwość studiowania na UAM bez opłat. Jest to, jak informują władze uczelni, wyraz solidarności społeczności akademickiej UAM ze społeczeństwem Białorusi i poparcia dla jego walki o wolną, demokratyczną, obywatelską i praworządną Białoruś.

„Rok 2020 zapisze się szczególnie w historii narodu białoruskiego, który właśnie teraz postanowił upomnieć się o prawo każdego obywatela w państwie demokratycznym, prawo wyboru władzy. Mamy nadzieje, że protesty i działania białoruskiego społeczeństwa doprowadzą do szczęśliwego finału i pożądanych zmian w Białorusi” - czytamy na stronie UAM wspólną wypowiedź byłego rektora, prof. Andrzeja Lesickiego oraz rektor prof. Bogumiły Kaniewskiej.

W ubiegłym roku akademickim na UAM studiowało 232 studentów z Białorusi.

Pomoc finansowa i zajęcia z języka polskiego

Z kolei białoruscy studenci Politechniki Wrocławskiej mogą starać się o pomoc finansową w związku z aktualną trudną sytuacją w swoim kraju. Uczelnia przyznaje świadczenie z powodu śmierci najbliższego członka rodziny studenta, ciężkiej choroby studenta lub jego najbliższego członka rodziny oraz trudnej sytuacji życiowej studenta, wywołanej sytuacją polityczną lub stanem epidemii (np. w związku z utratą źródeł utrzymania).

Uniwersytet Śląski w Katowicach ogłosił dodatkową, przedłużoną do 30 października rekrutację dla obywateli Białorusi. Uczelnia przygotowała dodatkowe 40 miejsc na studiach od tego roku akademickiego z elastycznymi warunkami terminu rozpoczęcia studiów i osobistego udziału w zajęciach. Przez pierwszy miesiąc studenci z Białorusi będą mogli korzystać z bezpłatnego zakwaterowania w akademikach Uniwersytetu Śląskiego.

Studiujący na UŚ Białorusini będą mieli ponadto bezpłatne zajęcia z języka polskiego prowadzone przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Otrzymają też wsparcie psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe i prawne ze strony Centrum Obsługi Studentów oraz Rzecznika Praw Studentów i Studenckiej Poradni Prawnej oraz pomoc w rozwoju indywidualnym poprzez Biuro Karier oraz przez udział w inicjatywach uczelnianych i pracach na rzecz uczelni (w formie wolontariatu, umów zleceń oraz innych form współpracy). - Możecie na nas liczyć! – zapewniają białoruskich studentów władze Uniwersytetu Śląskiego.

Pomoc finansową zaoferowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jak informuje uczelnia, dwadzieścioro najlepszych studentów z Białorusi będzie mogło skorzystać z programu stypendialnego „School of Leaders for Democracy”. Program adresowany jest do kandydatów na I rok studiów oraz studentów wyższych lat relegowanych z białoruskich uczelni za udział w demonstracjach demokratycznych w swoim kraju.

Białorusini liczną grupą wśród studentów

Według danych GUS, w roku akademickim 2018/2019 na polskich uczelniach studiowało ponad 7 tys. osób z Białorusi. To druga po Ukraińcach najliczniejsza grupa cudzoziemców, wybierających edukację wyższą w Polsce. Białorusini stanowili 9,3% wszystkich obcokrajowców studiujących w naszym kraju.

Zdjęcie: ©Minerva Studio - stock.adobe.com.

Udostępnij

W dniach 24 i 27 grudnia 2024 roku Kancelaria Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będzie nieczynna.

Życzymy spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy do kontaktu w kolejnym dniu roboczym.