Program im. Ulama daje szansę na zaproszenie najlepszych młodych naukowców z całego świata – mówi prof. Łukasz Berlicki, który kieruje Berlicki Lab na Politechnice Wrocławskiej.
Dzięki Programowi im. Ulama do zespołu prof. Łukasza Berlickiego dołączyła dr Violeta Marković, która jest adiunktem na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kragujevac w Serbii. Korzyści są obustronne. Badaczka ma możliwość odbycia stażu podoktorskiego w Berlicki Lab, a zespół naukowy zwiększa swój potencjał i może podejmować coraz trudniejsze wyzwania badawcze. Takie jak na przykład badanie możliwości ograniczenia wnikania wirusa SARS-CoV-2 do komórek ludzkiego organizmu.
NAWA: Czym zajmują się naukowcy w Berlicki Lab?
Prof. Łukasz Berlicki, kierownik Berlicki Lab: Zespół naukowy zajmuje się zagadnieniami z dziedziny chemii bioorganicznej. Głównym nurtem badań jest tworzenie rozbudowanych cząsteczek chemicznych o właściwościach przypominających białka, które nazywamy minibiałkami. Z użyciem metod komputerowych projektujemy sekwencje peptydowe w taki sposób, aby tworzyły zwarte trójwymiarowe struktury. Następnie otrzymujemy zaplanowane związki metodami chemicznymi i potwierdzamy ich strukturę przestrzenną szeregiem metod eksperymentalnych. Powierzchnię opracowanych minibiałek można modyfikować nadając im różnorodne funkcje. Pracujemy nad tworzeniem nowych, podobnych do enzymów, katalizatorów. Ważną częścią badań są także związki o aktywności biologicznej, w szczególności inhibitory oddziaływań białko-białko. Realizujemy projekty dotyczące opracowania minibiałek o właściwościach przeciwnowotworowych oraz hamujących wnikanie wirusa SARS-CoV-2 do komórek ludzkich.
Jaka jest rola w zespole dr Violety Marković?
Dr Violeta Marković pracuje nad bardzo ambitnym projektem, który ma na celu tworzenie katalizatorów bazujących na minibiałkach. Bada możliwości zastosowania minibiałek do katalizowania reakcji, w których powstaje nowe wiązanie węgiel-węgiel. Zastosowanie togo typu katalizatorów może przynieść wiele korzyści ponieważ reakcje są prowadzone w temperaturze pokojowej, w roztworze wodnym i mogą one wykazywać wysoką specyficzność. Warto podkreślić, że opracowanie takich związków jest trudne, ze względu na ich skomplikowaną strukturę przestrzenną.
Jakie możliwości i korzyści daje Program im. Ulama z punktu widzenia polskiej jednostki naukowej?
Niewątpliwie Program im. Ulama umożliwia realizowanie ważnych, ambitnych i ciekawych projektów naukowych ponieważ daje szansę na zaproszenie najlepszych młodych naukowców z całego świata. Powiększenie zespołu naukowego prowadzi do uzyskania potencjału, który pozwala na szybszy rozwój naukowy i podejmowanie trudnych tematów badawczych. Ponadto jest to doskonała okazja do nawiązania długofalowej międzynarodowej współpracy naukowej.
Jakie korzyści są dla zagranicznego naukowca zaproszonego do współpracy?
Główne zainteresowania badawcze dr Marković dotyczą syntezy organicznej oraz chemii bioorganicznej i medycznej. Do tej pory dr Marković ukończyła roczne studia podoktoranckie na Wydziale Chemii i Technologii Leków Uniwersytetu Sapienza w Rzymie pod kierunkiem prof. Bruno Botty. Praca w zespole naukowym Berlicki Lab stanowi doskonałe wsparcie dla kontynuacji badań dr Marković w dziedzinie chemii bioorganicznej. Podczas tego stypendium dr Marković zdobywa duże doświadczenie w chemii peptydów a także znaczącą wiedzę z zakresu organokatalizy - projektowania określonych katalizatorów peptydowych i oceny ich skuteczności katalitycznej. Staż podoktorski w Berlicki Lab to cenne doświadczenie, które w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju jej kariery naukowej.
Dziękujemy za rozmowę.
Zespół naukowy Berlicki Lab, którym kieruje prof. Łukasz Berlicki (na zdjęciu pośrodku). Do zespołu dołączyła stypendystka NAWA Programu im. Ulama - dr Violeta Marković (druga od lewej w pierwszym rzędzie). Zdjęcie: Berlicki Lab
Więcej informacji o Berlicki Lab: facebook.com/berlickilab